NIE dla SMOGU - TAK dla WĘGLA

 • 17.08.2017, 11:10
 • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
NIE dla SMOGU - TAK dla WĘGLA
Sejmiki Wojewódzkie za pomocą Uchwał Antysmogowych stworzonych pod dyktando organizacji ekologicznych szykują piekło dla 3,5 mln gospodarstw domowych ogrzewających się węglem. Na skutek Uchwał węgiel – najtańsze paliwo, stosowane przez najbardziej wrażliwą ekonomicznie część społeczeństwa – podrożeje nawet o 50%, podczas gdy cena kotłów węglowych wzrośnie nawet 8 krotnie. Już obecnie Polacy wydają na energię i ciepło 12% swego budżetu domowego, wobec średnio 6% w UE. W większości krajów unijnych 10% wydatków na potrzebny związane z energią i ciepłem to granica ubóstwa energetycznego. W latach 2005–2010 średnio około 22% ludności Polski, czyli około 8,6 mln osób, nie było w stanie podołać kosztom ogrzewania mieszkań zimą w stopniu, który zapewniałby komfort cieplny. Sejmiki Wojewódzkie, wprowadzając Uchwały pisane na kolanie nie biorą pod uwagę uwarunkowań ekonomicznych mieszkańców, ani też możliwości produkcyjnych polskich kopalń, czym jeszcze bardziej pogłębią problem ubóstwa energetycznego Polaków. W odpowiedzi na działania Sejmików, Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla zbiera podpisy pod petycją do pt. NIE dla SMOGU - TAK dla WĘGLA. Petycję kierujemy do wszystkich Sejmików Wojewódzkich – tam gdzie Uchwały Antysmogowe już obowiązują domagamy się ich korekty, w pozostałych województwach żądamy rozwiązań będących realnym kompromisem uwzględniającym poprawę jakości powietrza i realia ekonomiczne mieszkańców. Podpisy zbierane są online na stronie internetowej IGSPW http://polski-wegiel.pl/sejmiki-tresc-petycji/, a także na niemal 500 składach opału członków Izby na terenie całej Polski. Akcja rozpoczęła się pod koniec lipca. Planowany termin zakończenia zbierania podpisów i przesłania petycji do Sejmików Wojewódzkich to październik 2017r. Główne postulaty petycji NIE dla SMOGU – TAK dla WĘGLA:
 1. Skuteczne egzekwowanie zakazu spalania śmieci.
 2. Zakaz spalania w kotłach małej mocy najbardziej emisyjnych paliw węglowych: mułu, flotokoncentratu i węgla brunatnego.
 3. Dopuszczenie w Uchwałach montażu elektrofiltrów, które eliminują do 95% pyłów, oraz innych rozwiązań technicznych pozwalających na obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
 4. Nieeliminowanie miałów węglowych, które są pełnoprawnym paliwem węglowym i niedefiniowania mułów w sposób eliminujący także miały.
 5. Postawienie minimalnych parametrów emisyjności kotłów na poziomie klasy 3, która jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem pozwalającym na zmaksymalizowanie redukcji emisji z każdej zainwestowanej w kocioł złotówki.
 6. Zaakceptowanie w uchwałach także kotłów z ręcznym podawaniem węgla. Tym bardziej, że istnieją kotły klasowe z ręcznym podawaniem i nawet dyrektywa unijna Ekoprojekt nie zakazuje takich kotłów.
 7. Wsparcie finansowe w zakupie kotła i dostosowaniu instalacji do wymogów uchwał w wysokości 50% - 100% ceny kotła, nie mniej niż 5 000zł. Serdecznie zachęcamy Państwa do podjęcia tego niezwykle ważnego, bo dotykającego bezpośrednio ponad 10 milionów Polaków tematu. Zachęcamy również do subskrypcji newslettera IGSPW http://polski-wegiel.pl/sejmiki-tresc-petycji/ i śledzenia zakładki DLA MEDIÓW http://polski-wegiel.pl/dla-mediow/, w której zamieszczamy artykuły i komunikaty dotyczące szeroko pojętego rynku węgla.

  Z wyrazami szacunku, Łukasz Horbacz - Prezes IGSPW [email protected] kom. 787 726 466

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ola
Ola 15.09.2017, 16:05
Drodzy Państwo! Jest prosta metoda czystego spalania węgla nawet w starych kotłach - metodą rozpalania od góry. Warto wydrukować instrukcję i zanieść sąsiadowi, który kopci. Znaczna część społeczeństwa po prostu nie ma wiedzy, jak palić dobrze.
http://czysteogrzewanie.pl/
Jeśli przeszkadza Ci dym z komina sąsiada - rusz się i go naucz! Ja tak robię :-)
Dodatkowy argument to mniejsze zużycie węgla i czyste przewody kominowe...
ojciec/dyrektor
ojciec/dyrektor 23.08.2017, 22:24
Ja pale czym popadnie, smieci spalam bo mnie nie stac na drogi opal.Plyty sie dobrze pala.A jak brunatnego dorzuce to dopiero jest cieplo
gość
gość 20.08.2017, 19:35
OŁAWA TO JEDNA WIELKA KOTŁOWNIA!!!!!!!!!!!
Miki
Miki 19.08.2017, 20:07
A na ulicy Lipowej to dopiero czarno !!!
18.08.2017, 18:41
Moim zdaniem to najlepsze rozwiazanie zakaz sprzedazy zlej jakosci wegla
olga
olga 18.08.2017, 14:01
Skoro tak bardzo PIS chce walczyć ze smogiem to nie ma nic prostszego ZAKAZ SPRZEDAŻY ZŁEGO TRUJĄCEGO LUDZI BADZIEWIA !!!ITylko ,ze tak nigdy nie będzie,TO JEST TYLKO POLITYKA I GADANIE BEZ SENSU!!! My Oławianie długo nie pożyjemy,ludzie nie palą papierosów,a umierają na raka płuc ,odpowiedz jest jedna ,oddychamy trucizną!!Okolice,straży pożarnej,Sobieskiego,Wiejska ,Nowy Otok to jest zimą jeden wielki SMOG,na spacerze z psem nie można wyczymać dłużej niż 15 minut,w mieszkaniu nie można otworzyć okna ,smierdzi smołą !!Ty z Bystrzycy jesteś w czepku urodzony,przeprowadż się do Ołąwy to zobaczysz co znaczy SMOG MORDERCA!!!
gość
gość 18.08.2017, 09:16
Bystrzycy duzo osób pali drzewem ,łatwo dostępny ,stąd może ten siwy dym !?
oławianka
oławianka 18.08.2017, 09:12
Oława to jedna wielka kotłownia,w okolicach Sobieskiego domów jednorodzinnych ,również latem palą w domach,tak ogrzewają wodę ciepłą,koszmar !!
oławianka
oławianka 18.08.2017, 09:04
Ty jesteś szczęściaż ,ze mieszkasz w Bystrzycy tam lasy wszystko oczyszczją,przyjedż do Oławy to jest dopiero syf.Zima nie ma czym oddychać,okolice straży pożarnej,,Wiejska, czarna śmierdząca łuna,i jeszcze ciepłownia czarny dym wali jak z kopalni !!OBŁĘD!!NASZE DZIECI NIE DOZYJA DO 40-stki.Bystrzyca to najlepszy teren do zamieszkania,drzewa świerki,sosny wiltrują samoistnie organizm człowieka ,wystraczy tylko przebywać blisko lasu.Ale masz rację tych, którzy palą badziewiem trzeba likwidować !!!
gość
gość 21.08.2017, 09:02
Tak uważasz? Chyba nigdy nie byłaś w Bystrzycy zimą - jak wjechałem do Bystrzycy myślałem, że to mgła , dopiero po smrodzie przekonałem się że to z pieców. KOSZMAR!
as
as 17.08.2017, 16:07
Problemem nie jest spalanie węgla. Problemem jest spalanie syfu i taniego węgla niewiadomego pochodzenia. Zapraszam zimą do Bystrzycy zobaczycie jak jest siwo. Ja palę drogim węglem z Polskiej kopalni i z komina leci ledwo dymek. Niektórzy natomiast jak widzę palą węglem który kopci niesamowicie. Na zewnątrz jest po prostu siwo.

Pozostałe