Pas lotniskowy na... cmentarzu!?

  • 09.08.2021, 13:12 (aktualizacja 09.08.2021, 13:50)
  • TuOlawa (AH)
Pas lotniskowy na... cmentarzu!? Wygląda jak pas startowy zamiast eleganckiej alejki wyłożonej kostką z granitu. Ale na cmentarzu?! Porównanie z lotniskiem nie jest bez sensu
OŁAWA. Ciekawe. Dlaczego na nowym oławskim cmentarzu zamiast eleganckiej kostki brukowej są wielkie betonowe płyty lotniskowe? Dlaczego takie płyty spotkać można w innych miejscach miasta, a nawet gminy? Dziś mało kto już pamięta, że to pokłosie "afery płytowej", w jaką Rosjanie wmanewrowali władze Oławy 30 lat temu, w czasach, kiedy tworzył się polski samorząd

Takie wielkie i ciężkie płyty można zobaczyć na drodze dojazdowej do ZGO w Gaci, na ul. Polnej w Oławie, na osiedlu Nowy Górnik, na skrzyżowaniu Paderewskiego z Iwaszkiewicza i w paru innych miejscach. Niedawno mieszkańcy osiedla Sobieskiego apelowali o likwidację tych płyt. Skąd się ona w ogóle tam wzięły? Początek lat 90. to były piękne, dziwne i bardzo ciekawe czasy - pierwsze lata po odzyskaniu wolności przez nasz kraj, samorząd dopiero się tworzył i zdobywał doświadczenie w samodzielnym rządzeniu miastami i gminami, Polskę powoli opuszczały wojska radzieckie. Wtedy właśnie, w kwietniu 1992 roku, Rada Miejska Oławy jednogłośnie zadecydowała o kupnie od Rosjan około 3 tys. płyt betonowych z lotnisk, a dokładniej z pasów manewrowych, głównie z lotniska w Krzywej. Jak tłumaczył ówczesny wiceburmistrz Oławy Józef Łoś, to miała być okazja, miasto tylko na tym może zyskać, bo płyty są w okazyjnej cenie i dzięki nim będziemy mogli szybko i tanio budować drogi osiedlowe. Brzmiało to pięknie, bo drogi faktycznie były miastu potrzebne. Nikt jednak nie zwrócił uwagi, że w tamtym czasie Rosjanie, opuszczający Polskę po kilkudziesięciu latach okupacji, bez skrupułów wyzbywali się wszystkiego, co tylko dało się spieniężyć - i to bez względu na to, czy mieli do tego prawo czy nie. Oni, przyzwyczajeni, że zawsze mają prawo, nie zwracali na to uwagi. Gazeta "Słowo Polskie" cytowała wtedy cyniczną wypowiedź rosyjskiego generała Brezguna: - Gdyby nie było paserów, nie byłoby też złodziei. Po podpisaniu przez Wałęsę i Jelcyna porozumienia moskiewskiego, gdzie mowa była o tzw. opcji zerowej, czyli wszelkie nieruchomości pozostałe po tymczasowym stacjonowaniu wojsk radzieckich w Polsce miały przejść na własność Skarbu Państwa, rosyjscy generałowie mówili otwarcie: - Skoro nie chcecie od nas urządzeń lotniska kupić, to wywieziemy stąd wszystko i nie pozostanie wam nic, co nadawałoby się do użytku. W takiej atmosferze władze samorządowe Oławy dostały propozycję, aby kupić te lotniskowe płyty. Pal diabli, czy one naprawdę były nam potrzebne, i to akurat na drogi osiedlowe, bo teraz trudno byłoby to rozstrzygnąć... WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE w e-wydaniu "Powiatowej" dostępne TUTAJ

TuOlawa (AH)

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
spoko
spoko 16.08.2021, 11:17
No właśnie. Napiszcie coś o budowie krytego basenu i czy to prawda,że zapłacono podwójnie.
Gość
Gość 16.08.2021, 12:39
to musisz pisać do ówczesnego burmistrza Października lub któregoś z radnych platformy, którzy popierali ten wniosek, gdy byli w koalicji. Muszą coś wiedzieć na ten temat
zainteresowany
zainteresowany 16.08.2021, 09:00
To może napiszecie o trochę bliższych czasach i aferze basenowej?
Gość
Gość 10.08.2021, 18:14
Afera płytowa, pamiętam. Ta afera dobitnie pokazała kompetencje osób ówcześnie zarządzających miastem. Głośny skandal z zakupem za publiczne pieniądze,bez wymaganych dokumentów betonowych płyt, które nadawały się jedynie utwardzania placu budowy. Więc póżniej na siłę wciskano je w różne rejony miasta. A tak na marginesie to jestem przekonany, że koszty ich transportu i ułożenia, już wówczas przekraczały wartość wykonania nawierzchni asfaltowej.
wale
wale 11.08.2021, 10:21
Zakup to była dobra decyzja na tamten czas. Zamiast taplać się w błocie mamy w miarę dobrą drogę. Już zapomniałeś (a może młody jesteś ?) jakie były finanse samorządów w tamtym czasie.
Anrea
Anrea 11.08.2021, 11:13
Prywatnie też kupujesz swoje?
dajnatace
dajnatace 10.08.2021, 14:32
Przyjedzcie pismaki NA CMENTARZ DO MIŁOSZYC I ZOBACZYCIE JAKI JEST ZANIEDBANY A ZWŁASZCZA DROGA główna alejka a jest to cmentarz parafialny !!!
Samo się nie zrobi
Samo się nie zrobi 10.08.2021, 18:59
Przyjedź do Wójcic i zobacz jak ludzie dbają o cmentarz.
cmentarny
cmentarny 10.08.2021, 12:58
Ktoś ma za dużo puzzli i kostki brukowej i wymyślił, by miasto zmieniło nawierzchnię.
hmmm
hmmm 10.08.2021, 09:03
Coś nie kumam, że niby płyty teraz komuś przeszkadzają? Czy jak? Może zwolennicy podwójnych kosztów za budowę dróg i inwestycje chcą wymiany :-)))
czytelnik
czytelnik 10.08.2021, 00:48
zjechany temat .
nudzicie się tam w redakcji?
Y
Y 09.08.2021, 20:44
Bo były za darmo.
Dziadek
Dziadek 10.08.2021, 00:16
Nie były.
Tragedia
Tragedia 09.08.2021, 20:01
Komu to niby przeszkadza? Znowu jakaś jednostka chce ustanawiac nowy ład? Za mało pieniędzy ściągają na bezsensowne inwestycje?
Mirek
Mirek 10.08.2021, 16:42
Inwestycja jest wtedy, kiedy cokolwiek ryzykujesz. Znasz przypadek, by urzędnik/pracownik "spółki samorządowej" poniósł odpowiedzialność za swoje nieudolne działania?

Pozostałe