Muzyczne środy u Piotra i Pawła

  • 19.07.2021, 14:08
  • (tk)
 Muzyczne środy u Piotra i Pawła
Już na początku sierpnia rozpocznie się V Oławskie Lato Organowe

- Po zeszłorocznej edycji lata organowego, która odbyła się w formie on-line, powracamy z koncertami na żywo - mówi dyrektor artystyczny Paweł Ożga. - Jest to wielki powód do radości, ponieważ wszyscy jesteśmy stęsknieni za obcowaniem z prawdziwą muzyką. Kolejnym powodem do radości jest fakt iż tegoroczna edycja to również mały jubileusz. Choć początki lata organowego w naszym mieście sięgają 2012 roku, to jednak właśnie w 2021 roku festiwal odbywa się po raz piąty - mamy nadzieję, że już zawsze jako impreza cykliczna, obywająca się co roku. Miło nam również poinformować, że od tego roku współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Oława. Mamy nadzieje, że przyczyni się to do znacznego rozwoju festiwalu, podniesie jego rangę oraz przyniesie korzystną promocję całej miejscowości. Patronat honorowy nad koncertami objął metropolita wrocławski, ks. arcybiskup Józef Kupny.

Tegoroczna edycja koncertów organowych wpisuje się w obchody 25 rocznicy beatyfikacji pochodzącego z Oławy Bernarda Lichtenberga. Koncerty będą się odbywać we wszystkie środy sierpnia o godzinie 19:00 w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła w Oławie.

Inauguracja Oławskiego Lata Organowego odbędzie się w środę 4 sierpnia. Podczas koncertu usłyszymy bogatą obsadę instrumentalną. Przed publicznością wystąpi kwintet dęty Silver Brass wraz z Maciejem Lammem - organistą katedry opolskiej. W repertuarze znajdą się przede wszystkim utwory barokowych kompozytorów w aranżacji właśnie na skład dęty, kotły i organy.

Drugi występ zaplanowano na 11 sierpnia. Do Oławy przyjedzie organista Daniel Strządała - wykładowca klasy organów w Akademii Muzycznej w Katowicach. Znakomity improwizator, który poza przygotowanym repertuarem wykona również kilka improwizacji i własnych kompozycji.

Trzeci koncert (18 sierpnia) wykona Tadeusz Barylski - bardzo zdolny, młody pianista i organista, absolwent krakowskiej i katowickiej Akademii Muzycznej. Podczas występu usłyszymy kompozycje epoki baroku oraz romantyzmu.

Finał festiwalu odbędzie się 25 sierpnia. Zagra światowej sławy wirtuoz organów - prof. Julian Gembalski, były rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, wybitny improwizator, kompozytor, organolog i pedagog, założyciel pierwszego w tej części Europy Muzeum Organów.

Podczas każdej części Oławskiego Lata Organowego publiczność będzie mogła oglądać na żywo grę organisty, która będzie transmitowana z chóru i wyświetlana na umieszczonych w kościele telewizorach.

(tk)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe