W upale do tarczy

  • 16.07.2021, 17:10
  • (tk)
W upale do tarczy fot. Adam Porębski
10 lipca na strzelnicy Parku Strzeleckiego "Matczyna Góra" przy ul. Turniejowej odbyły się kolejne wewnętrzne zawody strzeleckie LOK

Tym razem uczestnicy zawodów rywalizowali o puchar burmistrza Jelcza-Laskowic. Panujący upał nie był przeszkodą dla tych, którym chciało się w to wakacyjne przedpołudnie poświęcić kilka godzin na uczestnictwo w strzelaniu. Kto tym razem był najlepszy?

W kategorii juniorów młodszych, strzelając z karabinu sportowego, z odległości 50 metrów leżąc, pierwsze miejsce zajął Aleksander Cisło. Druga była Paulina Antos, a trzecia Klara Czachor.

Wśród juniorów, którzy również strzelali z karabinu sportowego, z odległości 50 metrów leżąc, najlepszy był Kamil Ławniczak. Tuż za nim uplasowali się Mikołaj Tarnowski i Andrzej Antos. 

Seniorzy strzelali za pomocą karabina sportowego, z odległości 50 metrów stojąc. Tym razem najskuteczniejszy był Jarosław Czachor. Świetnie strzelali też Karol Kawałko i Józef Ślusarczyk, którzy uplasowali się na kolejnych miejscach podium. 

Zwycięzcy zostali uhonorowani pucharami oraz dyplomami pamiątkowymi ufundowanymi przez Urząd Miasta i Gminy w Jelczu-Laskowicach. Nad prawidłowym i bezpiecznym przebiegiem zawodów oraz właściwym zachowaniem dzieci i młodzieży czuwała grupa doświadczonych działaczy Miejsko-Gminnej Organizacji LOK. Następne zawody, na które adeptów strzelectwa sportowego zaprasza prezes zarządu M-G LOK J-L Jacek Mikołajczyk, odbędą się w pierwszą powakacyjną sobotę - 4 września o godz. 10.00. 

