Mural na sto lat niepodległości

  • 12.09.2018, 10:28
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Mural na sto lat niepodległości
Jelcz-Laskowice. Estetycznie. Miejsko-Gminne Centrum Kultury zostało jednym z dziesięciu laureatów ogólnopolskiego konkursu Narodowego Centrum Kultury "Murale Polskiej Niepodległości" Zmagania polegały na przygotowaniu koncepcji działań artystyczno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, zakończonych powstaniem muralu upamiętniającego setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Jelczu-Laskowicach mural jest zrealizowany na ścianie bloku przy Alei Wolności 2-8. Projekt miał na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego odkrywania historii, włączenie najmłodszego pokolenia Polaków do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz zaktywizowanie dzieci i młodzieży do działań na rzecz lokalnej społeczności. Centrum Kultury wybrało do udziału w projekcie uzdolnione osoby zainteresowane historią oraz sztuką. Koncepcja zakładała, że młodzież zostanie wyłoniona za pomocą dwóch konkursów: plastycznego oraz historycznego. Uczestników w wieku 12-18 lat zaproszono do udziału w konkursie historycznym pt. "W poszukiwaniu śladów wolności" oraz do udziału w XV edycji konkursu plastyczno-fotograficznego pt. "Nasza okolica", którego głównym organizatorem był "Klub Opty". Wyłoniono 20 uczniów, którzy wzięli udział w działaniach animacyjnych na terenie Jelcza-Laskowic i Wrocławia. Były to warsztaty historyczne, zwiedzanie Centrum Historii "Zajezdnia", wycieczka po Wrocławiu "Szlakiem wrocławskich murali", zwiedzanie sal warsztatowych Akademii Sztuk Pięknych oraz szkolenie teoretyczno-praktyczne nt. malarstwa i sztuki street art, które poprowadził Piotr Saul. Saul jest również twórcą muralu. To znany i ceniony wrocławski artysta wizualny, muzyk i tancerz, ściśle związany ze sztuką uliczną. Zajmuje się malarstwem, a także organizacją wystaw oscylujących wokół street artu. To, co maluje, można nazwać nowym fowizmem, rozwinięciem konwencji streetartowej, fantastyką. W swoich obrazach przedstawia wymyślone pejzaże, baśniowe światy lub postacie, tworzy malarstwo kolażowe. Jest asystentem w pracowni malarskiej prof. Krzysztofa Skarbka na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowano na 16 września. cof (kt)
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
marta
marta 01.11.2018, 10:35
Autorka zwycięskiego projektu, przedstawiającego Marszałka Józefa Piłsudskiego za kierownicą legendarnego autobusu, twierdzi, że jej pradziadek dawniej jeździł podobnym autobusem, a malując pracę na konkurs chciała połączyć fakty historyczne z rodzinnymi.

Projekt muralu został zaakceptowany przez Narodowe Centrum Kultury.
Marta
Marta 01.11.2018, 10:18
Piękny mural, zachowane proporcje, może więcej takich murali w naszym mieście?Upiększyłoby to nasze miasto.
Anonimowa.onaa
Anonimowa.onaa 14.09.2018, 11:46
Fajny pomysł i świetne wykonanie. W końcu odchodzimy od wizerunku szarych blokowisk.
Grażyna
Grażyna 14.09.2018, 04:36
Paskudztwo.
Obywatel O
Obywatel O 13.09.2018, 11:48
Wolna Polska od 7 X 1918 do 12 .05.1926 roku .
XD
XD 13.09.2018, 10:57
Czy ktoś czuwał nad estetyką tego okropieństwa? W ośrodku kultury powinien być jakiś wykształcony plastyk i powinien to ocenić. To może nadawać się conajwyżej na pocztowkę tak dla satysfakcji tworcy a nie straszyć na budynku. To w ogóle nie ma proporcji ? Tragedia ala Jezusik z kościoła z Hiszpanii w Borja
fotograf
fotograf 12.09.2018, 21:19
Super że Centrum Kultury prowadzi Politykę zapoczątkowaną przez pana Dudkowskiego. Odbudował kulturę uratował Jelcz teraz czas na Samorząd
Kulturalnie bez D
Kulturalnie bez D 14.09.2018, 15:24
HA, HA, HA z pana D już nic nie zostało.
zrelaksowany
zrelaksowany 12.09.2018, 22:37
ale się dowartościowałeś, nie ma jak to się samemu pochwalić
Henry
Henry 12.09.2018, 19:22
Okropieństwo.
Gdzie ten autobus ma reflektory?
PPPP
PPPP 12.09.2018, 13:55
Wolna Polska????

Pozostałe