Co lekarz dostał za walkę z epidemią dżumy w Oławie?

  • 13.11.2021, 11:24 (aktualizacja 13.11.2021, 11:29)
  • Źródło: https://www.facebook.com/muzeum.olawa/
Co lekarz dostał za walkę z epidemią dżumy w Oławie?
W listopadzie 1632 r. w Oławie wybuchła epidemia dżumy. Poniżej kilka ciekawostek od oławskiej biblioteki i izby muzealnej

Epidemia dżumy 1632-33. Rada miejska ogłosiła Davida Andreasa lekarzem specjalistą od zwalczania tej choroby. Dostał od miasta mieszkanie, tygodniowo otrzymywał 4 talary, kwaterkę oławskiego piwa, kwartę wódki i drewno opałowe. Za wyleczenie jednego mieszkańca dostawał dodatkowo 1 talar 18 groszy. Gdy jednak leczenie zawodziło i pacjent umierał - płacono za leczenie tylko 27 groszy.
Żeby nie rozszerzać zagrożenia wszystkie szkoły były nieczynne. Mimo to w Oławie zmarło 3 nauczycieli. 
Nie zwoływano posiedzeń Rady Miejskiej - od 2.XII. 1632 r. do 26.II.1633 r. w księdze protokołów nie pojawił się żaden wpis. 
Lekarze zajmujący się wtedy dżumą nosili długie, ciężkie płaszcze z materiału, który pokryty były woskiem. Na twarzach mieli maski z długim dziobem. Dziób maski wypełniany był sianem i mieszankami wonnych ziół, mających pełnić funkcje filtra i powstrzymywać „zgniłe powietrze”. Żeby ograniczyć kontakt z chorymi lekarze używali drewnianych lasek – dotykali nimi chorego i stawiali diagnozę.
Ilustracja: zasoby domeny publicznej. https://www.facebook.com/muzeum.olawa/

Źródło: https://www.facebook.com/muzeum.olawa/

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
cześ
cześ 16.11.2021, 13:41
Kasa za wyleczenie. To jest to czego nam dzisiaj brakuje!

Pozostałe