Rozszczelniła się butla. Wybuchł gaz

  • 15.11.2021, 14:26 (aktualizacja 15.11.2021, 14:34)
  • Źródło: https://www.facebook.com/policjaolawa/ oraz www.gov.pl/web/kppsp-olawa
Rozszczelniła się butla. Wybuchł gaz KP PSP w Oławie
W niedzielę 14 listopada  około godz. 9:25 w Polwicy, w domu wielorodzinnym doszło do wybuchu gazu. Ranna została 88-letnia mieszkanka, obrażenia nie zagrażają jej życiu i zdrowiu.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że w kuchni domu wielorodzinnego doszło do rozszczelnienia butli z gazem. Obecnie mieszkańcy nie mogą powrócić do swoich domów. Postępowanie wyjaśniające w sprawie prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oławie. Jak informują strażacy zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego trafiło o godzinie 927. Gdy na miejsce dotarł pierwszy zastępy z OSP Wierzbno, wszyscy mieszkańcy opuścili już budynek. Po kilku minutach na miejsce przybyli kolejni strażacy z JRG w Oławie, OSP w Domaniowie oraz jelczańskiej JRG. Równocześnie ze sprawdzeniem mieszkań, strażacy udzielili pomocy jednej z lokatorek, która została poszkodowana w zdarzeniu. Z mieszkania, w którym doszło do wybuchu wyniesiono trzy butle z gazem propan-butan – ze względu na brak pożaru nie stwarzały już zagrożenia. Ponieważ zniszczenia konstrukcji budynku były widoczne – na parterze wyrwane zostały okna i drzwi wejściowe, na ścianach i stropach pojawiły się pęknięcia – na miejsce wezwano przedstawiciela nadzoru budowlanego.

- Eksplozje gazu często bywają tragiczne w skutkach - mówi st. asp. Wioletta Polerowicz. - Dlatego wszystkim użytkownikom przypominamy, jak prawidłowo korzystać z butli z gazem i jak właściwie zadbać o własne bezpieczeństwo. Warto przypomnieć, że butle gazowe napełnia się jedynie do 85 proc. ich pojemności (zbyt duża ilość gazu może doprowadzić do wybuchu butli). Najlepiej udać się do legalnej rozlewni gazu, albo wymienić pustą butlę na nową, już napełnioną. Napełnianie butli na stacjach paliw, bezpośrednio z dystrybutorów nie jest polecane, gdyż wtedy najczęściej dochodzi do ich przepełnienia. Ważna jest temperatura. Butla gazowa nie może znaleźć się w temperaturze wyższej, niż 35 st. Celsjusza. Jest to niezwykle ważne z tego względu, że gaz, który znajduje się w butli, ma dużą rozszerzalność cieplną. Przepełnienie i zbyt wysoka temperatura doprowadzają do znacznego wzrostu ciśnienia w butli, która pod jego wpływem zostaje rozerwana, co doprowadza do wybuchu gazu. Butle z gazem powinniśmy przechowywać w miejscu suchym oraz dobrze wentylowanym. Jeśli butla nie jest podłączona do urządzenia, nie może być przechowywana w pomieszczeniu mieszkalnym. Unikajmy ustawiania jej przy urządzeniach elektrycznych - iskrzenie i nieszczelności butli mogą doprowadzić do wybuchu. Pamiętajmy, że do urządzeń elektrycznych zalicza się również kontakty, liczniki i włączniki elektryczne. Napełnione butle nie powinny być też przechowywane w piwnicach i garażach, poniżej poziomu podłoża. Pamiętajmy, że propan-butan jest cięższy niż powietrze. Jeśli butla okaże się nieszczelna, gaz będzie się gromadził przy podłodze co stworzy łatwopalną mieszankę.

Pamiętajmy, że właściwe użytkowanie równa się nasze bezpieczeństwo.

Źródło: https://www.facebook.com/policjaolawa/ oraz www.gov.pl/web/kppsp-olawa

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe