Oława. Z góry widać jak na dłoni, kto i co spala

  • 01.11.2021, 07:40
  • TuOlawa (AH)
Oława. Z góry widać jak na dłoni, kto i co spala Tak wyglądają kontrole na oławskich działkach. Z drona dokładnie widać, skąd leci dym
Walka z dymem. W sezonie jesienno-zimowym takich zgłoszeń jest najwięcej. Strażnikom miejskim pracę bardzo ułatwia dron. - Kiedy nie było tego urządzenia i ktoś nam zgłaszał, że na działkach się dymi, to zanim dokładnie namierzyło się miejsce. czasem mijało kilkadziesiąt minut - mówi Paweł Gardyjan ze Straży Miejskiej w Oławie. - Teraz najpierw sprawdzamy to z góry. Od razu widać. skąd się dymi i znacznie szybciej udaje się ustalić odpowiedzialnych

Co roku jest ten sam problem, bo oprócz spalania odpadów roślinnych na działkach, wciąż niektórzy palą w domowym piecu tym, co jest pod ręką. Ale widać też zmianę na lepsze. - Doszliśmy do takiego etapu i taka jest świadomość społeczeństwa, że ludzie sami od nas wymagają, aby robić kontrole - mówi Paweł Gardyjan. - Dzwonią, informują, skarżą się, że nie mogą otworzyć okna, że nie mają czym oddychać, a my uruchamiamy patrol i jedziemy sprawdzać.

Strażnik wyjaśnia, że duży dym wcale nie musi oznaczać, że ktoś pali odpadami czy plastikiem. Ostatnio taka sytuacja była na ul. Tulipanów w Oławie. - Był gęsty, niskoschodzący dym, sąsiad się skarżył, że nie może otworzyć okna, że nie ma czym oddychać - mówi strażnik. - Kobieta nas wpuściła. Poszliśmy do kotłowni, było czyściutko, węgiel ze świadectwem jakości, drewno suche wysezonowane, kupione w punkcie na składzie opału. Na wszystko były papiery, tylko że to był ogromny piec, było nałożone dużo węgla i dlatego się kopciło przy rozpalaniu. Takiej osobie nic nie można zarzucić, bo zanim duży piec się nagrzeje, a na spodzie jest dużo drewna i węgla, to naturalne, że wydobywa się więcej dymu. Ale są też przypadki, że ludzie palą śmieciami, płytami meblowy, plastikami. ARTYKUŁ W CAŁOŚCI W E-WYDANIU: TUTAJ

TuOlawa (AH)

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tomek
Tomek 04.11.2021, 16:46
W zeszłym roku ,przygłupawi strażacy przyjechali pod mój dom sprawdzać czym palę ! Nowy dom ,pieca brak, dom ogrzewany paliwem opałowym !Nawet gadać mi się z nimi nie chciało,a troche dalej sąsiad pali czym się da i tam już nie pojechali !
Kazik
Kazik 05.11.2021, 07:52
trzeba było pokazać palcem
Gosc
Gosc 03.11.2021, 12:21
Spytajcie prezesaROD Staszica,dlaczego dzialkowcy pala.
Gość xy
Gość xy 03.11.2021, 15:17
Masz rację, prawie jak w ladrach. Każdy jest obserwowany, liczy ile kto śmieci wyrzuca, i szybko stawia zarzutu. Zakaz wjazdu, zakaz wyrzucania śmieci, ale stawki najwyższe.
Czyścioch
Czyścioch 03.11.2021, 18:51
Szkoda, że właścicieli psów zasr**jących miasto tak się wyłapać nie chce...
Dzialkowiec
Dzialkowiec 03.11.2021, 06:43
Gałęzi nie można spalać ? Do przesady !
dżef
dżef 03.11.2021, 07:37
gałęzie można, ale jak je dokładnie z liści obierzesz, bo liści już spalać nie można
cześ
cześ 02.11.2021, 08:18
To już gałęzi nie można palić?
anomin
anomin 02.11.2021, 07:20
Czy Panowie droniarze że straży miejskiej mają uptawnienia do lotów dronem BVLOS loty poza zasięgiem wyroku? Czy Panowie ci zgłaszają każdy lot dronem tak jak wymagają to aktualne przepisy? Bardzo łatwo popełnić przestępstwo latając obecnie dronem?
U
U 02.11.2021, 05:48
Użyjcie drona do rozwiązania sprawy Miłoszyckiej, to ostatnia deska ratunku.
Podejrzany
Podejrzany 06.11.2021, 01:16
A jak to sie rozwiazuje takie sprawy jak miloszycka przy pomocy drona?. Pytam bo mam drona , ktory moze latac do 2 km w gore i zasieg ma do 10 km. Pozwolenie mam na latanie tylko do 150 metrow w gore, a do 5 km w dal latalem, balem sie dalej. Jest tez ubezpieczony do 5 milionow Euro i jest zarejestrowany, ma tablice rejestracyjne podobnie jak samochod. Bylem ostatnio w Polsce 10 dni, wrocilem 1 pazdziernika, latalem nad i w kolo Osieka i w Godzikowicach nad moim domem. Robi bardzo ladne fotki. Sprawe miloszycka rozwiazalem 20 lat temu bez drona (Jak piszesz "ostatniej deski ratunku"). Ale ciekawi mnie jak to sie robi z dronem, w jaki sposob dron rozwiaze te sprawe?. Czekam na odpowiedz.
ja
ja 01.11.2021, 23:08
fajne te drony jeszcze chwila a będzie jak to już opisał Orwell - wiadomości o19.30 lub inny kanał 19.00 i wszyscy przed telewizor bo jak nie to namierzą i kara będzie
dżef
dżef 02.11.2021, 11:29
ostatnio to żadna różnica czy oglądasz wiadomości na TVP czy seriale na netflixie, obrazy te same, jedynie komentarz inny
Mirek
Mirek 01.11.2021, 18:38
Kretynizm. Drony powinny służyć do łapania przestępców, tudzież piratów drogowych a nie straszenia ludzi bo zapala ognisko. Dokąd my zmierzamy. W ponad 80% za emisję gazów cieplarnianych odpowiadają Chiny i USA, przy czym ani jedni ani drudzy nie myślą o ograniczeniu, wręcz przeciwnie Chiny uruchamiają stare elektrownie i do 2030 zwiększają do max emisję gazów. Tylko kretyńska Europa i część polskich idiotów myśli, że zakazanie ludziom palenia ognisk będzie miało wpływ na zachowanie zmian klimatycznych. J...cie się w te puste dekle.
Olga
Olga 01.11.2021, 17:40
Smród jest w całej Oławie nie tylko na Zwierzyńcu!Okolice straży pozarnej !Nowy Otok tragedia!
Anty kopciuch
Anty kopciuch 01.11.2021, 16:19
Ale z tych kopciuchów są szpicle,
Właśnie dlatego nigdy nie zamieszkam w mieście. Wszyscy wszystkich za wszystko donoszą
gość
gość 01.11.2021, 13:35
Proponuję bardziej przeanalizować problem i napisać dlaczego działkowicze spalają resztki. A co mają z tym zrobić i w jaki sposób np. gałęzie?
Kopciuch
Kopciuch 01.11.2021, 10:14
Wpadnijcie dronem wieczorem na Zwierzyniec Duży
Kopciuch 2
Kopciuch 2 01.11.2021, 12:52
Dokładnie. Pali papiernia. Kłęby czarnego dymu wydobywają się w dzień i w nocy. Mieszkańcy też nie lepsi. Swąd spalanego plastiku niesie się po Zwierzyńcu. I dokładnie czuć,z których domów.
Kopciuch
Kopciuch 01.11.2021, 16:14
W domu cudów cud .
Nawet tak jeszcze nie smrodzą jak inni.

Pozostałe