Ekspertyza mykologiczna

  • 22.11.2017, 08:47 (aktualizacja 16.03.2020, 13:37)
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Ekspertyza mykologiczna
Czym jest ekspertyza mykologiczna? Co kryje się pod tą dziwnie brzmiącą nazwą? Mykologia to nauka zajmująca się grzybami. Na świecie występuje kilka tysięcy grzybów. Część z nich jest niebezpieczna dla ludzi i zwierząt, dlatego należy im poświęcić wiele uwagi. Grzyby domowe i pleśniowe to jedne z tych, dla których przeprowadza się ekspertyzę mykologiczną. Taka ekspertyza przeprowadzana jest w domach, mieszkaniach, firmach, a także wszystkich innych obiektach, w których mogą się pojawiać grzyby pleśniowe i domowe.

Jak wygląda ekspertyza mykologiczna

Profesjonalnie przeprowadzona ekspertyza mykologiczna będzie składała się z kilku części. Pierwsza z nich to część opisowa, w której następuje dokładne opisanie problemu. Rozpoznanie gatunków grzybów, opisanie miejsca ich występowanie, zdefiniowanie przyczyn pojawienia się, a także wskazanie rozwiązań na skuteczne pozbycie się problemu i wyeliminowanie przyczyn pojawienia się w przyszłości. Część opisowa może być bardzo rozbudowana, co w dużej mierze zależy od rodzaju obiektu i ilości miejsc, w których grzyby się pojawiły. Uzupełnieniem takiej ekspertyzy jest część fotograficzna. Na zdjęciach zostają dokładnie przedstawione poszczególne miejsca, w których grzyby się pojawiły. Dokumentacja fotograficzna jest niezwykle istotna z kilku powodów. Przede wszystkim pozwala ocenić efekty późniejszego odgrzybiania ścian i umożliwia porównanie wielkości grzybów i miejsca ich występowania.

Kiedy potrzebna jest ekspertyza mykologiczna?

Wykonanie takiej ekspertyzy jest konieczne w wielu wypadkach, między innymi wtedy, gdy mamy w planach przeprowadzenie remontu lub renowacji obiektu drewnianego lub objętego ochroną konserwatorską. Również wtedy, kiedy stwierdzono w obiekcie występowanie grzybów, zaleca się przeprowadzenie ekspertyzy. Dzięki niej można skuteczniej zaplanować wszystkie prace, dokładniej określić budżet inwestycji i przewidzieć potrzebę odgrzybiania ścian i nie tylko. Grzyby pleśniowe jak na pewno wszystkim wiadomo, nie są bezpieczne dla zdrowia. Tak samo groźne mogą być dla konstrukcji budynku, znacząco ją osłabiając, szczególnie w przypadku konstrukcji drewnianych. Ekspertyza mykologiczna zawiera dokumentację techniczną, w której na planach nieruchomości zaznacza się miejsce występowania grzybów, opisuje ich gatunek oraz informuje o tym, jakie zostały spustoszenia przez nie wykonane i jak to może wpływać na stabilność konstrukcji obiektu.

Częste przypadki wykonania opinii mykologicznej

W jakich sytuacjach najczęściej przeprowadzana jest ekspertyza mykologiczna? Najczęściej można się z nią spotkać w przypadku terenów objętych powodziami i podtopieniami, na których zalane zostały domostwa. Długo utrzymująca się w nich wilgoć nieuchronnie prowadzi do pojawienia się grzybów. Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, jak również przeznaczonych na hodowlę zwierząt. W każdym z tych przypadków występowanie grzybów jest groźne dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt, dlatego należy z nimi odpowiednio szybko walczyć. Ekspertyza wykonywana jest bardzo dokładnie, a jej pierwszą częścią są oględziny. Mykolog korzystając z narzędzi dokonuje oceny stopnia zawilgocenia budynku, analizując każdy jego element. Już na tym etapie dochodzi do rozpoznania poszczególnych gatunków grzybów, które mogły zaatakować nieruchomość. Sama ekspertyza nie ogranicza się wyłącznie do ścian obiektu oraz widocznych gołym okiem elementów. Grzyby pleśniowe mogą pojawić się również w wielu innych, niewidocznych na pierwszy rzut oka miejscach – ścianach fundamentowych, pod podłogami, na więźbie dachowej oraz pod poszyciem ścian. Dla prawidłowego wykonania ekspertyzy mykologicznej, konieczne może być używanie nowoczesnego sprzętu w postaci kamer i sond.

Jak ekspertyza mykologiczna wpływa na bezpieczeństwo

Nikt z nas nie chce się świadomie narażać na kontakt z grzybami. Niestety często nie mamy wiedzy, że zamieszkujemy dom, w którym grzyby istnieją, mimo że ich nie widzimy. Ukryte za meblami, pod podłogami czy w drewnianej konstrukcji budynku, nieustannie atakują nasz układ oddechowy. Jak można stwierdzić że problem jest z grzybami, jeśli ich nie widzimy? Pierwszym sygnałem jest utrzymująca się w pomieszczeniu wilgoć. Jej obecność niemal zawsze wiąże się z tym, że gdzie pojawił się lub niebawem pojawi grzyb. Również charakterystyczny zapach jest sygnałem, że grzyb zalęgł się na dobre i przybiera on coraz większe rozmiary. Jeśli temu wszystkiemu towarzyszą bóle głowy, złe samopoczucie i inne negatywne uczucia, to należy czym prędzej podejmować decyzję o wykonaniu ekspertyzy. Jest ona bowiem punktem wyjścia do dalszych prac, związanych z odgrzybianiem ścian i usunięciem przyczyn pojawienia się grzybów. Koszt wykonania ekspertyzy mykologicznej to kilkaset złotych i ceny są podobne na terenie całego kraju. Firmy zajmujące się przeprowadzaniem takich ekspertyz działają sprawnie i szybko, oferując dojazd w każdy zakątek Polski, a także udostępniając wyniki badań online i współpracując z najlepszymi firmami, które zajmują się zwalczaniem grzybów. ekspertyza mykologiczna - osuszanieciak.pl

(tekst sponsorowany)
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe