Obrona przed wielką wodą i ewakuacja. Trwają ćwiczenia

  • 07.09.2021, 09:44 (aktualizacja 07.09.2021, 09:51)
  • Źródło: Starostwo Powiatowe w Oławie
Obrona przed wielką wodą i ewakuacja. Trwają ćwiczenia
Dziś punktualnie o godzinie 8:00 w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oławie rozpoczęły się dwudniowe ćwiczenia, dotyczące zarządzania kryzysowego, organizowane przez starostę Zdzisława Brezdenia

Uczestniczą w nich struktury zarządzania kryzysowego powiatu oraz gmin, a także służby, inspekcje oraz straże z terenu powiatu. Głównym tematem działań jest współpraca samorządów z inspekcjami i strażami w sytuacji wystąpienia zagrożenia powodziowego. Zagadnienie jest istotne, co potwierdza sytuacja zagrożenia powodziowego, jaka miała miejsce w październiku ubiegłego roku.

Założenia do ćwiczeń:
W wyniku długotrwałych opadów w południowej części Polski nastąpiło podniesienie stanu wód. Stan rzeki Odry, mierzony na wodowskazie w Brzegu przekroczył 585cm i według komunikatów przewiduje się jego dalszy wzrost. Według Instrukcji Wrocławskiego Węzła Wodnego oznacza to III scenariusz – powódź „woda 15-letnia”. Przewidywany dalszy wzrost poziomu Odry na wodowskazie w Brzegu, zgodnie z komunikatami hydrologicznymi, wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo uruchomienia (biernego i czynnego) Polderu Oława-Lipki.

Na rozwój sytuacji negatywnie wpływa awaria zbiornika Racibórz Dolny, który został tymczasowo wyłączony. Według otrzymanej informacji, przerwa w odbiorze wody może utrzymać się do 72 godzin – trwają prace nad usunięciem awarii.

Na obszarze Oławy występują lokalne podtopienia związane z wysokim stanem rzeki Oława, które wymagają ciągłego monitoringu.
Na rozwój sytuacji negatywnie wpływa awaria zbiornika Racibórz Dolny, który został tymczasowo wyłączony. Według otrzymanej informacji, przerwa w odbiorze wody może utrzymać się do 72 godzin – trwają prace nad usunięciem awarii.

Na obszarze Oławy występują lokalne podtopienia związane z wysokim stanem rzeki Oława, które wymagają ciągłego monitoringu.

Ćwiczenie podzielone zostało na część aplikacyjną oraz część praktyczną. Część aplikacyjna obejmuje wymianę informacji i komunikatów, przygotowanie dokumentacji i sprawdzenie potencjału ratowniczego. Będzie realizowana we wtorek 7 września.

W środę 8 września przeprowadzona zostanie część praktyczna, która obejmuje następujące epizody:

Montaż bram przeciwpowodziowych i zamknięć szandorowych

Ze względu na wysoki poziom rzeki Odry następuje wypełnienie polderu Lipki-Oława (przez przelew I i II). Przekroczony poziom 620cm rzeki Odry w Brzegu i spodziewane dalsze wzrosty stanowiły podstawę do podjęcia decyzji o uniesieniu śluzy Lipki. Spodziewane jest szybsze wypełnienie polderu wodą.

Montowane będą zamknięcia szandorowe w Oławie (ul. Bażantowa), w Bystrzycy oraz w Jelczu-Laskowicach (droga wojewódzka 455, ul. Leśna)

Budowa wału przeciwpowodziowego przy wykorzystaniu różnych technik oraz uruchomienie stanowisk pomp dużej wydajności

W wyniku oględzin wałów przeciwpowodziowych zlokalizowano uszkodzenia ich konstrukcji. Uszkodzenia są najprawdopodobniej skutkiem działalności zwierząt, choć nie można wykluczyć celowego działania człowieka.
Budowa wałów przeciwpowodziowych będzie miała miejsce na terenie Pierwszego Stawu Jelczańskiego. Tam również pracować będą trzy pompy dużej wydajności.

Ewakuacja osób z zalanego obszaru
Miasto Jelcz-Laskowice jest zabezpieczone od strony południowo-zachodniej wałem przeciwpowodziowym. Poziom wody w polderze Lipki-Oława, mierzony na wysokości wału sięga ok. 1 metra. Element wału stanowią zamknięcia szandorowe – na drodze wojewódzkiej nr 455 oraz ul. Leśnej – zostały one wcześniej zamontowane. W nocy niezidentyfikowani sprawcy usunęli zamknięcie przy ul. Leśnej, co spowodowało częściowe zalanie obszaru zabudowanego. Mieszkańcy jednego z domów przy ul. Leśnej nie mogą wydostać się z budynku. Jeden z mieszkańców potrzebuje pomocy medycznej – najprawdopodobniej jest to stan przedzawałowy, w wyniku stresu okolicznościami.

Działania ratownicze prowadzone będą na terenie Pierwszego Stawu Jelczańskiego.

Ewakuacja szkoły
W szkole podstawowej trwają zajęcia lekcyjne. Klasa VB, zgodnie z planem lekcji, rozpoczęła zajęcia z historii. W ramach zajęć uczniowie prezentują historyczne pamiątki rodzinne. Jeden z uczniów przyniósł metalową skrzynkę ze śladami rdzy. Po jej otwarciu nauczyciel zobaczył trzy pociski (do moździerza 8 cm GrW 34) z okresu II Wojny Światowej.

Ewakuacja Szkoły Podstawowej w Domaniowie.
Przebieg ćwiczeń
1. Rozpoczęcie ćwiczenia – wtorek 7 września, godz. 8:00, siedziba Komendy Powiatowej PSP w Oławie

2. Część praktyczna – środa 8 września, godz. 9:00-14:00, teren powiatu oławskiego – szczegółowa lokalizacja zostanie przedstawiona 7 września podczas spotkania rozpoczynającego ćwiczenia.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Oławie

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wodnik
wodnik 07.09.2021, 15:28
z małą wodą nie dajecie sobie rady ..

Pozostałe