Rynny – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

  • 05.10.2021, 09:26
  • tuOlawa BS
Rynny – co trzeba wiedzieć przed zakupem?
Jak się okazuje, na przestrzeni ostatnich lat z roku na rok ilość oraz różnorodność dostępnych na rynku rodzajów rynien znacząco wzrosła. Z tych względów może się okazać, że wybór najodpowiedniejszych rynien do montażu na naszym domu będzie sporym i trudnym do wykonania wyzwaniem.

W końcu też będziemy chcieli, aby zakupiony przez nas produkt był w zupełności sprawny i działał tak, jak pierwotnie moglibyśmy tego oczekiwać. Jeżeli dokonamy nieprawidłowego wyboru, może się okazać, że woda nie będzie odprowadzana z wystarczającą efektywnością i wylewająca się z brzegów rynien woda doprowadzi do potencjalnego zawilgocenia, a w najgorszym przypadku także trwałego uszkodzenia ścian naszego domu. Nawet jeśli wybrane przez nas rynny będą całkowicie funkcjonalne i szczelne, mogą się one niezbyt dobrze dopasowywać do wyglądu naszego dachu lub do koloru pomalowanych ścian domu, co w dłuższej konsekwencji może wywoływać w nas wewnętrzną frustrację. Standardowo nie są to czynniki, o których pomyślimy w pierwszym momencie zakupu rynien, a niestety ich późniejsze pominięcie zazwyczaj skutkuje ogromnymi niedogodnościami.

Zatem według jakich kryteriów zaleca się dobór rynien do wyposażenia naszego domu oraz na jakie detale warto zwrócić swoją szczególną uwagę podczas pierwszych etapów przeglądania dostępnych na rynku ofert? Odpowiedzi na te pytania oraz inne zagadnienia z nimi związane znajdziecie już w naszym artykule.

Rynny, z jakiego materiału wykonane najlepiej będzie kupić do montażu na swoim domu?

Struktura rynien w całkiem wielu przypadkach potrafi się składać z pokaźnej ilości różnych rodzajów materiałów, niemniej w praktyce najbardziej popularnymi wśród producentów i klientów są jednak rynny wykonane ze stali lub PVC, przy czym należy zaznaczyć, że po dziś dzień opracowuje się coraz to lepszej jakości asortyment, i w porównaniu do lat ubiegłych, technologia wytwarzania oraz sposób właściwej produkcji znacząco się zmieniły, wpływając w dużej mierze na ogólną wytrzymałość oraz trwałość wykorzystywanych materiałów.

Skoro już wyróżniamy wyłącznie rynny wykonane ze stali i PVC, jakie właściwie zmiany zachodzą pomiędzy tymi dwoma typami wytwarzania rynien? Zasadniczo rynny wykonane ze stali mogą się pochwalić swoją znacząco większą wytrzymałością oraz odpornością na efekty występujących warunków atmosferycznych. Z tego względu rekomenduje się ich zastosowanie zwłaszcza w obszarach szczególnie narażonych na pojawienie się wyjątkowo intensywnych zjawisk pogodowych. Natomiast rynny wykonane z PVC doskonale radzą sobie w obszarach, w których tendencją jest występowanie kwaśnych deszczy lub słonych mgieł, które mają swoje miejsce w regionach nadmorskich.

Stosowany materiał w tego typu rynnach również zapewnia właściwości niewrażliwości na uderzenia oraz brak konieczności wykonywania ich regularnej konserwacji, niemniej pod wpływem temperatur potrafi się także znacząco rozszerzać, co należy koniecznie uwzględnić przed właściwym ich montażem. Wbrew pozoru nie należy się także obawiać tendencji takich rynien do odbarwień spowodowanych przez światło słoneczne, gdyż pomimo domyślnej podatności tego materiału na tego typu światło, producenci rynien zdołali opracować sposób na wyeliminowanie tego efektu ubocznego.

Jaką metodą należy wykonać pomiaru przewidywanego rozmiaru rynien, aby prosperowały one wystarczająco wydajnie?

Jeżeli nadal jeszcze planujemy jakie rynny chcemy wybrać, należy wręcz koniecznie wspomnieć o fakcie wykonania pomiarów wielkości rynien względem naszego dachu. Dokonanie takiej dedukcji będzie konieczne, jeżeli chcemy, aby nasze rynny w skuteczny sposób odprowadzały wodę spływającą z dachu. Do tego celu potrzebne będzie oszacowanie powierzchni naszego dachu. Aby nie musieć się zawsze zastanawiać nad poprawną formą obliczania takiej powierzchni, powstał uniwersalny wzór, dzięki któremu możemy taką wielkość bez problemu obliczyć. Wystarczy określić zmienne:

B – jest to odległość w poziomie sięgająca od narożnika aż do kalenicy (mierzona w metrach),

C – jest to wysokość naszego dachu (mierzona w metrach)

Mając już te dane, należy je podstawić do wzoru:

(B+C/2) * długość dachu (mierzona w metrach) = EPD

Trzeba również pamiętać, że na wydajność samych rynien nie ma wpływu wyłącznie ich głębokość, ale także stosowany ich właściwy kształt. Zasadniczo rynny posiadające nieco głębszy profil wraz z zastosowaniem wywinięcia swoich krawędzi do środka cechują się znacznie wydajniejszym procesem odprowadzania spływającej wody niżeli inne płytsze warianty, takie jak na przykład rynny o profilu skandynawskim. Mając te aspekty na względzie, nie wolno zapominać o pomiarach naszego przewidywanego umiejscowienia rury spustowej. W większości przypadków powinno się je dawać przy narożniku lub pośrodku ściany.

Jeżeli jednak czujemy się, że proces tych wszystkich obliczeń nas przerasta, możemy skorzystać z dedykowanych przez producentów kalkulatorów, które pozwalają na sprawne i intuicyjne dokonanie dedukcji. Przydatna może się także okazać porada wynajętego przez nas fachowca.

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe