Śpiewająca Kamila Bakalarczyk

  • 10.08.2021, 13:47
  • tuOlawa BS
Śpiewająca Kamila Bakalarczyk
Od 14 lat pracuje z wokalistami. Przez ostatnie kilka rozwija w Oławie własną szkołę wokalną, czyli „Śpiewające Studio Kamili Bakalarczyk”. Stawia na rozwój wokalny, oparty na naturalnych mechanizmach fizjologiczno-anatomicznych, zwracając uwagę na pracę ciała, poprawę świadomości, naturalne predyspozycje i barwę głosu. Przygotowuje do castingów, egzaminów na uczelnie artystyczne, nagrań studyjnych. Pomaga nauczycielom i osobom pracującym głosem. Co istotne, uczyć można się zarówno zdalnie, jak i „na żywo”

- Jakie ma pani wykształcenie?

- Kształciłam się w  wielu kierunkach. Z  wykształcenia jestem filologiem czeskim, a  ponadto menadżerem rozrywki, wokalistą pedagogiem wokalnym i  terapeutą głosu. Należę do Międzynarodowego Stowarzyszenia Pedagogów Wokalnych Natural Voice Perfection. Łączę więc kilka zawodów w  jeden. Natomiast każda z  tych dziedzin przydaje mi się w  mojej obecnej pracy.

- Ma pani spore doświadczenie, jeśli chodzi o  śpiewanie.

- To prawda, mam na koncie wiele doświadczeń, w  tym występy na scenach polskich i  zagranicznych. Profesjonalnie zaczęłam się uczyć śpiewu w  wieku 13 lat, natomiast od prawie 15 lat sama go uczę, więc przy tym zajmuję się także dziedziną edukacyjną w  kontekście śpiewu. Jednocześnie prowadzę swoją działalność muzyczną.

- Czy śpiew może działać terapeutycznie?

- To jest przede wszystkim terapia! Warto przyjść na takie zajęcia, chociażby dla własnej pasji i  hobby. Można się oderwać na chwilę od codzienności, obowiązków, pogłębić swoją świadomość odnośnie głosu i  oddechu.. Każdy ze śpiewających będzie czuł się po nich lepiej. Zawsze się śmieję, że śpiew to taki... środek odmładzający.

- Śpiewanie może pomóc, kiedy ktoś boi się wystąpień publicznych?

- Sam śpiew też, natomiast w  tej kwestii pomoże emisja głosu. Ćwiczymy postawę, oddech i  właściwe nim dysponowanie, prawidłową wymowę, sposób, tempo mówienia i  prowadzenia prezentacji. Właściwa emisja głosu pozwala zmniejszyć objawy stresu u  mówcy i  nauczy go jak dobrze prezentować się na scenie. Trema związana jest często z  małym wyćwiczeniem pewnych rzeczy, a  okazuje się, że im więcej ćwiczymy, tym ten poziom stresu spada.

- Czy śpiewać może ktoś, komu „słoń nadepnął na ucho”?

- I  tak, i  nie. Zależy od tego, jak chcemy śpiewać i  na jakim poziomie. Musimy naturalnie posiadać słuch muzyczny. Jeżeli uczeń słyszy dźwięki w  pewnym zakresie, ale nie słyszy tych dźwięków niżej albo wyżej tego przedziału, to nie oznacza, że nie potrafi ich zaśpiewać, tylko że trzeba z  nim popracować. Natomiast osoby, które nie reagują na zmianę wysokości dźwięku... Cóż, w  tym przypadku cudów nie zrobimy. Oczywiście ktoś taki na pewno też wyniesie coś z  zajęć, ale wciąż będzie miał ograniczone możliwości, na przykład jeśli chodzi o  wystąpienia publiczne. Również chęć zajrzenia do tego świata jest bardzo ważna. Lekcje śpiewu są dla wszystkich, ale fajnie mieć pewne predyspozycje. Samo słuchanie muzyki, pasja albo śpiewanie pod prysznicem w  domu to już coś.

- Jak wygląda nauka osoby, która całkiem nie potrafi śpiewać?

- Kiedy przychodzi do mnie „amator”, który chciałby śpiewać, to na zajęciach najpierw robię z  nim wywiad. Pytam, czego oczekuje, co chciałby uzyskać, jaką muzykę lubi śpiewać i  dlaczego do mnie przyszedł. Następnie przesłuchuję taką osobę, czyli proszę o  zaśpiewanie fragmentu jakiejś piosenki. Daję mu też na początku parę ćwiczeń, które pozwolą mi się rozeznać i  posłuchać bardziej jego głosu. Później ustalam strategię. Normalne jest to, że większość będzie się na początku wstydzić śpiewania. Dlatego zawsze mówię, że jestem od tego, żeby pomóc, a  nie od tego, żeby oceniać.

- A  czy jest możliwość, aby całkowicie przestać fałszować?

- Osoba ze słuchem muzycznym będzie w  stanie nauczyć się nie fałszować. To jest również związane z  emisją głosu i  z tym, że właśnie te fałszywe dźwięki powstają ze względu na braki techniczne. Więc tak, można się tego nauczyć.

- Co to tak właściwie jest śpiew?

- Dla mnie śpiew jest wyrażaniem emocji w  bardzo piękny sposób. Pomaga nam w  wyrażaniu emocji, z  którymi sobie nie potrafimy poradzić lub treści, które chcemy przekazać za pomocą muzyki, dźwięku i  tekstu. Jeżeli miałabym to przenieść na jakieś płaszczyzny życiowe, to śpiew rzeczywiście jest dla mnie egzystencją. Ze śpiewem kroczę przez całe życie i  jest on moją częścią. Śpiew jest terapią, pasją, a  poetycko określając jest on nawet „powietrzem”. Moim zdaniem jest też realizacją marzeń. Śpiew dla każdego jest czymś innym, ale dla mnie jest wartością. Bardzo, bardzo ważną! Przy okazji też oczywiście pracą, więc łączę przyjemnie z  pożytecznym.

* * *

Kamila Bakalarczyk-Kruk - wokalistka, certyfikowany pedagog i  terapeuta głosu NVP. Absolwentka takich kierunków jak „Kształcenie głosu i  mowy”, „Przygotowanie do nauki emisji głosu”. Filolog i  manager rozrywki. Uczestniczka wielu szkoleń z  zakresu wokalistyki i  rehabilitacji głosu prowadzonych przez takich specjalistów jak: Sonia Lachowolska, Danuta Sendecka, Ilter Denizoglu, Krzysztof Izdebski, Anna - Maria Hefele, Rebeca Meitlis, Waldemar Wojnowski, Jaime Vendera

Wokalistka solowa i  chórkowa. Współpracowała z  takimi artystami jak m.in. Anna Wyszkoni, Bracia, Krzysztof Cugowski, The Crackers. Ma na swoim koncie koncerty w  kraju i  za granicą, Występowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w  Opolu, Sopot Top Trendy Festiwal, Przebój Lata RMF Fm i  Polsatu.

 

Rozmawiała Dominika Opoń

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe