Szerokość drogi dojazdowej do działki budowlanej

  • 07.10.2021, 08:50
  • tuOlawa BS
Szerokość drogi dojazdowej do działki budowlanej
Szerokość drogi dojazdowej do działki budowlanej od dawna budzi kontrowersje. Osoby zainteresowane tematem bowiem często nie wiedzą, jak interpretować przepisy prawne związane z tym tematem. A krąg takich inwestorów jest szeroki, gdyż wiele osób decyduje się na zakup działki budowlanej i budowę wymarzonego domu. Niestety często kupujemy kawałek ziemi oddalony od drogi gminnej (czy innej) i powstaje problem drogi dojazdowej do naszej posesji. Jaką zatem powinna mieć minimalną szerokość i jak postarać się o jej ustanowienie?

Minimalna szerokość drogi

Oczywistym wymogiem prawnym – choć czasami niełatwym do zrealizowania – jest konieczność posiadania drogi dojazdowej do działki budowalnej. Początkowo wykorzystywana jest ona przez pojazdy związane z budową domu, później – jako zwykły dojazd i dojście do posesji. Drogę taką, o ile nie da się tego zrobić inaczej, wytycza się za pomocą służebności gruntowej. Wiele wątpliwości jednak wiąże się z odpowiedzią na pytanie, jaką minimalną szerokość powinna mieć ta droga.
Wyjaśniają to przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z § 14 ust. 2 tego aktu prawnego:


„1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni stanowiącej dojazd nie może być mniejsza niż 3 m.

2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.

3. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m.

4. Dojścia i dojazdy do budynków, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, powinny mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne, zapewniające bezpieczne ich użytkowanie po zapadnięciu zmroku”.
Do działek budowlanych należy, jak widać, zapewnić dojazd i dojście w formie drogi, której minimalna szerokość będzie wynosić 5 metrów.

Dojazd do działki

Droga, która prowadzi do działki budowlanej, ma postać ciągu pieszo-jezdnego. Z tego powodu, jak już wspomniano, musi posiadać minimalną szerokość wynoszącą 5 metrów. Czasami do zakupionej działki istnieje dojazd, ale jeśli jest węższy niż te 5 metrów, będzie trzeba doprowadzić do zmiany tego stanu.
Zwykle w takich przypadkach drogę dojazdową wyznacza się na zasadzie służebności. Oczywiście najłatwiej jest, jeśli grunt nie jest w rękach prywatnych. Gdy jednak musimy ustalić te kwestie z sąsiadami, warto szukać rozwiązań polubownych i kompromisowych.

Służebność drogi koniecznej

Jak więc wynika z tych rozważań, dojazd i dojście do działki do obligatoryjna część procesu inwestycji. Wspomniano już, że jeśli zakupiona działka nie posiada takiego pasa dojazdowego, trzeba go wyznaczyć na zasadzie służebności (można też dokupić odpowiedni fragment drogi, jeśli właściciele sąsiednich działek wyrażą zgodę).
Także jeśli istnieje już jakaś służebność, ale nie spełnia warunków, będzie trzeba ją zmienić. O tym wszystkim mówi art. 291 Kodeksu cywilnego „jeżeli po ustanowieniu służebności gruntowej powstanie ważna potrzeba gospodarcza, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać za wynagrodzeniem zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności, chyba że żądana zmiana przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek nieruchomości władnącej”.

Źródła:

(tekst sponsorowany)

tuOlawa BS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Budowlaniec
Budowlaniec 08.10.2021, 13:22
Należy nadmienić, że 5m to jest dojazd do jednej działki, jeśli planuje się dwa lub więcej domów będzie to już tzw. droga wewnętrzna dojazdowa i powinna ona mieć szerokość min. 10m.
Ludzie tego nie wiedzą a później płacz i wojny sądowe z sąsiadami. Jeśli kupujecie domy to sprawdzajcie czy drogi mają te 10m.

Pozostałe