Pomysł na jednodniową wycieczkę. Naprawdę piękne miejsce na Dolnym Śląsku [ZDJĘCIA]

  • 02.09.2021, 13:51 (aktualizacja 02.09.2021, 23:44)
  • TuOlawa (AH)
Pomysł na jednodniową wycieczkę. Naprawdę piękne miejsce na Dolnym Śląsku… Fot. Agnieszka Herba
Co jakiś czas "podrzucamy" naszym Czytelnikom pomysły na ciekawe spędzenie weekendu. Chodzi o urokliwe miejsca położone do 100 km od Oławy. Zapora Lubachowska nad jeziorem Bystrzyckim to idealna propozycja, naprawdę piękny obszar. Z Oławy jedzie się tam około półtorej godziny. Warto

Jeżeli szukasz miejsc, gdzie nie ma tłumów, jest piękna przyroda, spokój i cudowne widoki - zapora Lubachowska to doskonała propozycja. W ostatnią niedzielę wakacji można było spokojnie podziwiać piękny krajobraz, bo nie było wielu turystów. Wejście na zaporę jest darmowe, dostępne cały czas. Można też wypożyczyć kajaki, rowery wodne i popływać po jeziorze, przy którym jest klimatyczny pensjonat (ważne - wymagana wcześniejsza rezerwacja pobytu, jak również rezerwacja stolika w restauracji). Dookoła jeziora jest ścieżka widokowa. Spacer nią przynosi prawdziwe ukojenie. To bardzo malownicze miejsce. Jesienią będzie tam jeszcze piękniej. Poniżej o tym miejscu parę słów z portalu walim.pl. "Jezioro Bystrzyckie powstało na początku XX w. W celu uchronienia okolicznych miejscowości przed powodziami, w latach 1911-1914 wzniesiono potężną kamienną zaporę spiętrzającą wodę, stanowiącą zabytek techniki. U stóp zapory powstała niewielka hydroelektrownia. To niewielkie sztuczne jezioro, powstałe w latach 1911-14,  o długości ok 3 km i średniej szerokości zaledwie 300 m, zajmuje krętą, wąską dolinę rzeki Bystrzycy, a zbiornik ma powierzchnię 500 ha i gromadzi ok 8 mln m³ wody. Zapora wodna, zbudowana z gnejsowych bloków skalnych, osiąga wymiary: wysoka na 44 m, długa na 230 m, u swej podstawy ma 29 metrów grubości. U góry  znajduje się 10 przelewów, poniżej 4 upusty. Jezioro powstało na terenie wsi Schlesiertal, będącej niegdyś niewielką, górniczą miejscowością, malowniczo położoną w Śląskiej Dolinie.
Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim jest urozmaiceniem górzystego krajobrazu Gminy Walim. Dzięki malowniczej linii brzegowej oraz górującym nad nim Zamkiem Grodno,  uznawane jest za jedno z najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach. Oprócz funkcji przeciwpowodziowej i retencyjnej, którą zapewnia zabytkowa, potężna, kamienna zapora, Jezioro Bystrzyckie jest popularnym miejscem rekreacji i turystyki rodzinnej, bogatym w bazę noclegową i gastronomiczną z wypożyczalniami sprzętu wodnego.  Jezioro Bystrzyckie to znany i chętnie odwiedzany teren rekreacyjny. Wokół niego rozmieszczone są obiekty oferujące usługi gastronomiczne i noclegowe, a także atrakcje typu: rowery wodne, kajaki, żaglówki i statki.  W okresie letnim nad jeziorem dostępne są miejsca do kąpieli, a na  miłośników wycieczek pieszych i rowerowych oraz wspinaczek, czeka tu także wiele niespodzianek, od ścieżek ekologicznych, szlaków turystycznych, po ścianki wspinaczkowe oraz platformy widokowe z krajobrazami zapierającymi dech w piersiach. Urozmaicona ścieżka przyrodnicza zaprowadzi nas na Zamek Grodno."

Fot. Agnieszka Herba

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe