Muzyczna podróż Etno Brzmienia - Muzyka Świata 2021 dobiegła końca

  • 24.08.2021, 11:42
  • Źródło: M-GCK
Muzyczna podróż Etno Brzmienia - Muzyka Świata 2021 dobiegła końca Burmistrz Bogdan Szczęśniak oraz dyrektor Dorota Mis-Hanys z ekipą African Music School
W czasie tegorocznej edycji festiwalu Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach gościło artystów z trzech kontynentów

Piątkowe wieczory były eksplozją kultur, dźwięków i emocji. Było barwnie, różnorodnie, wzbogacająco. Wielką przyjemnością było spotkać prawdziwych meksykańskich mariachi w oryginalnych strojach swojego regionu. Zespół Mariachi los Amigos wprowadził nas w klimat środkowoamerykańskiej fiesty. Widzowie usłyszeli najbardziej popularne piosenki i instrumenty regionu. Sala Miejsko-Gminnego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi wsłuchana w latynoskie rytmy dominikańskiego merengue czy kolumbijskiej cumbii. Kolejna odsłona, to kolejny kontynent i zupełnie inna kultura – tym razem bliższa Polskim sercom, bo słowiańska. Zespół Dagadana to czworo przyjaciół o narodowości polsko-ukraińskiej, którzy znakomicie połączyli elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Występ poprzedził taneczno-muzyczny performance Taniec bez granic, w którym udział wzięły dzieci z sekcji prowadzonej przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury „ARTisTy”.

Ostatni koncert festiwalu na przekór pogodzie spowodował, że park przy Witosa zapłonął ogniem gorących serc, którzy przyszli posłuchać African Music School. Młodzi muzycy przyjechali do nas z samego serca Afryki – z Republiki Środkowoafrykańskiej, jednego z najbiedniejszych Państw świata i zelektryzowali swoją muzyką i energią zgromadzoną publiczność. Kilkunastoletni artyści zaprezentowali się od najlepszej strony, a zgromadzona publiczność nie pozwoliła im kończyć i zejść ze sceny. Christopher, Jospin, Hypolite to wychowankowie pierwszej muzycznej szkoły oraz wokalista Dezarus, jaka działa w RCA, uczą się w niej od kilku lat i zrobili takie postępy, że w tej chwili sami są nauczycielami dla swoich kolegów. Gdyby nie szkoła ich los byłby podobny do innych młodych Afrykańczyków. „Instrumenty zamiast broni” to trasa koncertowa, w którą udali się do Polski, aby zdobyć fundusze na rozbudowę szkoły i dać szansę innym mieszkańcom RCA na lepsze życie. Ogromną przyjemnością było gościć takich wspaniałych muzyków, wspomóc szczytny cel i widzieć jak gorące serca mają mieszkańcy Jelcza-Laskowic. Serdecznie dziękujemy naszym darczyńcom za wsparcie finansowe firmom: Dyka, Elica, Italmetal, Spółdzielnia Lokatorsko-Mieszkaniowa.

W przyszłym roku kolejna odsłona festiwalu, w której odkryjemy kolejne kultury z różnych stron świata.

Źródło: M-GCK

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe