Uwaga, są trujące

  • 15.09.2021, 18:42 (aktualizacja 15.09.2021, 18:45)
  • Źródło: Nadleśnictwo Oława
Uwaga, są trujące Fot. Sławomir Szczerba
Zimowitowa Łąka w leśnictwie Oława już przyciąga swoimi kwiatami. Zimowity pięknie kwitną, można je oglądać, robić zdjęcia, pamiętając o tym, żeby ich nie dotykać, gdyż są trujące - przestrzega Nadleśnictwo Oława.

Zimowitowa Łąka znajduje się po prawej stronie drogi z Oławy (przedłużenie Bażantowej) do Ryczyna. Jest opisana, są tablice, więc wystarczy uważać, aby nie przegapić. 

Jak podaje Wikipedia, cała roślina jest silnie trująca dla ludzi, bydła i koni. Zwierzęta instynktownie ją omijają, zarówno świeżą, jak i suszoną w sianie. U ludzi po 4-6 godzinach od spożycia pojawiają się takie objawy, jak drętwienie i pieczenie w ustach, trudności w przełykaniu, mdłości i wymioty, ostra biegunka (czasami krwawa), obniżenie temperatury ciała i ciśnienia krwi, w końcu paraliż i śmierć w wyniku paraliżu oddechowego. Kolochicyna, tak jak i inne zawarte w zimowicie alkaloidy, nie szkodzi owcom i kozom, ale ich mleko po takiej karmie nie nadaje się do spożycia, stając się trujące. Śmiertelna dawka dla człowieka to ok. 0,02 g kolchicyny (ilość zawarta w ok. 6 g nasion). Przypadkowe zatrucia śmiertelne są bardzo rzadkie, zazwyczaj wynikają z pomylenia zimowita z dzikim czosnkiem niedźwiedzim.

Źródło: Nadleśnictwo Oława

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe