Moment, który może kosztować życie

  • 14.11.2021, 09:52 (aktualizacja 15.11.2021, 08:43)
  • TuOlawa (AH)
Moment, który może kosztować życie Strażnicy Miejscy mówią, że rowerzyści zachowują się, jakby byli nieśmiertelni i nie dość, że wjeżdżają na pasy, to jeszcze tuż przed ciężarówkę... Zdjęcie z oławskiego monitoringu. Takie zachowania to niestety codzienność
Oława. - Pamiętam wypadek starszego rowerzysty na ul. Wiejskiej, uderzył głową w krawężnik i się zabił... - mówi Paweł Gardyjan ze Straży Miejskiej w Oławie. - Przejeżdżał przez przejście i nieszczęśliwie upadł. Gdyby przeprowadził ten rower, nie wjeżdżał przed autem, to tej śmierci by nie było. Pamiętam też sytuację spod urzędu skarbowego, wszystko nagrało się na monitoringu. Kobieta wjechała rowerem pod nadjeżdżający samochód. Wyglądało strasznie, w powietrzu zrobiła trzy obroty! Ale "umiała padać", wylądowała jak judoka, podpierając się ręką i zamortyzowała uderzenie. Jak oglądało się nagranie w zwolnionym tempie, to naprawdę mroziło krew w żyłach... Miała ogromne szczęście. - Ona miała, ale nie ma co liczyć na szczęście... - dodaje Piotr Gawerski. - Nie zapomnę wypadku na ul. 1 Maja w okolicach ronda. Rowerzysta dostał się pomiędzy przyczepę a samochód ciężarowy. To była tragedia, części ciała, były porozrzucane na obszarze 50 metrów. Ten człowiek nie miał żadnych szans

Strażnicy mówią, że temat jest poważny i trzeba mówić głośno o tym, że nie jest dobrze.

- Rowerzyści, szczególnie starsi, nie zwracają kompletnie uwagi na przepisy, jest coraz gorzej - mówi Piotr Gawerski. - Ruch uliczny jest większy, aut przybywa, a rowerzystom nie chce się korzystać ze ścieżek. 

W Oławie jest ich sporo (Chrobrego, 3 Maja, Oleśnicka, Kilińskiego, Iwaszkiewicza, Strzelna) i powstają kolejne, ale sporo mieszkańców traktuje je jak coś, co lepiej omijać. Doskonale widać to na Strzelnej, gdzie notorycznie dochodzi do kłótni między pieszymi a rowerzystami, którzy wjeżdżają na chodnik z zakazem, mimo że po drugiej stronie ulicy jest ścieżka. Taka sama sytuacja jest przy stadionie, gdy zamiast ścieżki często wybierają ulicę, gdzie blokują ruch aut. Do tego często, jak zgodnie twierdzą strażnicy, uważają, że wszystko im wolno, a przepisy znikają, kiedy wsiadają na rower.

- Wjeżdżają pod ciężarówki, nie patrzą - mówi Piotr Gawerski i pokazuje zdjęcia z monitoringu. - W odstępie kilku minut zachowały się tak dwie osoby w tym samym miejscu i obie wjechały na pasy, kiedy zbliżała się ciężarówka. Zupełnie nie myślą o tym, że kierowca takiego dużego auta z góry ma ograniczoną widoczność i nie widzi tego, co dzieje się tuż przed samochodem. To proszenie się o śmierć! ARTYKUŁ W CAŁOŚCI w e-wydaniu TUTAJ

TuOlawa (AH)

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Znam to miejsce
Znam to miejsce 15.11.2021, 15:34
Zaraz, zaraz. Przecież to czas kiedy sygnalizacja świetlna była wyłączona na czas prac na ul. Lipowej. Tacy wszyscy zadowoleni że nie ma korków na DK94. Ale o bezpieczeństwie nikt nie mówi.
A to że rowerzyści, no połowa, jeździ jak chce to już inny temat.
A inna rzecz, tej ciężarówki nie powinno tam być. Kierowca wjechał w ul. Strzelną mimo zakazu, co też jest nagminne wykroczenie w tym miejscu.
Jołopa znajdziesz wszędzie
Jołopa znajdziesz wszędzie 14.11.2021, 12:49
Na Zwierzynieckiej odkąd powstało osiedle na Magazynowej suweren również zrobił sobie tranzyt środkiem skrzyżowania na drugą stronę ulicy idąc ( np. ) do Kwadraciaka
Oławianin
Oławianin 14.11.2021, 12:47
Selekcja naturalna
Kazik
Kazik 14.11.2021, 12:44
Trzeba podziękować partii rządzącej .
Suweren , święta krowa , pieszo i na rowerze
Nowelizacja przepisów o ruchu drogowym

Niedługo będzie jak w Indii ..... nie rusz krowy bo oberwiesz.
miejscowy
miejscowy 14.11.2021, 11:59
To na co czeka Straż Miejska?! Na kolejne wypadki śmiertelne?! Karać, nie muszą to być wysokie mandaty ale mandat 100 zł się pamięta a jak się powtórzy to już 500 złotych albo więcej.
Podpis
Podpis 14.11.2021, 10:20
Wszyscy to wiedzą i nikt z tym nic nie robi. To samo z jazdą po chodniku, na ewidentnym zakazie na ul. Strzelnej od żabki do mostu i na ul. Wiejskiej przy stodole. Czekamy na kolejny śmiertelny wypadek.
waga75
waga75 14.11.2021, 16:42
Pisze ktoś o ul. Sportowej, scieżka rowerowa .Niech rowerzysta jedzie tą scieżką w np. targowy dzień Nie ma szans .Scieżka waska i jadacy z przeciwka rowerzysta nigdy się nie wyminą do tego pieszy i .d....a .Ścieżki rowerowe maja swe wymiary i pomalowanie tego nie wystarcza a stwarza zagrożenie.

Pozostałe