Którędy obwodnica? Starosta zarekomendował wariant

  • 18.09.2021, 10:00
  • (tk)
Którędy obwodnica? Starosta zarekomendował wariant fot. Wioletta Kamińska
Przy rondzie w okolicach restauracji McDonald's zorganizowano konferencję w sprawie budowy obwodnicy Oławy

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz stowarzyszenia "Obwodnica Oławy".

- Chcieliśmy podjąć temat, który ostatnio jest bardzo żywo komentowany w Oławie i okolicach - mówił starosta Zdzisław Brezdeń. - Chodzi o kwestie związane z projektowaniem przebiegu obwodnicy Oławy w ciągu drogi krajowej nr 94. Rozpoczęły się konsultacje społeczne, odbywają się spotkania z mieszkańcami, zarówno gminy wiejskiej, jak i miejskiej Oława. Jako Prawo i Sprawiedliwość postanowiliśmy włączyć się w tę dyskusję, ponieważ poznaliśmy kilka potencjalnych wariantów przebiegu obwodnicy. Wszyscy dyskutują teraz, którędy ta obwodnica powinna przebiegać, kto zyska, kto straci. Mamy ze sobą mapę, na której wyraźnie widać, w jaki sposób rozpatrywane są różne warianty. Nie będziemy komentować, który jest lepszy, a który gorszy, bo od tego są fachowcy i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Chcielibyśmy zarekomendować jeden z wariantów, który wydaje się najbardziej optymalny i wywoła najmniej protestów. Chodzi o wariant maksymalnie zewnętrzny, ten pomarańczowy. Wydaje nam się, że pozostałe warianty, szczególnie ten czerwony, są najmniej trafione. Przypomina mi się, że jeszcze za czasów, gdy burmistrzem był pan Wiązowski, mówiło się o obwodnicy przebiegającej nieopodal parku. Już wtedy GDDKiA mówiła, że to nie jest perspektywiczne rozwiązanie. Dziś wiemy, że musimy uciekać maksymalnie daleko. Dlatego wariant zewnętrzny wydaje się najlepszy. Ciekawym rozwiązaniem jest też niebieski, który byłby czymś w rodzaju "dwa w jednym", łącząc się z przeprawą mostową. Wydaje się jednak, że tutaj wchodziłyby w grę tak gigantyczne pieniądze, że ostatecznie nikt się na to nie zdecyduje. 

Zdzisław Brezdeń wyraził także nadzieje, że obwodnica będzie gotowa pod koniec dekady. 

 

(tk)

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (35)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość
Gość 21.09.2021, 18:46
Śmiać mi się chce.Wyszli goście z planem na ulicę,niby po co? Tani lans? Żenada
Okupant z Brukseli
Okupant z Brukseli 21.09.2021, 19:32
Żenada to jest to że Jaki płacze jak to straciliśmy w Unii , a Starosta (PIS) za unijne obwodnicę (chce) buduje ..... i nie tylko .....
Romek
Romek 22.09.2021, 09:29
Niczego nie zrozumiałeś. Pakuj kredki i do szkoły.
M
M 22.09.2021, 08:10
A Jaki (i paru innych członków PiS) bierze co miesiąc pensję z tej Brukseli.
Skoro Bruksela to okupant na miarę rzeszy czy sowietów to ci co biorą od nich pieniądze to w najlepszym wypadku kolaboranci?
Romek
Romek 22.09.2021, 09:27
Wręcz przeciwnie.
Xawi
Xawi 21.09.2021, 18:19
Wariant czerwony już zaklepany. Zobaczcie jadąc do Jaczkowic poprzez ul.Kilinskiego tam są już powbijane paliki geodezyjne . Na pozostałych wariantach nie ma czegoś takiego więc o jakich konsultacjach my mówimy....
Marian
Marian 21.09.2021, 07:28
Na rowery się przesiąść, a nie do sklepu 100m i już samochód trzeba wyciągnąć. Ile samochodów przybyło w powiecie w ciągu ostatnich 10 lat - 100%, 200% czy więcej. Drogi nie są z gumy, starej zabudowy się nie przestawi, zresztą przy nowych blokach na Iwaszkiewicza jeszcze gorzej, walka o miejsce i parkowanie gdzie się da. Architekci wymyślili 1 miejsce na mieszkanie, może 20 lat było OK, ale teraz każdy ma po 3 auta na rodzinę.
Mateusz
Mateusz 21.09.2021, 19:35
To się ciesz że za PIS jest tak dobrze że trzy auta ..... nie koniecznie elektryczne są w rodzinie
M
M 21.09.2021, 09:05
jak miasto nie aktualizuje MPZP i bloki, które powstały 2 lata temu są wybudowane na podstawie MPZP z przed kilkunastu lat gdzie wymogiem było 1 miejsce na mieszkanie (albo i mniej) to co się dziwisz? Taka władza beznadziejna, że nie potrafi pomyśleć na rok do przodu.
Z młyńskiej
Z młyńskiej 21.09.2021, 16:26
Bo to są koszty.
.... Między innymi przez to do dzisiaj gniazdo śmietnikowe na Młyńskiej jest nielegalne .
Przeszło 25 lat dumają nad tym
M
M 23.09.2021, 08:13
rzeczywiście, olbrzymi koszt w uchwale zmienić z 1 miejsca parkingowego na 2 na mieszkanie
Kazik
Kazik 21.09.2021, 07:12
Panie Brezdeń , to jak to w końcu z naszą obwodnicą ?

.... będzie , czy nie będzie?

https://radio.opole.pl/100,483…

p.s.
patrz początek artykułu.
Zrazik
Zrazik 20.09.2021, 21:07
Tu są skoordynowane działania potrzebne. I obwodnica, i dobry transport publiczny (największe możliwości w układzie Oława-Wro daje kolej), i budowanie tras przejazdowych miejskich z głową. Przykład - skrzyżowanie 3 Maja z Chrobrego, gdzie w stronę mostu można spokojnie wydzielić dwa pasy (do jazdy na wprost i do skrętu w prawo). Zresztą, w stronę PKS z Chrobrego też.

Plus myślenie/współpraca kierujących. Np. Młyńska - Chrobrego. Wystarczy, że skręcający w lewo stanie przy osi i wtedy jadący na most mogą swobodnie wystartować. A jak gamoń stanie na środku, nikt nie ruchy, dopóki nie nie wystartuje. Niby proste sprawy, ale dla wielu zbyt trudne.
Kazik
Kazik 20.09.2021, 07:25
gdzie i kiedy ogłoszono o tej konferencji ?
..... może chciałbym tam być i zadać staroście kilka pytań?
z fotek widać , że było to spotkanie wzajemnej adoracji ..... , tłumów gapiów nie było .

Panie Brezdeń , zajmij się pan zatkanymi kanałami burzowymi na jezdni .

Ta obwodnica jest za pana zasięgiem ..... , nie doczeka się jej pan jak i my .
Widzący
Widzący 20.09.2021, 15:43
o zatkane kanały burzowe pytaj w platformie tam jest ośrodek decyzyjny odpowiedzialny za kanalizację
ert
ert 21.09.2021, 11:22
piso-widzący?
Kazik
Kazik 20.09.2021, 19:23
Jedni warci drugich
.....
M
M 20.09.2021, 09:44
kto miał wiedzieć ten wiedział, właśnie po to żeby pytań nie było
Marian
Marian 19.09.2021, 14:03
Widzę, że o merytoryczną dyskusję trudno, wyzywanie się to podstawa.
Gdyby gazeta miała "jaja" to by ukróciła ten język nienawiści. Gazeta pod młodym dowództwem przechodzi w brukowca.
Wracając do sprawy to każdy wariant ma swoje plusy i minusy, patrząc na tranzyt to najlepszy jest wariant pomarańczowy, patrząc na potrzeby nas mieszkańców to jednak nie będzie dla nas obwodnica, ale obwodnice po to się buduje aby wyrzucić ruch tranzytowy. Jak się sięgnie do przeszłości to główna droga przechodziła obok Ratusza, później powstała 11 Listopada, a teraz czas na dużą obwodnicę.
Czytaj co piszą
Czytaj co piszą 19.09.2021, 19:24
Gdzie tu widzisz język nienawiści .?

Jax ma rację i myśli logicznie ..... , w przeciwieństwie do ciebie
Ludwik
Ludwik 19.09.2021, 16:50
Proszę zobaczyć jakie natężenie ruchu było w latach 30-., 50-. i nawet 60-tych; no i jaki ciężar całkowity pojazdów był.
Owszem każda obwodnica ma także swoje wady, które w Oławie nie odgrywają rolę. Wielu miasteczek straciło na ominięciu centrów, restauracje i kawiarnie poupadały. Tutaj czegoś takiego prawie nie ma, ergo strat nie będzie.
kierowca tak myśli
kierowca tak myśli 20.09.2021, 07:30
zwróć uwagę ile zakładów jest w Oławie do których jedzie i wyjeżdża ciężki transport Tiry.
Obwodnica nie zmniejszy w znaczny sposób korków i ruchu w Oławie bo jako lokalny jest sporo większy od tego tranzytowego .

p.s.
obwodnica jako kiełbasa wyborcza jest super.
kris
kris 20.09.2021, 09:47
główny ruch w godzinach szczytu generują osoby jadące z i do zakładów pracy do pracy m. in. strefa w Stanowicach, zakłady na Opolskiej (Autoliv, itp) oraz przy piątej dzielnicy (Electrolux, itp).
kierowca tak myśli
kierowca tak myśli 20.09.2021, 19:26
W godzinach szczytu wszędzie są korki ..... , nawet we Wrocku , który obwodnicę ma
Kazik
Kazik 19.09.2021, 16:42
Małe jaja mają wszyscy , dotychczasowi włodarze w naszym mieście.
..... , wspomniano w artykule o burmistrzu Wiązowskim.

Marian - wiesz kiedy On urzędował i ile miałem wtedy lat ?
Przez kolejnych 51 , jakie mam na karku Oława nie będzie miała pomysłu , którędy tą obwodnica ma biegnąć.
Jax
Jax 19.09.2021, 10:48
Typowy pisowski bełkot: najpierw „ Nie będziemy komentować, który jest lepszy, a który gorszy”, a trzy zdania dalej, że najbardziej optymalny (sic!) jest wariant pomarańczowy, czerwony najmniej trafiony, a niebieski jest ciekawy.
Poza tym: dlaczego na wybudowanie kilku kilometrów drogi potrzeba czasu do końca dekady (czyli ponad 9 lat od teraz)? Przecież decyzję o przebiegu można podjąć w tydzień, a same prace nie powinny zająć więcej, niż rok (vide postępy przy wschodniej obwodnicy Wrocławia na odcinku Wojnów - Długołęka). Gratuluję wyborcom tego pana
Anonim
Anonim 18.09.2021, 21:29
Wariant niebieski to jakaś porażka. Chcecie zniszczyć pięknie zachowany las nad Odrą.
Przecież wystarczy połączyć drogę wojewódzką z Jelcza z drogą krajową na Wrocław później znowu drogą wojewódzką na Strzelin i drogą krajową na Opole i dojazd do ulicy gdzie jest eloctrolux i cały ruch zostanie odciążony przez obwodnicę.
Wariant niebieski zniszczyłby pół lasu rezerwat przyrody lasu nie ruszajcie. Mamy cudowne miejsce za Odrą i za nic nie pozwolimy go zniszczyć.
ck
ck 21.09.2021, 13:59
Nie pozwolimy, kto nie pozwoli?
Anonim
Anonim 22.09.2021, 18:13
Większość normalnych mieszkańców nie chce zniszczenia lasu. Rowerzyści biegacze grzybiarze zawsze będą bronili lasu.
Ck jesteś za prymitywny by to zrozumieć.
Henryk
Henryk 18.09.2021, 20:54
No niema lipy. Jak Starosta,Radny i kierowca mówią,że bedzie to.........
Leszek
Leszek 18.09.2021, 20:51
No. Nie ma lipy.Jak Starosta ,Radny i kierowca mówią źe będzie to pewnie będzie
antystarosta
antystarosta 18.09.2021, 18:51
Porażka pod koniec dekady to jakies celowe spowolnienie tranzytu przewozowego !!
Kazik
Kazik 18.09.2021, 16:08
Nie widzę problemu uruchomić wariant niebieski.
Trzeba dodrukować tyle kasy aby starczyło.

P.s.
A tak ogólnie udało się spotkanie towarzystwa wzajemnej adoracji?
Q
Q 18.09.2021, 15:03
Wariant pomarańczowy lub czerwony na stronie GDDKiA to jakaś pomyłka. Obwodnica przechidzaca przez miasto brawo Wy. Nie mówiąc już o problemach z drogami powiązanymi z tym wariantem, uzgodnieniami przeróbkami itd. Pomysl szaleńca.
Gość xy
Gość xy 18.09.2021, 13:53
Im bardziej zewnętrzny tym lepszy, w końcu będzie tak oddalony, że my nic z tego nie będziemy mieli; tak to jest z tą partią. Efekt będzie taki brak obwodnicy do 2186 roku.

Pozostałe