Najpierw strajk, potem referendum

  • 23.01.2017, 19:21
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Najpierw strajk, potem referendum
Z Andrzejem Kupczakiem - prezesem oławskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego - rozmawia Monika Gałuszka-Sucharska - Prezydent podpisał ustawę o zmianie systemu oświaty. Związek Nauczycielstwa Polskiego był siłą, która najgłośniej wyrażała swoją opinię o planowanej reformie. - Nie tylko. Było stowarzyszenie "Rodzice przeciw reformie", Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty też bardzo głośno przeciwstawiało się planom zmian. Po ich konferencji w Gdańsku ponad 1500 osób z kadry kierowniczej z całego kraju przyjęło rezolucję, która w sposób zdecydowany i jasny opowiadała się przeciwko zaproponowanym zmianom. Prezes stowarzyszenia Marek Pleśniar spotkał się z działaczami ZNP. Był to pierwszy raz, gdy wspólnie usiedliśmy do stołu i dalej idziemy razem. To też o czymś świadczy. Nie mówię już o samorządach, które nie dość, że będą się borykały z problemami finansowymi, to czeka ich wiele problemów. Na spotkaniach z nami - na debacie 19 listopada w Warszawie, czy 19 grudnia pod Pałacem Prezydenckim - samorządowcy wyrażali swoją dezaprobatę i jeszcze do końca próbowali przekonać pana prezydenta. - Nie udało się. - Próbowaliśmy przekonać posłów, senatorów, pisząc do nich listy i prośby, aby zapewnili nam spokojne święta, nie przyjmując tych dwóch ustaw. Potem apelowaliśmy do pana prezydenta. Działaliśmy w Oławie i uczestniczyliśmy w każdej akcji organizowanej w Warszawie. - Nauczyciele nie są jednomyślni - na przykład "Solidarność" nauczycielska nie wypowiadała się głośno w tej sprawie. - Trudno wypowiadać się głośno, skoro szef oświatowej "Solidarności" staje obok minister Anny Zalewskiej na konferencji prasowej i mówi, że wszystko jest dobrze. - Klamka już zapadła, ale ZNP planuje jeszcze jakieś kroki. Referendum? - Tak. Prawdopodobnie jeszcze w styczniu będziemy znali treść pytania referendalnego, z jakim chcemy zwrócić się do społeczeństwa. Później planowane jest w Warszawie duże spotkanie naszych sojuszników w walce o zachowanie obecnego ustroju szkolnego - rodziców i stowarzyszeń, po to, aby zawiązać komitet referendalny. Żebyśmy jako ZNP nie byli sami, bo nie jesteśmy. Od 5 stycznia zakładowe organizacje ZNP w całym kraju są w sporze zbiorowym z pracodawcami po to, aby w konsekwencji doprowadzić do protestu pracowników oświaty. - Czyli jesteście w sporze zbiorowym z dyrektorami szkół. - Tak, bo nie możemy wejść w spór zbiorowy z rządem. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nie daje nam takiej możliwości. Też wolelibyśmy wystosować postulaty do rządu, a jeżeli ich nie spełni - ogłosić referendum strajkowe. Niestety, nie da się, dlatego musimy rozpocząć drogę od pracodawcy. - Jaki jest plan? Mówi się o ogólnopolskim strajku nauczycieli. Odpowiedź na to i wiele innych pytań, w najnowszym "papierowym" wydaniu "Powiatowej". W sprzedaży również e-wydanie. Czytaj rozmowę w całości http://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2017-01-19
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
23.03.2017, 17:38
Cieszę się, że mój syn jest juz studetem i nie będzie musiał uczyć się w obecej szkole. Dlaczego poziom studentow jest niski? Szkoły średnie obnizyły poziom. Kazdy teraz mógł miec maturę. To dziwne, ze są jeszcze tacy, co nawet 30% nie uzyskali na maturze. Poza tym -po co nam tyle uczelni i tyle szkół średnich. Brak wykwalifikowanych ludzi, a miernot ze srednim i wyższym wykształceiem jest sporo.