(tk)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Amator
Amator 21.07.2021, 23:30
Panie Prezesie. Panie Jacku, wielki szacunek i podziękowanie za profesjonalną i wyczerpująca odpowiedź. Człowiek z wiedzą i pasją, na właściwym miejscu. Życzę powodzenia w dalszym pielęgnowaniu tego miejsca (strzelnicy i przyległego terenu) i wytrwalosci w dalszym kształtowaniu dzieci i młodzieży. Jelczańskim strzelcom życzę samych 10 i do zobaczenia gdzieś na zawodach.
Jacek
Jacek 22.07.2021, 06:41
Do Amatora.
Dziękuję za ciepłe słowa i zrozumienie. Panu również życzę samych 10-k w tarczy oraz wszelkiej pomyślności :-) Co do terenu naszego Parku Strzeleckiego - Matczyna Góra, to jest on utrzymany dzięki zaangażowaniu wielu oddanych osób - przez nas organizowanych - gdzie indziej zapomnianych - czynów społecznych :-) Oby to zaangażowanie nigdy nas nie opuściło ;-) (Kurcze, dobry tekst przy 22.lipca.)
Jeszcze raz pozdrawiam serdecznie! Jacek M.
Amator
Amator 18.07.2021, 19:01
Czy w zawodach we wrześniu mogą uczestniczyć wszyscy, czy będą to zawody zamknięte? Zawody wewnętrzne tylko dla członków z LOK z Jelcza-Laskowic?
Jacek Mikołajczyk
Jacek Mikołajczyk 21.07.2021, 11:26
Odpowiadam Amatorowi:
Zasadniczo, zgodnie z postanowieniami umowy zawartej pomiędzy UMiG w J-L a Zarządem M-G LOK w J-L organizowane przez nas zawody strzeleckie dedykowane są dzieciom i młodzieży z jelczańsko-laskowickich szkół. Z racji zapewnienia w/w profesjonalnej obsługi, zarówno pod względem organizacyjnym jak i pod względem bezpieczeństwa, biorą w nich udział również osoby będące członkami J-L-kiej organizacji LOK, którzy w przeważającej większości zapewniają tę obsługę i bezpieczeństwo. Osoby te posiadają stosowne uprawnienia do pełnienia określonych obowiązków organizacyjnych. Większość z nas jest czynnych zawodowo oraz zaangażowanych w działalność społeczną w innych organizacjach. Nasze zaangażowanie w przedmiotowym temacie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu osobistego na wszelkie sprawy związane z organizacją zawodów. Za zaangażowanie i poświęcony czas nie otrzymujemy ani jednej złotówki, jest to w stu procentach działalność społeczna. Mając na uwadze powyższe, po prostu nie jesteśmy w stanie angażować się w organizowanie ogólnodostępnych zawodów strzeleckich. Takowe są organizowane przez Zarząd Wojewódzki LOK i każdy zainteresowany może w nich uczestniczyć, oczywiście z zachowaniem zasad podanych w regulaminie. Zarządcą strzelnicy jest SBK Grodu Jelcz-Laskowice, które udostępnia strzelnicę również innym podmiotom. Bywa, że jedne zawody odbywają się do południa drugie tuż po ich zakończeniu. Stan taki jest optymalny i środki oraz stan osobowy organizacji umożliwia nam realizację zadań, które wynikają z harmonogramu rocznego, jak również z wcześniej przytoczonej umowy na realizację zadania publicznego. Przed każdymi zawodami ich uczestnicy są zapoznawani z regulaminem, w którym są szczegółowo określone zasady w nich uczestnictwa. Sprawa jest jasna i przejrzysta a regulamin jest rzeczą świętą :-)
Jacek Mikołajczyk
Prezes Zarządu M-G LOK
W Jelczu-Laskowicach
Heniu
Heniu 20.07.2021, 19:33
Dobre pytanie , bo widzę że większość zawodów to taka trochę niespodzianka a info pojawia się już po fakcie... No i chętnie poznam historię nowej nazwy tego obiektu , bo w tle jeszcze widać starą 😏
Jacek Mikołajczyk
Jacek Mikołajczyk 21.07.2021, 12:08
Odpowiadam internaucie o nicku Heniu:
Szanowny Panie!
Myślę, że odpowiedź, której udzieliłem internaucie o nicku Amator, przynajmniej w części merytorycznej, powinna być satysfakcjonująca również dla Pana.
Nawiązując do części historycznej śpieszę Pana poinformować, że w tle nie widać nic starego, a wręcz przeciwnie. Strzelnica od zawsze była i nadal pozostaje bracka - od jednego członu nazwy organizacji nią zawiadującej, czyli Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Grodu Jelcz-Laskowice. Organizacja ta opiekuje się nie tylko omawianą strzelnicą, ale również całym terenem wokół niej. Na działce tej usytuowana jest również wiata biesiadna, z której, po wcześniejszym uzgodnieniu, korzystać mogą: młodzież szkolna, osoby prywatne, jak również zorganizowane grupy osób zainteresowanych. Odbywają się tam spotkania integracyjne, biesiady, zebrania różnych organizacji, imprezy okolicznościowe itp. Na łamach GP WO szeroko opisywana była historia związana z nazwą tego pięknego, najwyższego wzniesienia leżącego w granicach miasta Jelcz-Laskowice. Nie odeślę Pana do wcześniejszych, szeroko publikowanych informacji, tylko w skrócie, z pamięci przytoczę kilka faktów. Otóż na dziewiętnastowiecznych mapach wzniesienie to nosiło śląsko brzmiącą nazwę "Matczyna Góra" (Matschine Berg). Właściwe tłumaczenie potwierdził w bezpośredniej rozmowie znany historyk - badacz historii prawobrzeżnej Odry pomiędzy Brzegiem i Wrocławiem - wrocławski profesor Wiesław Bokajło. Na omawianym wzniesieniu rośnie piękna lipa, pomnik przyrody ożywionej, która od nazwy wzniesienia została nazwana Matczyną Lipą. Drzewo to brało udział w konkursie Klubu Gaja na Drzewo Roku 2019 zajmując 6 miejsce. Dzięki temu na terenie naszego powiatu oraz gminy J-L rosną dwa drzewa uczestniczące w tym konkursie. Pierwszym był rosnący w Dębinie Dąb Słowianin - Drzewo Roku 2014 w Polsce i 4 w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2015. Omawiane wzniesienie jest również siedzibą Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Grodu Jelcz-Laskowice. Biorąc pod uwagę powyższe fakty, temu pięknemu miejscu, w którym skupionych jest wiele nawiązujących do miejscowej historii wątków, padła propozycja nazwania go Parkiem Strzeleckim - Matczyna Góra. Dla wszystkich jest to sprawa oczywista i nikt tego faktu nie kwestionuje. Stąd nazwa całego opisanego obiektu Park Strzelecki - Matczyna Góra. W razie pytań dodatkowych w przedmiotowej sprawie, pozostaję do Pana dyspozycji i w miarę posiadanej wiedzy chętnie na nie odpowiem - Panie Heniu ;-)
Dodam, że zarówno o Dębie Słowianinie jak i o Matczynej Lipie, Pan Eugeniusz Chorostecki z Oławy napisał zamieszczane na łamach GP WO piękne wiersze, za które jeszcze raz tą drogą Panu Eugeniuszowi serdecznie dziękuję :-)
Jacek Mikołajczyk
Prezes Zarządu M-G LOK
w Jelczu-Laskowicach
Sekretarz SBK Grodu
Jelcz-Laskowice.

Pozostałe