Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:35
Reklama Marek Szponar
Reklama
Reklama
News will be here

Pan Zielińsky z Weinberg napisał ją do Panny Käty Nerger

Prezentowana dzisiaj pocztówka pochodzi z początku XX wieku i wydana została przez Marie Neumann, która miała swoją drukarnię i księgarnię w kamienicy (nieistniejącej już dziś) na wschodniej ścianie Rynku, pod numerem 17

Korespondencja została napisana 18 lipca 1918 roku i wysłana na adres poczty polowej w Harpersdorf w powiecie Goldberg (dzisiejsze Twardocice w pow. złotoryjskim) do Panny Käty Nerger. Kartkę napisał leśniczy A. Zielińsky z Weinberg, czyli Winnego Wzgórza pod Oławą. Widokówka pochodzi z początków XX wieku i przekazuje sporo informacji na temat ówczesnej Oławy. Widać na niej północno-wschodni narożnik Rynku i Poststrasse (dzisiejszej ul. Krótkiej). W narożnej kamienicy miał sklep z konfekcją Alois (?) Gloger. Trudno jednak dostrzec na niej jakiś szyld. Lata I wojny to czas nasilającego się kryzysu gospodarczego w Niemczech. Wiele towarów (w tym także odzież) można była kupić tylko na kartki, brakowało surowców do produkcji, wystąpiły wielkie trudności związane z transportem towarów. Dlatego liczne warsztaty i przedsiębiorstwa przerwały swoją działalność lub całkiem splajtowały. Być może brak szyldu "Konfektionsgeschäftu" na narożnej kamienicy oznacza właśnie zawieszenie działalności.

Po wojnie interes kwitł ponownie. Na początku lat 20. XX wieku sklep przejął kupiec Leopold Gruschka, którego wspólnikiem był Ludwig Glogowski. Kres tej spółki przyniosła Noc Kryształowa w listopadzie 1938 r., ponieważ Gruschka i Glogowski byli oławskimi Żydami. Bardzo dramatyczna w skutkach okazała się "Noc Kryształowa" dla rodziny Gruschka: ...kiedy bojówki SA przystąpiły do demolowania żydowskich sklepów, syn właściciela był w firmie. Członkowie SA pobili go do nieprzytomności i pozostawili przed budynkiem, nie pozwalając udzielić pomocy. Mężczyzna zmarł, a hitlerowcy zezwolili ojcu zabrać ciało syna dopiero wieczorem następnego dnia (cyt. za: "Oławscy Żydzi" - art. Piotra Turka, publikowany na łamach "GP-WO").

Za sklepem odzieżowym widać witrynę sklepu z likierami Friedricha Hermanna. Szczególnie dobrze prosperował w piątki, gdyż wówczas w Rynku odbywał się cotygodniowy targ. Obroty wzrastały w związku z tym znacząco. W głębi ulicy stoi wóz firmy spedycyjnej Królewskich Pruskich Kolei Państwowych Artura Kahlerta. Dostarczała ona do adresatów przesyłki przywiezione do Oławy przez kolejowy transport towarowy. Firma ta trudniła się również przewozem mebli, być może więc w chwili robienia zdjęcia ktoś wprowadzał lub wyprowadzał się z mieszkania w kamienicy przy Poststrasse.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Azazel 04.05.2017 15:10
Pierwsza transmisja telewizyjna odbyła się 27 stycznia 1928 r. Olimpiada w Berlinie była transmitowana w telewizji.

maciej 21.04.2017 10:52
" Widać na niej północno-wschodni narożnik Rynku...." Wydaje misie że patrząc od Rynku na wieżę ciśnień patrzymy na zachód...więc czy na pewno jest to północno-wschodni narożnik ?

polak_mały 04.05.2017 13:37
W twojej wypowiedzi, zwrot "wydaje mi się" jest jak najbardziej uzasadniony ;)

haes 05.08.2017 19:58
Krótka obecnie ulica, północną ścianą kieruje się na zachód.

Mały kryspin 04.04.2017 12:42
Na fotografii widać domy i wiele okien. Na na dachach nie ma anten - telewizja nie była wtedy tak powszechna. Zdjęcia z pewnością nie wykonano aparatem cyfrowym - w tamtych czasach takich jeszcze nie było.

morowe 07.04.2017 13:53
telewizja to poczatki lat 60 a nie 30 ubieglego stulecia panie kryspianie

mały Kryspin 11.04.2017 10:10
Morowe.... Pierwsza transmisja telewizyjna, z Londynu do Nowego Jorku, odbyła się 27 stycznia 1928 roku. W dniu 3 lipca 1928 roku w Londynie odbyła się transmisja telewizyjna w kolorze

Wiktor 02.12.2017 08:41
(...) Korespondencja została napisana 18 lipca 1918 roku (...) Kartka napisana przed powstaniem tv, więc próżno szukać anten. Faktem jest, że Niemcy z większym szacunkiem dla estetyki podchodzą do urządzania budowli, co aktualnie skutkuje tym, że na budynku jest jedno miejsce, gdzie są anteny, kable są pochowane i rozprowadzone do lokali w sposób niezauważalny, antenę i instalacje konserwuje jakaś konkretna firma, więc wszystko musi być sprawne.

observator 30.03.2017 08:31
Zdecydowanie, władza w Oławie nie rozumie, jak piękne może być małe miasto. Niby coś robią - ale efekty znikome, jeśli coś lepszego widać, to wyłącznie dzięki działaniu prywatnych inwestorów. To co komunalne - tragedia.

kinga 29.03.2017 19:42
Z przykrością stwierdzam, że Oława 100 lat temu wyglądała dużo lepiej niż teraz.Patrząc na te stare pocztówki widzę urokliwy rynek z pięknymi kamienicami, a teraz? Szaro ,buro, nieciekawie ,same banki i żadnej kawiarni.Wstrętne budynki powstałe w miejscach wyburzonych/ zniszczonych w czasie wojny budynków pasują tam jak pięść do oka.

morowe 01.04.2017 12:57
banki bo ludzie kasy na kawe i ciastko nie maja .i aby do pierwszego przetrwac trzeba pozyczke zaciagnac.kiedys na rogu byla ciastkarnia byl na brzeskiej cukiernik ze wspanialym jablecznikiem.czasy niby gorsze ale klimat miasta byl jakis taki bardziej ludzki.zakupy przynosilo sie w siatce i jakos starczalo a teraz wozki pelne zakupow i ciagle malo.

ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Ty też nieźle żartujesz. Pożyjemy i zobaczymy. Dziękuję i też życzę wszystkiego dobregoData dodania komentarza: 29.03.2024, 13:50Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: prawdaTreść komentarza: Szkolenie komisji tez w godzinach pracy urzędu, a w innych gminach np. w Siechnicach od godz. 16. Wybory to zadanie zlecone gmin , dlaczego więc szkolenia odbywaja się w godzinach pracy urzędu, podczas gdy pracownicy gminy mają realizować swoje obowiązki w urzędzie i za to podatnicy im placą. Urzędnik wyborczy, który prowadził szkolenie czytając slajdy nie do końca wiedział co czyta z laptopa - czytał tez o kwestiach, które nie dotyczyły gminy Olawa. Może trzeba lepiej się przygotować ?Data dodania komentarza: 29.03.2024, 13:45Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: fan WdOTreść komentarza: Dobry żart. Mimo wszystko życzę wesołych świąt.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 12:51Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Ja ich nie mylę. Wiem kto jest i że ten sam Frischamnn będzie burmistrzem dalej. Zieliński tak się boi i porażki i odpowiedzialności, że nie chce nawet startować w wyborach na burmistrza.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 12:33Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Specjalnie mam taki nick, dla takich jak ty, którzy nie mając żadnych argumentów muszą komuś i coś "pojechać". A gdzie ja napisałem, że pan Zieliński siedzi u kogoś w kieszeni? A co do mowy, to musi uważać żeby "mowa nie wyprzedzała myśli".Data dodania komentarza: 29.03.2024, 12:28Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: GośćTreść komentarza: W mojej ocenie to bardzo nieeleganckie zachowanie Burmistrza. Na kilkanaście dni przed wyborami? Co to zmienia? A może to strach przed utratą władzy?Data dodania komentarza: 29.03.2024, 12:11Źródło komentarza: Burmistrz zrzucił "bombę" i nagle odwołał zastępców
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama