Twórzmy wspólnie fotograficzną historię Oławy (15)

  • 09.09.2021, 14:16 (aktualizacja 09.09.2021, 14:19)
  • TuOlawa (AH)
Twórzmy wspólnie fotograficzną historię Oławy (15) Zdjęcie zrobione na ul. B. Chrobrego w 1968 rojku, widać budynki, w których stacjonowali radzieccy żołnierze
Dziś zdjęcie z 1968 roku - z Albumu Barbary Bortnik - zrobione na ul. B. Chrobrego

Fotograf stał tyłem do budynku o numerze 14, a aparat miał skierowany na drugą stronę ulicy. Na pierwszym planie panie Helena Paczka, Filomena Ziemkiewicz i dziewczynka Barbara Paczka.

W głębi widzimy po lewej stronie okna budynku - dziś ma adres B. Chrobrego 15, a na wprost niedokończony na wysokości pierwszego piętra budynek z zamurowanymi oknami - w tych obiektach mieściły się koszary armii sowieckiej, która opuściła Polskę na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Bardziej w prawo (na zdjęciu nie widać) jest ul. Młyńska, na której po lewej stronie były koszary radzieckie. Ja uważam, że fotograf miał dużo szczęścia, jak robił to zdjęcie, ponieważ - a znam to z opowiadań - za zdjęcia, na których były obiekty wojskowe, ludzie byli aresztowani i robiono z nich szpiegów. Proszę pamiętać, że był to 1968 rok, to była jeszcze "głęboka komuna".

Lesław Mazur

autor albumu "Oława w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura"

PS

O ciekawych zdjęciach, jakie macie w swoich albumach rodzinnych, a którymi chcielibyście się podzielić z czytelnikami, można zawiadomić redakcję, nr. tel. 605-996-556, a my chętnie zgłosimy się po zdjęcie i informacje na jego temat.

Ocalić od zapomnienia

Od dłuższego czasu namawiamy mieszkańców Oławy, aby przekazali swoje zdjęcia i dokumenty z początków zamieszkania w Oławie do Biblioteki Publicznej w Oławie - Izba Muzealna Ziemi Oławskiej w Rynku, w ratuszu, gdzie zostaną skopiowane i - jeżeli będzie taka wola - zostaną zwrócone właścicielowi. Jeżeli ktoś chce przekazać swoje zdjęcia, dokumenty, a z różnych powodów sam nie może dostarczyć ich do biblioteki, można zadzwonić pod numer biblioteki 71 301 07 42, a pracownicy biblioteki zgłoszą się i odbiorą te pamiątki, które zostaną zachowane dla następnych pokoleń.

(ck)

TuOlawa (AH)

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 10.09.2021, 10:11
Czy to na pewno jest 1968 rok? Przecież wtedy były już inne wózki dla dzieci.

Pozostałe