Wszystko o pociągach i nie tylko. Co się dzieje w weekend?

  • 18.05.2017, 13:24
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Wszystko o pociągach i nie tylko. Co się dzieje w weekend?
Na torach historii

Przed nami weekend pełen atrakcji. 175-lecie linii kolejowej Wrocław-Oława to jubileusz, który ma zachęcić do wyjścia z domu. Warto się skusić, będzie okazja do obejrzenia wyjątkowej wystawy, ruchomej kolejki elektrycznej, pociągu retro, zwiedzania wieży ratuszowej, przejazdów kolejką turystyczną, ale nie tylko

Szczegółowy plan imprezy na plakatach poniżej. Przypominamy, że 20 i 21 maja komunikacja miejska będzie bezpłatna. - Zachęcam państwa, aby przyjechać autobusem do rynku lub na dworzec PKP i skorzystać z atrakcji, które przygotowaliśmy - mówi Lilla Rzadkowska, sekretarz UM Oława. Jubileusz rozpocznie się już 17 maja wystawą filatelistyczną, podczas której będzie można kupić okolicznościowe kartki i znaczki. 20 i 21 maja po Oławie będzie kursowała specjalna kolejka turystyczna. Odjazd co pół godziny z przystanku w Rynku (naprzeciw pręgierza). Pierwszy kurs w sobotę o godzinie 12.30, kolejka jedzie do dworca PKP. - Warto wysiąść na drugim przystanku, czyli na ulicy Żołnierzy AK przy Szkole Podstawowej nr 1, tutaj w sali gimnastycznej można zobaczyć wyjątkową kolejkę elektryczną - mówi Lilla Rzadkowska. - Po pół godzinie będzie można kontynuować przejażdżkę kolejką turystyczną, ponieważ znów podjedzie pod szkołę i pojedzie na dworzec. Ci, którzy chcą zobaczyć pociąg retro, powinni przyjść na stację PKP w sobotę o godzinie 12.30 i 14.20. Natomiast w niedzielę o godzinie 10.30 przyjedzie specjalny muzealny pociąg,  będą w nim goście z Wrocławia, m.in. prezydent Rafał Dutkiewicz, który wspólnie z burmistrzem Oławy odsłoni pamiątkową tablicę na dworcu PKP. 20 maja od godziny 15.00 do 22.00 potrwa Noc Muzeów, również związana z jubileuszem. Zachęcamy do odwiedzania Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej, tu będzie wystawionych wiele ciekawych eksponatów, m.in. duża kolekcja biletów kolejowych z 23 krajów, najstarszy bilet jest z 1916 roku. Oprócz tego w Rynku - kolejowe piosenki, konkursy, warsztaty plastyczne. W niedzielę coś dla miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu. O godzinie 10.00 nad stawami przy dworcu PKP rozpocznie się piknik. Można przynieść swoje jedzenie, ale nie trzeba, bo na miejscu za złotówkę można będzie kupić kiełbaskę i upiec ją na ognisku. Atrakcje dla dzieci to karuzela, snowtubing, ciuchcia, wielki dmuchaniec, mega żelki. Na scenie zagrają lokalne zespoły. Ale to nie ma być jedyny akcent muzyczny, bo organizatorzy zachęcają mieszkańców, którzy potrafią grać na gitarze, aby zabrali instrumenty ze sobą. Przewidziano wspólne śpiewanie przy ognisku. Od godziny 12.00 do 16.00 będzie można popływać kajakiem po parkowym stawie. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zorganizuje podczas pikniku stoisko, na którym prezentowane będą wybrane eksponaty, m.in. lampy kolejowe z różnych epok, znaki kolejowe, miniaturowa lokomotywa parowa, model maszynki parowej. Całość pokazywana będzie na tle amerykańskiego autobusu szkolnego z kolekcji Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.

(AH)

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe