Jakie kary grożą za nieprawidłowe ewidencjonowanie czasu pracy?

  • 04.08.2021, 09:44
  • tuOlawa BS
Jakie kary grożą za nieprawidłowe ewidencjonowanie czasu pracy?
Kary związane z nieprawidłową ewidencją czasu pracy mogą być bardzo wysokie. Sięgać mogą nawet 30 tys. zł. Dlatego tak ważne jest, aby ewidencja czasu pracy zawsze prowadzona była prawidłowo zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie. Prowadzenie ewidencji czasu pracy jest oczywiście obowiązkiem pracodawcy. Za kontrolę ewidencji czasu pracy odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy i to ona może nałożyć karę finansową w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

Kary za brak ewidencji czasu pracy

Ewidencja czasu pracy jest niezbędna do ustalania wynagrodzeń oraz innych świadczeń dla pracowników. Jej brak, błędne prowadzenia, a nawet fałszowanie może skończyć się negatywnymi konsekwencjami dla zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawcy. Za brak ewidencji czasu pracy pracodawca może zostać ukarany przez Państwową Inspekcję Pracy grzywną wynoszącą nawet 30 tys. zł. Brak ewidencji to m.in. ogromny problem przy rozstrzyganiu sporów między pracownikiem a pracodawcą przed sądem. Pracodawcy w temacie ewidencji czasu pracy często popełniają jeden błąd. Nie prowadzą jej, gdyż sądzą i samo podpisywanie przez pracowników listy obecności wystarczy. Korzystają najczęściej z darmowych wzorów listy obecności. Tymczasem wiedzieć trzeba, że lista obecności a ewidencja czasu pracy do dwa zupełnie inne dokumenty. Lista obecności w przeciwieństwie do ewidencji czasu pracy nie jest obowiązkowa. Ewidencja czasu pracy zawiera znacznie szersze informacje. To m.in. informacje o urlopach, wypracowanych nadgodzinach oraz zwolnieniach lekarskich.

Kary za fałszowanie ewidencji czasu pracy

Niestety zdarza się, że pracodawcy potrafią fałszować ewidencję czasu pracy. Wiedzieć trzeba, że fałszowanie dokumentów jest przestępstwem i liczyć trzeba się tu z naprawdę surowymi konsekwencjami. W przypadku fałszowania ewidencji czasu pracy pracodawca może być skazany nawet na karę do 5 lat pozbawienia wolności. Wszystko zależy tu od wagi przewinienia.

Kary za nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy

Podczas kontroli realizowanej przez Państwową Inspekcję Pracy może się okazać, że ewidencja czasu pracy zawiera techniczne braki, które nie powstały celowo, lecz wynikają po prostu z pomyłki. Jeśli błędy są drobne i można je szybko naprawić, to Państwo Inspekcja Pracy może nie nakładać żadnej kary na pracodawcę. Najczęściej w takiej sytuacji Państwowa Inspekcja Pracy zobowiązuje pracodawcę do naprawy błędów wykrytych w ewidencji czasu pracy i wyznacza konkretny termin, do którego zmiany muszą być wprowadzone. Jeśli jednak uchybienia są większe, wówczas pracodawca może zostać dodatkowo ukarany grzywną do 2000 zł. Podkreślić jeszcze trzeba, że karta ewidencji czasu pracy musi być nie tylko prowadzona w sposób prawidłowy, ale również odpowiednio przechowywana. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ewidencję czasu pracy przechowywać należy przez okres 10 lat w miejscu, w którym nie będzie ona narażona na uszkodzenie bądź całkowite zniszczenie.

Prawidłowe prowadzenie ewidencji czasu pracy jest niezwykle ważne. To istotne zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika. Dlatego każdy pracodawca powinien przykładać szczególną wagę w tym zakresie. Zwłaszcza jeśli w zakładzie pracy zatrudnionych jest wielu pracowników. W takim przypadku nietrudno o popełnienie błędu. To może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami, których lepiej jest po prostu uniknąć.

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe