"Kargul, podejdź no tu do płota, jak i ja podchodzę"

  • 15.09.2021, 13:38
  • Źródło: Gmina Czernica
"Kargul, podejdź no tu do płota, jak i ja podchodzę"
Pamiętacie, że te słynne filmowe słowa wypowiedziane zostały na planie, całkiem niedaleko nas, tuż za granicą powiatu oławskiego? W Dobrzykowicach...
A Gmina Czernica dobrze pamięta o tym filmie i wykorzystuje go do celów promocyjnych. 
 
🎬 Któż z nas nie zna na pamięć tego i wielu innych cytatów z kultowej już komedii pod tytułem "Sami swoi" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Premiera nakręconego na terenie Gminy Czernica filmu miała miejsce 15 września 1967 roku. Czyli 54 lata temu.
🎬 Film, który był pierwszym z trylogii autorstwa tego reżysera w lekki i bardzo zabawny sposób opowiadał o losach dwóch zwaśnionych z sobą od pokoleń rodzin kresowiaków, Karguli i Pawlaków, których powojenne losy rzuciły na ziemie odzyskane.
🎬 Historia ta nie jest jednak do końca zmyślona. Autor scenariusza do filmu Andrzej Mularczyk wiele razy wspominał, że pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka był wywodzący się z Kresów jego wuj Jan Mularczyk, a pierwowzorem rodziny Władysława Kargula była rodzina Dendrysów.
🎬 W rolach głównych wystąpili: Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Maria Zbyszewska, Halina Buyno- Łoża, Aleksander Fogiel, Witold Pyrkosz, Zdzisław Karczewski, Jerzy Janeczek, Ilona Kuśmierska, Natalia Szymańska i inni.
Źródło: Gmina Czernica

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe