Pączek musi być załamany

  • 23.02.2017, 17:46
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Pączek musi być załamany
Oława Święto pączka Zgodnie z tradycją w tłusty czwartek każdy powinien zjeść pączka. Dlaczego? Żeby powodziło mu się w życiu. Wierzyć czy nie - to jedyny dzień w roku kiedy ciastkarnie produkują i sprzedają o wiele wiele więcej niż w inne dni - Zwykle robimy około 500 do 700 pączków dziennie, a w tym roku na tłusty czwartek przygotowujemy 30 tysięcy pączków i 300 kg faworków - mówi Edyta Chmieluk, kierownik ciastkarni PSS Społem w Oławie. - Wszystkie z różaną marmoladą, bo takie cieszą się największym powodzeniem. Zamówień jest dużo, bo nasze pączki są najlepsze, tradycyjne i ręcznie robione, co widać na pierwszy rzut oka. Prawdziwy paczek musi być załamany, czyli mieć zagniecenie na jasnej obwódce. Te idealnie kształtne są robione maszynowo i nafaszerowane spulchniaczami. Ciastkarnia oławskiego Społem istnieje 70 lat. Od początku robią pączki. Chętnie i coraz częściej wracają do tradycyjnych smaków, ale nie stronią też od nowości, chociaż jak pokazuje rynek, w tłusty czwartek największym powodzeniem cieszą się te z różą. Wyrobione i uformowane surowe pączki trafiają na trzy patelnie po 60 sztuk na jedną. Po kilku minutach są gotowe, kolejnym krokiem jest lukrowanie. Pomada - jak mówią pracownicy - musi być nałożona z wyczuciem, żeby była cieniutka i krucha. Na koniec delikatna posypka ze skórki pomarańczowej i można je wieźć do sklepów oraz cukierni. 30 tysięcy pączków na tłusty czwartek upiekła ciastkarnia Społem w Oławie Nadziewamy marmoladą Na jednej patelni smaży się 60 pączków jednorazowo (WK)
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
motek
motek 07.02.2018, 08:51
Oławskie pączki są najlepsze. Nigdzie nie jadłem lepszych w tej cenie.
Roman
Roman 26.02.2017, 17:18
Zamówień jest dużo, bo nasze pączki są najlepsze, tradycyjne i ręcznie robione, co widać na pierwszy rzut oka. Prawdziwy paczek musi być załamany, czyli mieć zagniecenie na jasnej obwódce. Te idealnie kształtne są robione maszynowo i nafaszerowane spulchniaczami.


HAHAHAHA, dobre. Naturalne pączki z PSS-u
asd
asd 24.02.2017, 17:47
Za dużo tu ciebie, koleś.Pyskujesz i pyskujesz.
P@weł
[email protected]ł 24.02.2017, 11:45
No i znowu źle. Źle remontują wiadukt, źle naprawiają drogi, źle je odśnieżają, źle łapią przestępców, źle dobierają wystrój świąteczny w rynku, źle zabezpieczają miejsce wypadku, źle że robią, źle że nie robią... źle, źle, źle, nawet pączki są źle robione... Ludzie, o co chodzi ?! Może choć przynajmniej w państwie Duńskim dobrze się dzieje... ;)
Maria
Maria 24.02.2017, 11:09
Ale kit,ja robię paczki sama w domu i sa pyszne i nie maja tak jak ta pani twierdzi załamań są okrągłe i wysokie!!!Moi bliscy nigdy nie kupuja pączków w sklepie,sama utrwalacze !!!!
Rych
Rych 23.02.2017, 21:03
Załamanie może być psychiczne a dobrze wygarowany paczek ma mieć obwódkę chyba ze pani kierownik chce blysnac z takim tekstem ????????

Pozostałe