Twórzmy wspólnie fotograficzną historię Oławy (10)

  • 10.08.2021, 14:42 (aktualizacja 10.08.2021, 14:44)
  • TuOlawa (AH)
Twórzmy wspólnie fotograficzną historię Oławy (10) Zdjęcie z albumu państwa Drzewińskich, zrobione na plaży nad Odrą w 1952 roku
Dziś zdjęcie z albumu państwa Drzewińskich, zrobione na plaży nad Odrą w 1952 roku

Dzieci na zdjęciu leżą na piasku nad Odrą. Dokładne ustalenie miejsca, gdzie zdjęcie zostało zrobione, jest trudne, ale w przybliżeniu to po lewej jest rzeźnia miejska, na zdjęciu niewidoczna, a po prawej będzie oczyszczalnią ścieków - wtedy jeszcze jej nie było. Zwracam uwagę na drobny bardzo czysty piasek, na którym leżą dzieci. Wówczas po Odrze pływały barki napędzane węglem, a od zakończenia wojny minęło 7 lat, wiele fabryk było w gruzach, więc rzeka nie była jeszcze zanieczyszczona. Pamiętam, że chodziłem jako dziecko z rodzicami na plażę nad Odrą, była ona po prawej i lewej stronie mostu. Na początku lat 60. zaczęto ustawiać tablice informujące o zakazie kąpieli w Odrze.

Kąpielisko i plaża były koło części zniszczonego w czasie wojny stalowego mostu i drewnianego, wybudowanego po wojnie. Odra po wojnie szybko stała się na powrót rzeką żeglowną, barki płynęły bardzo często, wiosną pojawiały się pogłębiarki i wydobywały piasek z dna rzeki - pompowały go grubym rurociągiem na plażę, dziś te miejsca są zarośnięte krzakami i drzewami. Pamiętam, jak na początku lat 50. po Odrze pływały zestawy składające się z holownika, a na długich linach były ciągnięte dwie, a czasem trzy barki. Holownik był napędzany węglem i miał bardzo wysoki komin, który przed drewnianym mostem marynarze kładli do poziomu - za mostem stawiali go do pionu. Potem pojawiły się barki motorowe i tak zwane pchacze. Dziś na Odrze barki to rzadkość.

Lesław Mazur

autor albumu "Oława w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura"

PS

O ciekawych zdjęciach, jakie macie w swoich albumach rodzinnych, a którymi chcielibyście się podzielić z czytelnikami, można zawiadomić redakcję, nr. tel. 605-996-556, a my chętnie zgłosimy się po zdjęcie i informacje na jego temat.

Ocalić od zapomnienia

Od dłuższego czasu namawiamy mieszkańców Oławy, aby przekazali swoje zdjęcia i dokumenty z początków zamieszkania w Oławie do Biblioteki Publicznej w Oławie - Izba Muzealna Ziemi Oławskiej w Rynku, w ratuszu, gdzie zostaną skopiowane i - jeżeli będzie taka wola - zostaną zwrócone właścicielowi. Jeżeli ktoś chce przekazać swoje zdjęcia, dokumenty, a z różnych powodów sam nie może dostarczyć ich do biblioteki, można zadzwonić pod numer biblioteki 71 301 07 42, a pracownicy biblioteki zgłoszą się i odbiorą te pamiątki, które zostaną zachowane dla następnych pokoleń.

(ck)

TuOlawa (AH)

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe