Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 19:35
Reklama Marek Szponar
Reklama
Reklama
News will be here

NIE dla SMOGU - TAK dla WĘGLA

Sejmiki Wojewódzkie za pomocą Uchwał Antysmogowych stworzonych pod dyktando organizacji ekologicznych szykują piekło dla 3,5 mln gospodarstw domowych ogrzewających się węglem. Na skutek Uchwał węgiel – najtańsze paliwo, stosowane przez najbardziej wrażliwą ekonomicznie część społeczeństwa – podrożeje nawet o 50%, podczas gdy cena kotłów węglowych wzrośnie nawet 8 krotnie.

Już obecnie Polacy wydają na energię i ciepło 12% swego budżetu domowego, wobec średnio 6% w UE. W większości krajów unijnych 10% wydatków na potrzebny związane z energią i ciepłem to granica ubóstwa energetycznego. W latach 2005–2010 średnio około 22% ludności Polski, czyli około 8,6 mln osób, nie było w stanie podołać kosztom ogrzewania mieszkań zimą w stopniu, który zapewniałby komfort cieplny. Sejmiki Wojewódzkie, wprowadzając Uchwały pisane na kolanie nie biorą pod uwagę uwarunkowań ekonomicznych mieszkańców, ani też możliwości produkcyjnych polskich kopalń, czym jeszcze bardziej pogłębią problem ubóstwa energetycznego Polaków. W odpowiedzi na działania Sejmików, Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla zbiera podpisy pod petycją do pt. NIE dla SMOGU - TAK dla WĘGLA. Petycję kierujemy do wszystkich Sejmików Wojewódzkich – tam gdzie Uchwały Antysmogowe już obowiązują domagamy się ich korekty, w pozostałych województwach żądamy rozwiązań będących realnym kompromisem uwzględniającym poprawę jakości powietrza i realia ekonomiczne mieszkańców. Podpisy zbierane są online na stronie internetowej IGSPW http://polski-wegiel.pl/sejmiki-tresc-petycji/, a także na niemal 500 składach opału członków Izby na terenie całej Polski. Akcja rozpoczęła się pod koniec lipca. Planowany termin zakończenia zbierania podpisów i przesłania petycji do Sejmików Wojewódzkich to październik 2017r. Główne postulaty petycji NIE dla SMOGU – TAK dla WĘGLA:

  1. Skuteczne egzekwowanie zakazu spalania śmieci.
  2. Zakaz spalania w kotłach małej mocy najbardziej emisyjnych paliw węglowych: mułu, flotokoncentratu i węgla brunatnego.
  3. Dopuszczenie w Uchwałach montażu elektrofiltrów, które eliminują do 95% pyłów, oraz innych rozwiązań technicznych pozwalających na obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
  4. Nieeliminowanie miałów węglowych, które są pełnoprawnym paliwem węglowym i niedefiniowania mułów w sposób eliminujący także miały.
  5. Postawienie minimalnych parametrów emisyjności kotłów na poziomie klasy 3, która jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem pozwalającym na zmaksymalizowanie redukcji emisji z każdej zainwestowanej w kocioł złotówki.
  6. Zaakceptowanie w uchwałach także kotłów z ręcznym podawaniem węgla. Tym bardziej, że istnieją kotły klasowe z ręcznym podawaniem i nawet dyrektywa unijna Ekoprojekt nie zakazuje takich kotłów.
  7. Wsparcie finansowe w zakupie kotła i dostosowaniu instalacji do wymogów uchwał w wysokości 50% - 100% ceny kotła, nie mniej niż 5 000zł. Serdecznie zachęcamy Państwa do podjęcia tego niezwykle ważnego, bo dotykającego bezpośrednio ponad 10 milionów Polaków tematu. Zachęcamy również do subskrypcji newslettera IGSPW http://polski-wegiel.pl/sejmiki-tresc-petycji/ i śledzenia zakładki DLA MEDIÓW http://polski-wegiel.pl/dla-mediow/, w której zamieszczamy artykuły i komunikaty dotyczące szeroko pojętego rynku węgla.

    Z wyrazami szacunku, Łukasz Horbacz - Prezes IGSPW [email protected] kom. 787 726 466


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ola 15.09.2017 16:05
Drodzy Państwo! Jest prosta metoda czystego spalania węgla nawet w starych kotłach - metodą rozpalania od góry. Warto wydrukować instrukcję i zanieść sąsiadowi, który kopci. Znaczna część społeczeństwa po prostu nie ma wiedzy, jak palić dobrze. http://czysteogrzewanie.pl/ Jeśli przeszkadza Ci dym z komina sąsiada - rusz się i go naucz! Ja tak robię :-) Dodatkowy argument to mniejsze zużycie węgla i czyste przewody kominowe...

ojciec/dyrektor 23.08.2017 22:24
Ja pale czym popadnie, smieci spalam bo mnie nie stac na drogi opal.Plyty sie dobrze pala.A jak brunatnego dorzuce to dopiero jest cieplo

gość 20.08.2017 19:35
OŁAWA TO JEDNA WIELKA KOTŁOWNIA!!!!!!!!!!!

Miki 19.08.2017 20:07
A na ulicy Lipowej to dopiero czarno !!!

18.08.2017 18:41
Moim zdaniem to najlepsze rozwiazanie zakaz sprzedazy zlej jakosci wegla

olga 18.08.2017 14:01
Skoro tak bardzo PIS chce walczyć ze smogiem to nie ma nic prostszego ZAKAZ SPRZEDAŻY ZŁEGO TRUJĄCEGO LUDZI BADZIEWIA !!!ITylko ,ze tak nigdy nie będzie,TO JEST TYLKO POLITYKA I GADANIE BEZ SENSU!!! My Oławianie długo nie pożyjemy,ludzie nie palą papierosów,a umierają na raka płuc ,odpowiedz jest jedna ,oddychamy trucizną!!Okolice,straży pożarnej,Sobieskiego,Wiejska ,Nowy Otok to jest zimą jeden wielki SMOG,na spacerze z psem nie można wyczymać dłużej niż 15 minut,w mieszkaniu nie można otworzyć okna ,smierdzi smołą !!Ty z Bystrzycy jesteś w czepku urodzony,przeprowadż się do Ołąwy to zobaczysz co znaczy SMOG MORDERCA!!!

gość 18.08.2017 09:16
Bystrzycy duzo osób pali drzewem ,łatwo dostępny ,stąd może ten siwy dym !?

oławianka 18.08.2017 09:12
Oława to jedna wielka kotłownia,w okolicach Sobieskiego domów jednorodzinnych ,również latem palą w domach,tak ogrzewają wodę ciepłą,koszmar !!

oławianka 18.08.2017 09:04
Ty jesteś szczęściaż ,ze mieszkasz w Bystrzycy tam lasy wszystko oczyszczją,przyjedż do Oławy to jest dopiero syf.Zima nie ma czym oddychać,okolice straży pożarnej,,Wiejska, czarna śmierdząca łuna,i jeszcze ciepłownia czarny dym wali jak z kopalni !!OBŁĘD!!NASZE DZIECI NIE DOZYJA DO 40-stki.Bystrzyca to najlepszy teren do zamieszkania,drzewa świerki,sosny wiltrują samoistnie organizm człowieka ,wystraczy tylko przebywać blisko lasu.Ale masz rację tych, którzy palą badziewiem trzeba likwidować !!!

gość 21.08.2017 09:02
Tak uważasz? Chyba nigdy nie byłaś w Bystrzycy zimą - jak wjechałem do Bystrzycy myślałem, że to mgła , dopiero po smrodzie przekonałem się że to z pieców. KOSZMAR!

as 17.08.2017 16:07
Problemem nie jest spalanie węgla. Problemem jest spalanie syfu i taniego węgla niewiadomego pochodzenia. Zapraszam zimą do Bystrzycy zobaczycie jak jest siwo. Ja palę drogim węglem z Polskiej kopalni i z komina leci ledwo dymek. Niektórzy natomiast jak widzę palą węglem który kopci niesamowicie. Na zewnątrz jest po prostu siwo.

ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: NnTreść komentarza: Jedna osoba po owies a druga po siano i też dwóch GwiazdowiczachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:06Źródło komentarza: OŁAWA Nowe rondo oficjalnie otwarteAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Sorki, ale tego nie wiem. Nie korzystałem, ale internet jest i można skorzystaćData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:03Źródło komentarza: Biletomat jest, ale... bilety nie na wszystkie pociągiAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Powołujesz się na rozmowę z panem Hadrysiem z 14.03.2021 r. Radzę doczytać ze zrozumieniem to raz, a dwa tak a pro po, to dziś mamy marzec 2024. Może zacytujesz jakąś wypowiedź z 2002 roku, jak się tworzył BBS? Może tam znajdziesz coś ciekawego?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:02Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: MartaTreść komentarza: Podpinam się do pytania. Może jednak uda się zrobić rondo? Światła to najgorsza inwestycja w Jelczu !Data dodania komentarza: 28.03.2024, 18:57Źródło komentarza: Debata w J-L. Zbieramy pytania do kandydatówAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Ja nie stawiam żadnych zarzutów nikomu, ani nie hejtuje. Komentuje tylko to co powiedział pan Zielinski. Tylko tyle, i jak widać dla ciebie, to aż tyleData dodania komentarza: 28.03.2024, 18:50Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: MPTreść komentarza: 50 twarzy Krzysia ;)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 18:48Źródło komentarza: Skrzydłowski: - Potrafiłem zjednoczyć różne środowiska
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama