Czy wy jeszcze gotujecie?

  • 29.11.2019, 14:52 (aktualizacja 26.03.2020, 10:58)
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Czy wy jeszcze gotujecie?
Po zainteresowaniu, jakim cieszył się niedawno post o nowej oławskiej restauracji ze zdrowym jedzeniem, można mieć wątpliwości. Ale badania tego nie potwierdzają. Niemal 93% Polaków biorących udział w badaniu przeprowadzonym w ramach III edycji kampanii "Warzywa i owoce - na szczęście!" deklaruje, że zdarza im się gotować w domu, a ponad 40% twierdzi, że robi to codziennie. Najwięcej gotuje zarówno dla siebie, jak i rodziny, a za powód podaje troskę o zdrowie oraz kontrolę nad tym, co jest na talerzu. Inspiracji poszukują na portalach z przepisami, a także wśród członków rodziny. Emocje, które najczęściej towarzyszą Polakom podczas gotowania, są zdecydowanie pozytywne.

 Czy Polacy gotują?

Zdecydowana większość Polaków twierdzi, że zdarza im się przygotowywać posiłki samodzielnie (93%). Prawie połowa respondentów przyznaje, że gotowaniem zajmuje się ktoś inny w domu, a niemal jedna czwarta za przeszkodę uważa brak umiejętności kulinarnych. 40% spośród gotujących robi to codziennie, a 42% - kilka razy w tygodniu.

Co ich motywuje?

Motywacji do gotowania jest wiele, jednak kluczowa okazuje się być troska o zdrowie swoje i rodziny (39%), jak również kontrola nad tym, co się je (39%). Ponad jedna trzecia ankietowanych, uważa ten sposób odżywiania za tańszy i pozwalający zaoszczędzić pieniądze (36%), a niemal 25% Polaków w ten sposób się odpręża i relaksuje.

Jakie emocje odczuwają?

Najczęściej wymieniane emocje, które towarzyszą respondentom podczas gotowania, to satysfakcja (48%), zadowolenie (46%) i radość (37%). Zdecydowanie rzadziej badani odczuwają znudzenie (7%), mają poczucie straconego czasu (5%), czują frustrację (3%) czy złość (2%).

Gdzie szukają inspiracji?

Głównym źródłem inspiracji kulinarnych są portale z przepisami - tak wskazuje ponad 41% Polaków, a niemal jedna trzecia ankietowanych szuka pomysłów wśród rodziny. Prawie 30% ogląda programy kulinarne w telewizji lub korzysta z mediów społecznościowych, a także przegląda blogi (23%). Obecnie najrzadziej korzystamy z tradycyjnych materiałów, jak książki kucharskie czy czasopisma kulinarne.

Z kim spożywają posiłki?

Polacy deklarują, że zdecydowanie większą przyjemność sprawia im spożywanie posiłków w towarzystwie niż samemu (74% vs. 11%). Prawie 70% ankietowanych je razem ze swoim partnerem/partnerką, a ponad połowa spożywa posiłki z dziećmi.

Czy Polacy jedzą poza domem?

Ponad jedna czwarta respondentów biorących udział w badaniu przyznaje, że raz w tygodniu je poza domem (27%), np. w barach, restauracjach czy stołówkach. Jedynie 4% Polaków stołuje się poza domem codziennie, a 12% - kilka razy w tygodniu.

Jakie są powody?

Wśród najczęściej wymienianych powodów spożywania posiłków poza domem jest odmiana od tego, co je się na co dzień (39%). Dla ponad jednej trzeciej badanych jest to forma spędzania czasu ze znajomymi, a dla 30% Polaków jest to możliwość spróbowania dań z innej kuchni, których sami nie potrafią przygotować. Z kolei niemal jedna czwarta ankietowanych świętuje w ten sposób specjalne okazje. Zaledwie 5% badanych deklaruje, że je poza domem, gdyż nie lubi gotować, a 2% - z powodu braku umiejętności kulinarnych. Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna

"Warzywa i owoce - na szczęście!" sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Organizatorem kampanii jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych. Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku: www.warzywaiowocenaszczescie.pl  

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe