Hiena cmentarna w rękach policji!

  • 14.07.2017, 11:47
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Hiena cmentarna w rękach policji!
26-latek z powiatu oławskiego od kilku tygodni okradał groby. Zatrzymali go policjanci z wydziału kryminalnego strzelińskiej komendy Mieszkaniec naszego powiatu okradał pomniki i groby na terenie powiatu strzelińskiego - mówi asp. sztab. Ireneusz Szałajko z KPP w Strzelinie. - Okradł kilkanaście miejsc spoczynku, ale ta liczba może wzrosnąć. Policjanci odzyskali znaczną część skradzionego mienia, złodziej spowodował straty na 5 tys. złotych. Mężczyzna został przesłuchany i usłyszał zarzut grabieży miejsca spoczynku zmarłego. Przyznał się do zarzutów, lecz z uwagi na znaczną ilość okradzionych miejsc nie potrafił wymienić wszystkich. - Policjanci będą sprawdzać i ustalać jeszcze innych pokrzywdzonych, których pomniki najbliższych zmarłych padły ofiarą „hieny cmentarnej” - dodaje asp. sztab. Szałajko 26-latkowi grozi do 8 lat więzienia. Niewykluczone, że mężczyzna kradł również na oławskich cmentarzach. Na łamach "Powiatowej" wielokrotnie poruszaliśmy temat kradzieży na cmentarzach. W poprzednim wydaniu opublikowaliśmy duży materiał na ten temat. Gazeta jest w sprzedaży w formie e-wydania. Można ją kupić tutaj: http://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2017-07-06 Poniżej fragment artykułu "Grób łatwo okraść, trudniej złapać złodziei"

Jednych złodziei policja zatrzymuje, ale inni kradną. Ostatnio ich łupem padły mosiężne figurki z grobu na cmentarzu przy ulicy Ofiar Katynia. Plaga cmentarnych kradzieży rozszerza się na cały powiat Oławska policja: - Prowadzimy postępowanie zbiorcze odnośnie grabieży na cmentarzach - informuje mł. asp. Wioletta Polerowicz. - Jest to 11-12 spraw, obejmują okres od 16 do 19 czerwca. Jesteśmy na etapie ustalania sprawców. Najgorszy jest brak skuteczności - W 2015 roku pierwszy raz okradziono grób, skradziono 3 łańcuchy mosiężne - opowiada oławianin Dariusz Kluka, którego grobowiec rodzinny znajduje się na starym cmentarzu przy ul. Zwierzynieckiej. - Wyceniliśmy straty na około półtora tysiąca złotych. Zgłosiłem sprawę na policję, ale została umorzona. Bo to tak wygląda - najpierw przesłuchanie, a po trzech miesiącach przychodzi umorzenie. Mniej więcej rok później, w czerwcu 2016, skradziono 5 łańcuchów na ponad 2500 zł. Ta sama procedura - pytanie o wartość skradzionych przedmiotów, policjanci bardzo uprzejmi. Najgorszy jest jednak brak skuteczności. Najbardziej do furii doprowadza mnie to, że człowiek przychodzi na cmentarz, gdy czuje potrzebę odwiedzenia grobu bliskich i ta cała atmosfera mija, gdy widzi, że znowu ktoś majstrował przy grobie. Widzę, że teraz ktoś zaczyna odkręcać płytę z imionami, bo są tam mosiężne nakrętki. Ukradł jedną i kilka podkładek, zobaczy ile to warte i próbuje wyrwać kolejne. Wykręcane są uchwyty mosiężne, za pomocą których podnosi się płytę nagrobną. Wiem, że policja jak chce, potrafi sobie poradzić z problemem. Gdyby zainteresowała się skupami złomu... Warto zobaczyć, co jest w tych workach. To kwestia zniechęcenia tych lumpów. Nie ma popytu, to nie ma podaży. CZYTAJ ARTYKUŁ W CAŁOŚCI: http://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2017-07-06

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ja
ja 22.07.2017, 16:29
Nie martwcie się, sąd umorzy albo w najlepszym razie w "zawiasach" coś da ....
23.07.2017, 08:52
To chyba lepiej jak dostanie zawiasy z obowiązkiem naprawienia szkody (a jak nie naprawi to karę zarządzić do wykonania), niż wysłać go do paki a poszkodowani niech się sami martwią z czego groby naprawić.
asd
asd 15.07.2017, 07:37
W Strzelinie Policja potrafi złapać złodzieja a oławska nie?
Czytelnik
Czytelnik 14.07.2017, 21:37
U mojej rodziny w Minkowicach Olawskich też zniknął z grobu mosiężny lampion i to właśnie w czerwcu. Łapać złodziei!!!
Polak_mały
Polak_mały 14.07.2017, 20:42
Oprócz odpracowania i naprawienia szkody powinien dostać tak ze 40 batów. Publicznie, na rynku oławskim przy pręgierzu.
Przyjemne z pożytecznym. Mieszkańcy mieliby radochę z widowiska - zamiast wielu innych, nudnych imprez masowych.
A jakież byłoby to oddziaływanie prewencyjne i wychowawcze, dla innych złodziejaszków. Czy jesteśmy już na to gotowi jako społeczeństwo ? Czas najwyższy przywrócić stare prawo bo to, do niczego dobrego nie doprowadzi.
as
as 14.07.2017, 14:35
dokładnie w takim wypadku ochrona danych osobowych nie powinna działać pokazać facjatę i upublicznić kto to
14.07.2017, 14:13
jedna z róż bardzo podobna do naszej z cmentarza w Niwniku
Lidia
Lidia 14.07.2017, 13:14
Czemu nie ma jego zdjecia i danych osobowych moze wtedy inni zastanowiliby sie
pracująca
pracująca 14.07.2017, 12:20
Łatwiej się kradnie, niż pracuje, prawda złodziejaszki? W ramach resocjalizacji: do roboty w kamieniołomach!
JP 2
JP 2 14.07.2017, 12:11
dać mu 8 bez zawiasów, dopilnować też czy na pewno nikt nie umorzy . Ści***o

Pozostałe