Twórzmy wspólnie fotograficzną historię Oławy (17)

  • 21.10.2021, 13:22 (aktualizacja 21.10.2021, 13:28)
  • TuOlawa (AH)
Twórzmy wspólnie fotograficzną historię Oławy (17) Zdjęcie z albumu Kajetana Markiewicza - Oława, Rynek w roku 1950
Dziś zdjęcie z albumu Kajetana Markiewicza, zrobione w 1950 w Rynku w Oławie

Wtedy Rynek nosił jeszcze nazwę Plac 27 Stycznia. Na zdjęciu widzimy na wózku Antoniego Markiewicza , późniejszego dyrektora Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy na 3 Maja. Obok wózka jest jego mama Stanisława Markiewicz.

W głębi widoczny Rolniczy Dom Towarowy, który później przez lata nosił nazwę Wiejski Dom Towarowy. Witryna wówczas była okratowana. Przed wejściem do budynku stoi bardzo ciekawy samochód dostawczy, ma na drzwiach napisane, kto był właścicielem tego samochodu, ale niestety jakość zdjęcia nie pozwala odczytać nazwy. Zaznaczam, że wtedy był obowiązek podpisywania, kto jest właścicielem auta. Po prawej stronie widać wypalony budynek przy ul. Bartosza Głowackiego - dziś w tym miejscu stoi kiosk z gazetami. Proszę zwrócić uwagę na to, że ulica B. Głowackiego była dużo węższa niż dzisiaj. Widać ówczesną ulicę wykonaną z kostki brukowej. Pamiętajmy, że tą ulicą, czyli przez Rynek, odbywał się ruch tranzytowy z Opola do Wrocławia.

Lesław Mazur

autor Albumu "Oława w latach 60 i 70 ubiegłego wieku na Fotografiach Lesława Mazura

PS

O ciekawych zdjęciach, jakie macie w swoich albumach rodzinnych, a którymi chcielibyście się podzielić z czytelnikami, można zawiadomić redakcję, nr. tel. 605-996-556, a my chętnie zgłosimy się po zdjęcie i informacje na jego temat.

Ocalić od zapomnienia

Od dłuższego czasu namawiamy mieszkańców Oławy, aby przekazali swoje zdjęcia i dokumenty z początków zamieszkania w Oławie do Biblioteki Publicznej w Oławie - Izba Muzealna Ziemi Oławskiej w Rynku, w ratuszu, gdzie zostaną skopiowane i - jeżeli będzie taka wola - zostaną zwrócone właścicielowi. Jeżeli ktoś chce przekazać swoje zdjęcia, dokumenty, a z różnych powodów sam nie może dostarczyć ich do biblioteki, można zadzwonić pod numer biblioteki 71 301 07 42, a pracownicy biblioteki zgłoszą się

(ck)

TuOlawa (AH)

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe