Pierwsza impreza w życiu małego człowieka.

  • 21.12.2017, 08:34
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Pierwsza impreza w życiu małego człowieka.
Chrzest jest to obrzęd oczyszczenia z grzechów, stanowi pierwszy krok na drodze duchowej każdego chrześcijanina. Osoba ochrzczona staje się członkiem Kościoła, chrzest jest więc uroczystością stricte duchową. Aby ograniczyć stres związany z organizacją tak ważnego dnia, warto dużo wcześniej się do niego przygotować.

Święta Wielkanocne, Boże Narodzenie czy Nowy Rok?

Te dni cieszą się największą popularnością wśród rodziców chcących ochrzcić dziecko. Jeżeli wolimy uniknąć tłumów, powinniśmy wybrać termin mniej popularny np. wakacje. Po ustaleniu daty w kancelarii parafialnej czas na wybór miejsca, w którym zorganizujemy poczęstunek. Na początku warto zastanowić się jak dużą uroczystość chcemy wyprawić - czy będzie to kameralne grono? A może wielkie przyjęcie? Od tego zależy dobór sali. Na szczęście wiele miejsc oferuje różne wielkości pomieszczeń, dzięki czemu dopasujemy wnętrze do liczby gości. Dwór Korona Karkonoszy oddaje swoim gościom do dyspozycji dużą salę balową (do 180 osób) lub parę mniejszych na ok. 30-40 osób.

Każdy może być rodzicem (chrzestnym)?

Według prawa kościelnego taką funkcję może pełnić: wierzący katolik, który przyjął sakrament bierzmowania, ukończył 16-sty rok życia i jest gotowy, podołać zadaniom rodzica. To kolejny bardzo trudny wybór, któremu musimy stawić czoła przed sakramentem chrztu. Zazwyczaj taką osobą zostaje członek rodziny lub naprawdę bliski przyjaciel. Ma ona za zadanie pomagać ochrzczonemu w prowadzeniu chrześcijańskiego życia. Ponadto powinna wspierać biologicznych rodziców dziecka, nie tylko w najważniejszych momentach życia, ale przede wszystkim na co dzień np. odbierać malucha ze szkoły, czy odrabiać z nim lekcje. Rodzic chrzestny zobowiązuje się również do pomocy w przygotowaniach dziecka do kolejnych sakramentów. Podczas chrztu w jego gestii leży nabycie białej szaty (matka chrzestna) i zapewnienie świecy (ojciec chrzestny).

Stój wyłącznie w jasnych barwach? A może odwrotnie?

Gdy zaprosimy już gości i ustalimy menu (w tym wyjątkowy tort!), musimy pomyśleć o części praktycznej, czyli ubiorze. Maluszek jest najważniejszy, więc przede wszystkim jego ubranko powinno być porządnie dobrane. Tradycja nakazuje, aby dla dziecka wybrać strój w jasnych barwach - biel i pastelowe kolory najbardziej kojarzą się z czystością i światłością. Ciuszek musi być przede wszystkim dostosowany do warunków atmosferycznych, a także wygody naszego maluszka. Nie jest to przyjemny widok - dziecko spocone i rozdrażnione w koronkach, tiulach i haftach.

Aby uniknąć powyższej sytuacji, ubierzmy mu, chociaż zwykłe body byle było szczęśliwe - to w końcu jego dzień! Ponadto dziecko w dniu chrztu musi być napojone, nakarmione i przewinięte, wtedy prześpi spokojnie całą Mszę. Do kościoła powinniśmy zabrać wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, czyli m.in. pieluszkę jednorazową, chusteczki, ochronną maść i ubranko na zmianę. Jeżeli dziecko będzie zadowolone - my też! Pamiętajmy więc aby nie zatracić się w przygotowaniach, ale skupić na maluszku. Powodzenia!

(tekst sponsorowany)
 
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe