Spotkanie Miłośników Kresów Wschodnich w Świątnikach

  • 28.08.2018, 09:42
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Spotkanie Miłośników Kresów Wschodnich w Świątnikach
Tradycyjnie jak co roku, w niewielkiej wsi Świątniki, pod Sobótką na Dolnym Śląsku,  odbędzie się już VIII Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich pod patronatem metropolity wrocławskiego ks. abp Józefa Kupnego. Organizatorami są Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, Środowisko Wrocławskie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz parafia św. Józefa w Nasławicach. Odbywające się od siedmiu lat spotkania w tej niewielkiej wsi przy Cudownym Obrazie NMP Bolesnej z Niewirkowa na Wołyniu są wydarzeniem obejmującym nie tylko region dolnośląski, ale i Opolszczyznę, Pomorze, Lubuskie, Kujawy i Małopolskę. Przybywają na nie Narody Kresów na czele z Ukraińcami i Czechami, Niemcami i Olendrami, Ormianami i Żydami. Elementem towarzyszącym są zawsze konferencje popularnonaukowe, wystawy i uroczyste msze święte z oprawą Wojska Polskiego oraz z udziałem polskiego episkopatu i duchowieństwa z Kresów Wschodnich. W sposób szczególny każdego roku kresowianie pamiętają o Ofiarach Ludobójstwa na Kresach Wschodnich. W tym roku organizatorzy chcą oddać hołd cichym bohaterom w ciężkiej pracy duszpasterskiej na Kresach – kapłanom, którzy ginęli z rąk banderowców jak większość mieszkańców Wołynia. Tegoroczne spotkanie kresowian z całej Polski odbędzie się w sobotę i niedzielę (15-16 września br.).  Organizowany jest bezpłatny wyjazd tylko na sobotnią uroczystość. Wyjazd autokarem spod kościoła  Matki Boskiej Pocieszenia w Oławie dnia 15 września (sobota) o godz. 9.15. Program  (sobota 15.09.) - 11.00  uroczyste otwarcie - 11.10  występ zespołu „Świtezianki” - 11.30  występ zespołu „Leśne Echo” z Lubszy - 12.00  Msza św. w intencji kresowian - 14.00  biesiada kresowa, a w niej: - występ zespołu „Strzegomianki” - występ zespołu „Leśne Echo” - występ zespołu z Novego Malina (Czechy) - 16.00  koncert zespołu „Leśne Echo” Program (niedziela 16.09.) dojazd we własnym zakresie - 11.30  występ zespołu ludowego - 12.00  Uroczysta Msza św. w intencji pomordowanych księży z udziałem metropolity wrocławskiego ks. abp Józefa Kupnego z asystą Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Reprezentacyjnej| Wojsk Lądowych we Wrocławiu - 14.00  występy zespołów ludowych z Dolnego Śląska *** Zgłoszenia na sobotni wyjazd w dniu 15 września przyjmuje przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej -  Eugeniusz Szewczuk tel. 607 565 427. Ilość miejsc bardzo ograniczona. Tekst i zdjęcia; Eugeniusz Szewczuk  
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zenobia z mężem Wacławem
Zenobia z mężem Wacławem 30.08.2018, 18:05
Co roku jest super atmosfera na spotkaniu kresowian w ŚWIĄTNIKACH. My zapisaliśmy się i znowu jedziemy. Można dobrze zjeść i pośpiewać z zespołem "Leśne Echo" z Lubszy, a ile wspomnień. Ciekawych ludzi zawsze tam spotykamy.

Pozostałe