„Prewencja na start – Kręci mnie bezpieczeństwo z oławską Policją”

  • 04.10.2021, 14:17 (aktualizacja 04.10.2021, 14:25)
  • Źródło: KPP w Oławie
„Prewencja na start – Kręci mnie bezpieczeństwo z oławską Policją”
Od 1 października funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Oławie rozpoczęli innowacyjny program prewencyjny, który skierowany jest do wszystkich mieszkańców powiatu oławskiego, w ramach edukacji dla bezpieczeństwa.

Jednym z założeń projektu jest zaproszenie do współprac instytucji propagujących przedsięwzięcia skierowane na bezpieczeństwo i porządek publiczny oraz realizujące ustawowe zadania skierowane na wychowanie, kształcenie i wszechstronny rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny dzieci, młodzieży, rodziców, kadry pedagogicznej i seniorów.

Program prewencyjny „Prewencja na start – kręci mnie bezpieczeństwo z oławską Policją” to formuła kompleksowego i zdecydowanego działania w celu ograniczenia zjawisk i zachowań niepożądanych społecznie, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia.

Zarówno wiek dorastania jak i okres mniejszej aktywności społecznej są ważnym elementem życia. Oba okresy związane są z przemianami, które obejmują wiele dziedzin osobowości, m.in. rozwój emocjonalny, społeczny, intelektualny, woli, charakteru, zainteresowań, akceptacji braku aktywności, samotności i braku niezależności. Podczas wszystkich etapów, które dotykają zarówno młodzież jak i seniorów, najważniejszym elementem jest poczucie bezpieczeństwa, które program „Prewencja na start – kręci mnie bezpieczeństwo z oławską policją”, przy współpracy z różnymi instytucjami, ma zapewnić.

Współdziałanie służb odpowiedzialnych za wychowanie, rozwój emocjonalny, bezpieczeństwo, zainteresowanie i aktywność pozwoli na uwrażliwienie lokalnej społeczności na problemy z jakimi mogą się spotkać zarówno najmłodsi jak i najstarsi mieszkańcy powiatu oławskiego, co w konsekwencji przyczyni się do kształtowania pozytywnych postaw wśród lokalnej społeczności, m.in. do akceptacji, troski, wsparcia, otwartości, chęci pomocy oraz bezpieczeństwie jednostki i ogółu. Poprzez pozytywne wzorce otrzymywane od rodziców, opiekunów, nauczycieli, przedstawicieli służb, uwrażliwione społeczeństwo zacznie dbać o bezpieczeństwo m.in. dzieci i młodzieży, seniorów oraz tzw. niechronionych uczestników ruchu tj. pieszych i rowerzystów.

Program „Prewencja na start – kręci mnie bezpieczeństwo z oławska policją” jest narzędziem pomocnym w osiągnięciu postawionych celów dotyczących bezpieczeństwa m.in. młodzieży, który koreluje z programem wychowawczym szkoły oraz partnerów przystępujących do tego przedsięwzięcia.

Działania zawarte w niniejszym Programie, które ukierunkowane są na zwiększenie świadomości wśród dzieci, młodzieży a także rodziców i nauczycieli dotyczą kilku obszarów, m.in. cyberzagrożenia, uzależnienia, agresja i przemoc / odpowiedzialność prawna / karna, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a także Bezpieczne ferie, Bezpieczne Wakacje i Bezpieczna woda oraz bezpieczeństwo seniorów.

Głównym celem programu jest zapobieganie zagrożeniom związanym z uzależnieniami, cyberprzemocą, agresją i przemocą, ograniczenie liczby przestępstw dotyczących seniorów (osób w przedziałach wiekowych po 65 roku życia) oraz zmniejszenie strachu przed staniem się ofiarą. Adresaci programu to mieszkańcy powiatu oławskiego.

Zwiększenie świadomości odbiorców na temat zagrożeń, uzależnień oraz środowiska osób starszych, którzy przez swoje choroby, samotność i niedołężność stają się ofiarami przestępstw wpłynie na relacje międzyludzkie, co pozwoli na zapobieganie zjawiskom demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz wsparcie osobom starszym. Propagowanie właściwych postaw pozwoli na wyrobienie umiejętności dostosowania się do akceptowanych norm społecznych.

Źródło: KPP w Oławie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anty
Anty 05.10.2021, 13:41
Kreci mnie bezradnosc olawskiej policji wobec nocnych rajdowcow. A właściwie skręca ,ze wladza NIC z tym nie robi!!!

Pozostałe