Policja i sanepid kontrolują. Pouczenia i mandaty za brak maseczki

  • 20.10.2021, 18:51 (aktualizacja 20.10.2021, 19:04)
  • TuOlawa (AH)
Policja i sanepid kontrolują. Pouczenia i mandaty za brak maseczki
Oławscy policjanci wspólnie z pracownikami sanepidu prowadzą działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, sprawdzają przestrzeganie obostrzeń sanitarnych w miejscach skupiających duże ilości ludzi

Wyrywkowo sprawdzają osoby przebywające na kwarantannie pod kątem jej prawidłowego przestrzegania. - Pamiętajmy, że stan epidemii w naszym kraju wciąż trwa i nadal obowiązują nas obostrzenia w postaci zakrywania ust i nosa w miejscach wirus nie zniknął i wciąż atakuje - mówi podinsp. Alicja Jędo. - Policjanci nadal kontrolują przestrzeganie obostrzeń i egzekwują obowiązujące nakazy, zakazy i ograniczenia, aby maksymalnie zmniejszyć transmisję Covid-19 w społeczeństwie. 

Od półtora roku  trwa walka ze światową pandemią Covid-19. Obok medyków na polu walki z wirusem,  stoją służby mundurowe. Policjanci każdego dnia sprawdzają, jak mieszkańcy i osoby przebywające na terenie naszego powiatu stosują się do obostrzeń wprowadzonych w celu zaniechania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na stwierdzone nieprawidłowości - reagują. Pod szczególnym nadzorem funkcjonariuszy są galerie handlowe, sklepy, środki komunikacji publicznej oraz wszystkie te miejsca, w których gromadzą się mieszkańcy,  np. targowiska. Od 1 do 18 października br. oławscy funkcjonariusze przypomnieli w formie pouczenia 48 osobom, o obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką, 2 osoby zostały ukarane mandatem karnym, wobec jednej podjęto czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenia. Nadal musimy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, we wskazanych wyżej  miejscach, niezmiennie należy zakrywać usta i nos maseczką.

Policja apeluje o przestrzeganie tych zasad. Przypominamy, że w przypadku niestosowania się do obowiązku zasłaniania ust i nosa funkcjonariusz może nałożyć mandat karny w wysokości nawet 1000 zł, może skierować do sądu wniosek o ukaranie, a o rażącym łamaniu przepisów poinformować inspektora sanitarnego, gdzie kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł.
Nie lekceważmy nadal obowiązujących obostrzeń. Zakładajmy maski wszędzie tam, gdzie jesteśmy narażeni na zbyt bliski kontakt z innymi osobami (również na zewnątrz).Tylko od naszej odpowiedzialności zależy zdrowie i życie nasze i naszych bliskich.

Funkcjonariusze przypominają, że usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać maseczką m.in.:

- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni
- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).

Mundurowi wspólnie z praownikami sanepidu,  w związku z epidemią COVID-19,  nadal będą kontrolować miejsca objęte obostrzeniami. W przypadku ich lekceważenia, będą stosowane restrykcje w postaci mandatów karnych lub kierowania wniosków o ukaranie do sądu.

Policja przypomina !

Wszystkie aktualne zasady i ograniczenia związane z epidemią koronawirusa dostępne są na stronie ttps://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
PoMa
PoMa 21.10.2021, 13:56
Czy ochrona sklepu nie powinna zwracać uwagę ludziom bez maseczek? Pan ochroniarz z jednej bied-ki powiedział, żebym wezwał policję do ludzi bez maseczek, bo on nie jest od tego...
Aktor
Aktor 20.10.2021, 22:29
Milisja i sanepid to marionetki
Jęzor nieczysty
Jęzor nieczysty 20.10.2021, 20:02
"na targu?" To przecież otwarta przestrzeń!
W większość zamkniętych powierzchni większość ludzi ma wywalone na maseczki. Przykład idzie od "pana, wójta i plebana".
Pytam
Pytam 20.10.2021, 19:27
W kościele byliście ?.bo na forach tylko galeria
Ja
Ja 20.10.2021, 20:51
Ty na pewno nie byłeś. Powtarzasz tylko slogany po innych.
.
. 20.10.2021, 19:17
Niech pochodzą po biedronkach ;)
klient
klient 21.10.2021, 10:42
We wszystkich oławskich marketach są ludzie nie noszący maseczek, zwłaszcza młodzi. Tacy klienci NIE POWINNI BYĆ WPUSZCZANI DO SKLEPÓW! Gdzie jest ochrona?!

Pozostałe