Wójtowi zarzucają korupcję, a mieszkańcowi wręczenie łapówki

  • 26.04.2018, 09:09
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Wójtowi zarzucają korupcję, a mieszkańcowi wręczenie łapówki
Wójta gminy Oława zatrzymano we wtorek w jego domu. CBŚP sprawdzało też dokumenty w Urzędzie Gminy. Wczoraj wójt został przesłuchany w prokuraturze w Białymstoku. Został zwolniony za kaucją 30 tys. złotych. Na bieżąco relacjonowaliśmy wydarzenia dotyczące sprawy wójta - pod tym linkiem CZYTAJ TUTAJ Dziś udało nam się ustalić, że wójt dostał zarzut korupcji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że szef gminy Oława zemdlał w czasie wykonywania czynności prokuratorsko-sądowych i trafił do szpitala. Poniżej informacja z ostatniej chwili Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku prowadzi postępowanie dotyczące między innymi udzielania korzyści majątkowych Wójtowi Gminy Oława przez jednego z mieszkańców tej gminy. Grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności W toku tego śledztwa wczoraj (25 kwietnia 2018 roku) funkcjonariusze CBŚP Zarząd w Łodzi, na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej, zatrzymali Wójta Gminy Oława i mieszkańca tej gminy. Po doprowadzeniu zatrzymanych do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego prokurator ogłosił im wczoraj zarzuty. Mają one związek z przetargami organizowanymi przez Urząd Gminy Oława. Wójt Gminy Oława podejrzany jest o przyjęcie korzyści majątkowej w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa (art. 228 par. 3 kodeksu karnego). Przestępstwo to zagrożone jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast mieszkańcowi Gminy Oława zarzucono wręczenie korzyści majątkowej w celu skłonienia Wójta Gminy Oława do naruszenia przepisów prawa (art. 229 par. 1 i 3 kodeksu karnego). Przestępstwo to zagrożone jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Po przesłuchaniu zatrzymanych w charakterze podejrzanych prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Białymstoku wnioski o zastosowanie wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd Rejonowy w Białymstoku uwzględnił wniosek prokuratura i tymczasowo aresztował na okres 3 miesięcy podejrzanego mieszkańca Gminy Oława. Wobec Wójta Gminy Oława Sąd zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 30 tysięcy złotych i zawieszenia w obowiązkach wójta. Prokuratura, nie zgadzając się z rozstrzygnięciem Sądu Rejonowego w Białymstoku, zaskarży je do Sądu wyższej instancji i będzie wnosiła o tymczasowe aresztowanie Wójta Gminy Oława. Źródło Prokuratura Krajowa

Art.228 kk§ 3. Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa,podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10

Przypomnijmy, że kilka lat temu wójt gminy Oława miał kłopoty z prawem, został skazany za kupowanie głosów wyborczych. W 2010 roku, po czteroletniej przerwie spowodowanej wyrokami sądowymi, znów wystartował w wyborach. Przypominamy archiwalną rozmowę: https://gazeta-olawa.pl/samorzad/samorzadlokalny/3668-nie-wchodze-po-raz-drugi-do-brudnej-rzeki/
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (43)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
olga
olga 28.04.2018, 16:15
A kolega Kaczora,, juz wszystko wiadomo!!
Flex
Flex 28.04.2018, 08:14
Z tego co jest w sieci, firma G.E pełnomocnik i uczestnik przetargów jako żywo przypomina mi piszczykowe biuro pisania podań z "Zezowatego szczęścia". Tam podania były do urzędu skarbowego o umorzenia itp., z gwarancją pozytywnej decyzji, bo udziałowcem biura był naczelnik US.
Antoni
Antoni 27.04.2018, 20:13
Dlaczego Gazeta nie informuje co się dzieje z wójtem. Ostatnia informacja to że trafił do szpitala i to było wczoraj.
Zarząd SMSM
Zarząd SMSM 30.04.2018, 21:06
Według naszych informacji wójt nadal przebywa w szpitalu, pod policyjnym dozorem, bo do czasu wydania przez sąd wyższej instancji decyzji po zaskarżeniu przez Prokuraturę Krajową postanowienia Sądu Rejonowego w Białymstoku o oddaleniu wniosku o trzymiesięczny areszt, nawet mimo wpłacenia kaucji wójt pozostaje zatrzymany.
olga
olga 27.04.2018, 18:24
Ludzie kim jest ten lokalny biznesmen zatrzymany razem z wojtem!!
K
K 27.04.2018, 19:20
Marek K. Był gościem na balach u Romana kaczora
mieczysław
mieczysław 27.04.2018, 11:50
Dziwne te Wasze komentaże, osądy i obrona. Tak po prostu i na serio: każdy, kto jest u władzy (ten duży i ten malutki) robi przekręty, ma układy, oszukuje tylko nie wszystkich da się złapać, tego się udało. Wierzycie w uczciwość ludzi, którzy mogą robić przekręty, brać łapówki, oszukiwać dla własnego dobra? Jesteście głupi! Jak śpiewa KęKę, nic dodać, nic ująć.
Zarząd SMSM
Zarząd SMSM 30.04.2018, 11:04
„każdy, kto jest u władzy (ten duży i ten malutki) robi przekręty”. Taka postawa pokazuje sposób myślenia nie tylko typowej ofiary komunizmu i postkomunizmu, ale przede wszystkim człowieka całkowicie zgniłego moralnie. Nikt normalny nie myśli, że wszyscy Polacy są nieuczciwi, bo to wierutna bzdura. Olbrzymia większość Polaków przetrwała komunę i postkomunę nie dając się upodlić i jest uczciwa. Ta olbrzymia większość wybrała spośród siebie nowy rząd, rząd ludzi uczciwych i kompetentnych, którzy nie robią przekrętów, lecz pracują na rzecz Polski i Polaków.

Jak w każdej społeczności, również w strukturach PiS trafiają się ludzie nieuczciwi, jednak są to rzadkie wyjątki, najczęściej podstawione przez organizacje tych nieuczciwych i PiS ujawnia i tępi takie przypadki. Brezdenia PiS odwołać nie może, bo może to zrobić tylko Rada Powiatu, a ta nie ma takiej woli, przynajmniej na razie.

Zadbaliśmy o to, żeby śledztwo w sprawie wójta Gminy Oława było śledztwem rozwojowym. Mogą się wydarzyć jeszcze takie rzeczy, o których wielu Mieszkańcom nawet się nie śniło. Czy jeszcze kilka dni temu ktoś mógł przypuszczać, że wójt Gminy Oława zostanie aresztowany przez Prokuraturę Krajową i to z drugiego końca Polski?
30.04.2018, 15:16
Tak. Tak. Jedni działali w PZPR, a inni byli przewodniczącymi koła Związku Młodzieży Socjalistycznej. Tak właśnie przetrwali komunę. Jakie to piękne.
30.04.2018, 21:40
W DDR.
Jacek
Jacek 27.04.2018, 08:40
Ten człowiek ma duże poparcie i Dużo zrobił dla Gminy Oława To jest skandal pisowskie działanie przed wyborami Pewnie ktoś się chce dostać do koryta i dalej nic nie będzie robione zmieniam Już tak raz było
Zarząd SMSM
Zarząd SMSM 30.04.2018, 11:02
O tym czyje poparcie ma ten człowiek i ile zrobił dla gminy, jest w skrócie powiedziane pod zakładką „Lista dokonań Kownackiego i radnych z LZS” na stronie internetowej Stanowicko-Marcinkowickiego Stowarzyszenia Mieszkańców, a pod zakładką „Sitwa Kownackich naraża zdrowie mieszkańców Stanowic i Marcinkowic” można zobaczyć, o czyje interesy dba ten człowiek. Notabene „skandal i pisowskie działanie” w lokalnym wydaniu popiera działalność tego człowieka, co udowodnił szef oławskiej struktury PiS Brezdeń, a co dodatkowo pokazane jest to pod zakładką „WIOŚ o Armetonie i Brezdeniu” na stronie SMSM.

Próba publicznego obwiniania całego PiS, a więc i rządu PiS, za przestępstwa lokalnej sitwy, a w szczególności za ściganie tych przestępstw, stanowi karalne znieważanie organu konstytucyjnego. Jeszcze trochę, a na ulicach Oławy pojawi się KOD z transparentami „Uwolnić niewinnego Jana K.!”
an
an 30.04.2018, 12:59
"Panie" Michałowski , masz pan szlaban i zamknij się pan. Tyle było spokoju na forum i znów pan zepsułeś powietrze!
30.04.2018, 15:13
On ma w d... szlabany. Taki to czlowiek. Chcesz wiedziec kim jest to poczytaj artykul WO z 2013 r. Dokładnie 27.06. "Kim Pan jest Panie Rolf". W wyszukiwarce szybko znajdziesz.
Podejrzany
Podejrzany 30.04.2018, 20:50
Anonim, znowu mi sie podobasz!.
na
na 30.04.2018, 13:17
Co mi się wydaje, że szlaban to ma nasz ukochany wójt i że to on psuł powietrze korupcją.
nicki
nicki 27.04.2018, 10:35
prawia cała post PSL owska sitwa to "dobrzy " gospodarze zwłaszcza dla siebie.Kiedy zmieni się mentalność okradanego motłochu na tyle by zbliżł się do podmiotowego obywatelskiego społeczeństwa.
Kol
Kol 27.04.2018, 10:25
I oczywiscie twoerdzisz, ze jest niewinny. Żałosnyś...
kkkk
kkkk 26.04.2018, 15:49
Ja wiem.Marek K z Oławy
RR
RR 26.04.2018, 15:16
Ktoś wie kim jest ten lokalny "byznesmen"?
Wujek
Wujek 26.04.2018, 15:10
Znów Oława i jej prokuratura słynna na całą Polskę- najpierw skazanie niewinnego człowieka za zbrodnię , której nie popelnił i przesiedział niewinny 18 lat a teraz afera z wójtem .Po drodze sprzedaż przez zarząd powiatu Pałacu w Jakubowicach wójtowi, afera w PKS, Lgd itp.
Prokuratura pracuje pełną parą , a sitwa lokalnych interesów ma się dobrze od lat.
Tadeusz
Tadeusz 26.04.2018, 14:31
Więcej informacji o kryminalnej działalności wójta Gminy Oława i nie tyko, jest na stronie internetowej Stanowicko-Marcinkowickiego Stowarzyszenia Mieszkańców. Szczególnie polecamy zakładki: „Kto rządzi Gminą Oława”, „Afera leśna”, List otwarty Mieszkańców do Wójta Gminy Oława”, „Hala sportowa po trupach - prawdziwych”, „Lista dokonań Kownackiego i radnych z LZS”, „Wójt oświetla ugory”, „Sitwa Kownackich naraża zdrowie mieszkańców Stanowic Marcinkowic”, „Kompromitacja Wójta i Rady Gminy Oława”, „Wiatraki, czyli energia odnawialna w Gminie Oława”, „Raport z kontroli NIK”, „Pałac dla Wójta Kownackiego”, „Sitwa wymusza cenzurę”, „Afera kanalizacyjna”, „Ile naprawdę kosztowała kanalizacja”, Nasze najnowsze zawiadomienia o przestępstwach” i cały szereg innych.

Czekamy na dalsze zatrzymania niektórych urzędników Urzędu Gminy Oława, niektórych radnych Rady Gminy Oława i niektórych oligarchów. Rządowy program „Cela +” najwyraźniej dotarł już na Ziemię Oławską.

Jeśli ktoś twierdzi, że zatrzymanie wójta, to tylko czysta akcja polityczna, to niech przyjmie do wiadomości, że jeśli polityk wysokiego szczebla dopuszcza się przestępstw, to sprawa kryminalna jest jednocześnie sprawą polityczną, co niczego nie usprawiedliwia.
Do Tadeusza
Do Tadeusza 30.04.2018, 15:58
A ty Tadeusz to bedziesz glownym swiadkiem w sprawie wojta,,skoro tyle wiesz,polowa bzdur ,ktore wypisuje rolf jest wyssane z palca!!!Ale ty wiesz duzo wiecej !!!!
Tadeusz
Tadeusz 30.04.2018, 17:20
Podważ chociaż jeden fakt albo chociaż jeden dokument opublikowany na stronie Stowarzyszenia Mieszkańców całymi tuzinami. Jak myślisz? Z czyjego zawiadomienia Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w Urzędzie Gminy Oława?
olawianka
olawianka 02.05.2018, 18:12
Nie przypisuj sobie zaslug w sprawie zatrzymania wojta,bo prawda jest inna!!
Tadeusz
Tadeusz 03.05.2018, 08:35
A jaka jest twoim zdaniem prawda? Napisz! Jak chcesz dyskutować to proszę o konkrety a nie populistyczne hasła. Nie przypisuję sobie żadnych zasług tylko stwierdzam fakty. Gdyby nie kilkuletnia wytężona praca naszego Stowarzyszenia Mieszkańców i żelazna konsekwencja mimo szykan i prześladowań, korupcja dalej by kwitła w naszej gminie. To zatrzymanie i dalsze, które wkrótce nastąpią są efektem naszego działania, Bo niby skąd nagłe zainteresowanie i działania operacyjne Prokuratury Krajowej, które doprowadziły do złapania wójta na gorącym uczynku? Miejscowe prokuratury rejonowe umarzały wszystkie śledztwa jak na taśmie produkcyjnej i to było argumentem do wkroczenia Prokuratury Krajowej, na wyraźny wniosek naszego Stowarzyszenia.
30.04.2018, 21:12
Jak podważę to zaszczujesz mnie prokuraturą, sądem, abw, fbi, cba, pzpn ,lot i radą parafialną na nowogrodzkiej z jej głownym kaznodzieją???? Oszczędź sobie tego szczucia. Jutro 1 Maja.
30.04.2018, 19:23
Musisz być dumny z siebie.
26.04.2018, 15:14
Rzecznikiem prasowym Rolfa zostałeś? Dyktuje ci posty czy sam je pisze, a ty się tylko podpisujesz?
Cep
Cep 26.04.2018, 14:29
A pod urzędem gminy dzisiaj zjazd chyba popleczników wójta- masa wypasionych samochodów i przechadzających się przedstawicieli gminnych ( w tym radnych ) w garniturach.Prym wiedzie radny z Marcinkowic
Pełna gala establishmentu gminy.
26.04.2018, 14:24
Czas na władzę z Bystrzycy Michał atakuj!!!
26.04.2018, 15:39
Już jeden wójt był z Bystrzycy ?. Słynny Ryszard W. Nie tylko nic nie zrobił dla wioski. Ale też dla gminy.
26.04.2018, 18:32
Gmina słynęła z poręczeń za lokalnych biznesmenów. Przestawali płacić podmiotom od których brali towar to gmina w ramach cesji musiała pokryć poręczenie za dłużników. I tak setki tysięcy zł płacono za kolesi.
ADI
ADI 26.04.2018, 13:11
Żal czytać waszych komentarzy, dlaczego to wójtem się zajeli, a nie tym czy tamtym.....prokuratura ma obowiązek zająć się każdym doniesieniem oficjalnym do prokuratury, więc zamiast się napinać, to jeśli macie podejrzenia to zgłoście to, a nie wymyślacie historyjki o jakiś zmowach itp.
26.04.2018, 12:51
W gminie laskowice od 3 lat dziwnym trafem przetargi wygrywa jedna firma,czemu nikt sie tym nie zainteresuje? Gazeto to temat dla Was gdzie jestescie?
T
T 26.04.2018, 17:19
Pierze będzie leciec
Pol
Pol 26.04.2018, 10:42
Przypomnę ,że w ostatnich wyborach samorządowych w 2014r oławski Pis wystawił kandydaturę wiecznego kandydata na wójta - Kuleszy ( chyba po raz 4 czy 5), a kandydat PiS do sejmiku w materiałach wyborczych finansowanych przez PiS popierał kandydaturę p. Kownackiego. Czyli oławski Pis finansował jednocześnie kampanię wyborczą własnego kandydata i jego przeciwnika.
A ludzie już o tym zapomnieli i potem odbył się m.in ten deal - sprzedaż i kupno pałacu w korzystnej cenie przez zaprzyjaźnione samorządy powiatowy i gminny.
Andrzej
Andrzej 26.04.2018, 11:20
Ciekawy wątek. Pytanie jest czy byłyby zarzuty gdyby wójt był oficjalnym kandydatem PISu. Amoże nie mógl być. Zbyt duże potencjalne obciążenie?
Rob
Rob 26.04.2018, 13:52
Jak widac za rządów PO żyło mu się dobrze a Za rządów PIS go złapali.
26.04.2018, 10:31
Czas na władzę z Jelcza teraz
Alnert
Alnert 26.04.2018, 10:24
Wójt to nie złe ziółko wiec tym bardziej dziwie się mieszkańcom,że takiego reprezentanta.
Wojtek
Wojtek 26.04.2018, 21:00
Janek trzymaj się lepszej promocji przed wyborami nikt ci nie zrobił jak PIS . MOGLI CIE NA BIAŁORUŚ WYWIEŻ BARANY
wojtek
wojtek 26.04.2018, 12:42
A znasz tego człowieka?

Pozostałe