kaja
kaja 02.02.2017, 19:00
Ktoś napisał, że w końcu będzie normalnie.... a co jest teraz nienormalnie?? Bo nie rozumiem? Mam syna w gimnazjum i uważam, że wszystko jest jak najbardziej normalnie. Jeśli ktoś uważa, że demolka szkolnictwa, rewolucja , którą na własnej skórze odczują najmłodsze dzieci i ich rodzice to powrót do normalności, jest najłagodniej mówiąc niepoważny... Wytłumaczcie dzieciom , że przymusowe przeniesienie do innej klasy w innej szkole jest dla ich dobra i prowadzi do normalności - na pewno zrozumieją .... Reforma - tak, demolka - nie!!!!
Beata M.
Beata M. 27.01.2017, 20:15
Wspominam tego Pana, jako najwspanialszego nauczyciela na Świecie! Pozdrawiam Serdecznie!!!! :)
komentarz
komentarz 27.01.2017, 18:12
Dobrze że p.Kupczak nie ma władzy nad duszami nauczycieli mimo że odprawia wypominki.
ilona
ilona 27.01.2017, 13:45
Tylko słabi nauczyciele boją się zmian i reform. Czy tacy nauczyciele maja uczyć młode pokolenia?
Przypominam ,że w Anglii też wyszli protestować ci najsłabsi nauczyciele.
donald kaczynski
donald kaczynski 27.01.2017, 03:06
Wkoncu bedzie normalnie jak przed gimnazjami.Wszystko wraca do normy.Najpier gimnazja sie niewidziały wam a teraz podstawówy.Gimnazja prod. bencwałow.Kto o tym nie wie to pewnie szkoły podstawowej nie ma
xyz
xyz 26.01.2017, 19:44
Jeden z członków ZNP powiedział mi kiedyś że jak ci się nie podoba możesz zmienić pracę więc ja teraz powtarzam jego mądre słowa JAK WAM SIĘ NIE PODOBA ZMIEŃCIE PRACĘ.
+ + +
+ + + 25.01.2017, 18:58
Skąd te obawy?Nauczyciel bardzo dobry zawód można być prezydentem, premiem,burmistrzem, odnosić sukcesy w biznesach....ZNP najpierw przeciw gimnazjom teraz przeciw podstawówkom.Ciągle przeciw i żadnej odpowiedzialności za zmiany.To skąd posadki dla dyrektorów i ludzi ZNP? Strajkujcie,strajkujcie żeby dalej im żyło się lepiej. Odebrać szkodnikom lukratywne stanowiska!
Do Tomka
Do Tomka 24.01.2017, 08:58
Rząd ma przejąć od samorządów decydujący wpływ na wybór władz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które obracają miliardami złotych - zakłada projekt ustawy autorstwa PiS. "To skok PiS na kasę" i intratne stanowiska za którym kryją się plany wsparcia dla ojca Tadeusza Rydzyka - ocenia opozycja. PiS odpowiada, że chce ukrócić nieprawidłowości. Przeciwko zmianom protestuje jednak ważny polityk tej partii.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,13…
zenek-palacz
zenek-palacz 24.01.2017, 08:40
Wy to nauczyciele protestowaliście jak gimnazja wprowadzali i teraz ja je likwiduja to tez protestujecie. A wasze argumenty są dokładnie takie same jak przy wprowadzaniu jak i przy likwidacji co sugeruje że są funta kłaków warte . Strajkowanie macie już we krwi. Jak jest tak dobrze to czemu nauczyciele akademiccy twierdzą ,że poziom przygotowania uczni w ostatnich latach do studiowania padł na pysk?
Realista
Realista 26.01.2017, 18:53
PiS zdecydowalo10 lat temu, że mają powstać gimnazja! Były liczne zwolnienia nauczycieli z pracy, wiele zamieszania. Nauczyciele przez te lata wypracowali sobie metody pracy. Teraz wszystko się niszczy, finansów na tę reformę nie ma! W szkołach, co ok.3 lata są zmiany, które wszystko wywracają. EDUKACJA WYMAGA REFORM, A NIE REWOLUCJI!
Ania
Ania 24.01.2017, 11:08
poziom nauczycieli akademickich też "padł na pysk" . Mówi się UCZNIÓW , proszę nauczycieli akademickich :)
donald kaczynski
donald kaczynski 27.01.2017, 03:10
Nie mówi sie tylko pisze anka!Idz do podstawówy
Frania
Frania 27.01.2017, 13:01
Imiona pisze się dużą literą. Ich do przedszkola.
Atomek
Atomek 23.01.2017, 23:49
Tak, tak. PIS napsuł, co niemiara. Najpierw zepsuł taki fajny interes z VAT-em. Zarabiało się na tym super, a i wskaźniki PKB rosły tak, że Donek mało się nie zes..ał, jak pokazywał tę zieloną wyspę w telewizorze. PIS zepsuł spokój w polskich domach, bo jak było cienko z kasą, to i dzieci się nie robiło. A teraz będą bachory będą znowu wrzeszczały i broiły. PIS zepsuł całą radochę w robocie, bo za Donka, to można było do samej śmierci pracować. a teraz co? Nuda na emeryturze. PIS zepsuł przemysł stoczniowy, bo za Donka to był na Wybrzeżu święty spokój. Cały rejwach i hałas poszedł do Rostocku. A teraz znowu się zaczną jakieś Solidarności, jakieś strajki i takie tam głupoty. A i Trybunał Konstytucyjny PIS zepsuł, bo to była przecież taka zupełnie nadzwyczajna władza polityczna, a teraz tylko będą jakimś zwykłym sądem. PIS zepsuł przyjaźń polsko-radziecką, a taka była fajna. Było TPPR, można było złoto szmuglować do Polski. A teraz co? Amerykańskie wojsko ściągnęli a biedny Putin tak bardzo boi się Ameryki. Psują i psują.
cep
cep 24.01.2017, 11:29
Wszystko fajnie napisałeś , tylko co zwykły Polak z tego ma? Np. ja ? Młodzi z mojej rodziny pracują za granicą, a dwóch kolejnych kuzynów ( po studiach)wyjechało teraz w grudniu do pracy w Anglii, bo praca w Polsce jest dla misiewiczów i pisiewiczów.
Dostalem ostatnio decyzję ZUS o podwyżce aż o 2 zł mojej emerytury a opłaty za energię elektryczną 15% więcej.
Jakoś nie widzę tej dobrej zmiany u mnie ani w mojej rodzinie.
donald kaczynski
donald kaczynski 27.01.2017, 03:07
To sie ciesz w angli by ci nie dali
cep
cep 27.01.2017, 13:22
Kasa Misiu! Za okulary zapłaciłem ! Nic za darmo!
A dobrej zmiany nadal nie widzę w swojej rodzinie.
do cepa
do cepa 27.01.2017, 15:39
Ty dobrej zmiany nawet w noeych okularach nie zobaczysz, bo obecny rząd jest hojny dla swoich pisiewiczów i misiewiczów i kasa idzie także na posłow. To już kolejna podwyżka :

http://www.money.pl/gospodarka…
Robert W.
Robert W. 27.01.2017, 13:53
Wybrałeś sobie bardzo trafny nick. Jak na to wpadłeś? W nowych okularach? Możesz też sam sobie odpowiedzieć Bieńkowską - sorry, taką mam rodzinę.
Gość
Gość 24.01.2017, 14:17
Zbadaj sobie wzrok, jak słabo widzisz. Pewnie trzeba ci okularów.
cep
cep 24.01.2017, 16:47
Mam nowe okulary, wzrok badałem tydzień temu. Nawet w nowych okularach dobrej zmiany nie widzę u siebie.
Tomek
Tomek 23.01.2017, 22:58
Co jeszcze zepsuje PiS.
Oglądaliście " ucho prezesa"?
zenek-palacz
zenek-palacz 24.01.2017, 08:42
Ucho prezesa to teraz będzie twoja biblia ? A badałeś sie kiedyś ?

Pozostałe