Dymią, aż ulicy nie widać

  • 14.11.2016, 12:56
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Dymią, aż ulicy nie widać
Jelcz-Laskowice O tym, że jest absolutny zakaz spalania odpadów, pisaliśmy wiele razy. Niektórzy potrafią do pieca wrzucić wszystko i nie patrzą na konsekwencje. Inni jednak nie mają zamiaru tego wdychać, a jak chcą to zgłosić, okazuje się, że nie ma gdzie... Taki problem ma mieszkanka Jelcza-Laskowic. Mówi, że od zeszłego roku stara się zwalczać takie zachowania. - Czasami jest tak czarno od dymu, że nie widać ulicy - mówi. - Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak bardzo to szkodzi. Wspólnie z sąsiadami chcemy coś z tym zrobić. Wiemy i widzimy, kto łamie przepisy i znosi ze śmietników odpady, żeby je spalać w piecu. To są sklejki, plastiki, szmaty... Kobieta mówi, że kilka tygodni temu, kiedy w pobliżu ulicy Bożka dym był nie do wytrzymania, zadzwoniła na policję. - Niestety usłyszałam, że oni nie są od takich interwencji, bo nie mają specjalnych przyrządów do pomiarów. Zadzwoniłam też na komisariat do Oławy, ale tam powiedzieli to samo. Zdesperowana poszłam do Urzędu Miasta i Gminy, ale tam również rozłożyli ręce. W Oławie mieszkańcy nie mają takich problemów, kilka tygodni temu pisaliśmy o akcjach przeprowadzanych przez straż miejską. Ludzie dzwonią na 986, a funkcjonariusze sprawdzają takie zgłoszenie, mimo że nie mają detektorów: - Możemy wejść do domu i po prostu zobaczyć, czym się pali. Jeżeli ktoś nie wpuści, to może odpowiadać karnie za przestępstwo, ale z tym raczej nie mamy problemów, bo większość ludzi nas wpuszcza - mówi Piotr Gawerski, zastępca komendanta SM w Oławie. Jak widać, tu sytuacja jest prosta, ale co ma zrobić mieszkanka Jelcza-Laskowic? O to zapytaliśmy komisarza Pawła Urbańczyka, komendanta KPP w Oławie. - Jak najbardziej kobieta ma prawo zgłosić takie zdarzenie na policji. W tej kwestii policja ma takie same kompetencje jak straż miejska. Taką sytuację można zgłosić dzielnicowemu, on powinien to sprawdzić. Mieszkanka mówi, że na własnej skórze przekonała się o szkodliwości dymu. - Miałam zapalenie tchawicy i wiem doskonale, że to od tych zanieczyszczeń. Cieszę się, że coraz więcej ludzi jest świadomych i chce walczyć z takimi zachowaniami, ale wciąż większość to ci, którzy na tych co reagują mówią "donosiciele". Przecież to wszystko dla naszego zdrowia! W walce o zdrowie i środowisko mogą w przyszłości pomóc drony. Główny Instytut Górnictwa pod koniec października pokazał w Bytomiu urządzenia, które podlatują do komina, pobierają próbkę dymu i natychmiast analizują jego skład. Dzięki temu od razu wiadomo, czym pali dany mieszkaniec. Samorząd w Bytomiu już zainteresował się tym rozwiązaniem. (AH)
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
lolo
lolo 18.11.2016, 20:54
smrodzący sąsiad to dramat najgorsze że nic ch nie można zrobić, on może truć mnie i całą moją rodzinę a jego nie można ruszyć, rozmawiasz z gadem a on mówi że niema kasy bo kupił sobie nowe auto, albo że schody z marmuru w tym roku robi,
as
as 16.11.2016, 16:59
Za mało jest kontroli Straż Gminna powinna jeździć i sprawdzać jeśli ktoś nadmiernie dymi czym pali ale jak to mogą robić jak pracują chyba od 7-15.
gościu
gościu 15.11.2016, 15:31
Powinny być dopłaty aby nie zanieczyszczać powietrza tak jak w Krakowie.
MARK
MARK 15.11.2016, 19:09
no to prawda....
do tajest
do tajest 15.11.2016, 13:33
Coś za bardzo przypominasz osobnika co uwielbia truć swoimi wypocinami na tym forum. Czuć cię ...
tajest
tajest 15.11.2016, 18:59
ojojoj czyżbyś był ogarem? hmmmmmmmmmmmmmmmm
MARK
MARK 15.11.2016, 19:12
Oj człowieku napisał bym coś więcej ale kultura mi tego nie pozwala............myśl po swojemu ale szkoda z tobą pisać w tym temacie....
tajest
tajest 16.11.2016, 17:52
czytaj między wierszami śnieżny chłopczyku
tajest
tajest 15.11.2016, 20:23
oj kurtóralny
do MARKA
do MARKA 16.11.2016, 14:01
za bystry to ty jednak nie jesteś
MARK
MARK 15.11.2016, 23:41
kurtóralny a może kulturalny co ???
do Marka
do Marka 15.11.2016, 20:46
Sam czytacz? kult Ó larny - i wsio w temacie he he he.....
MARK
MARK 15.11.2016, 14:10
Niestety tak to z nami jest jak to mnie nie dotyczy to niema sprawy, i można jechać po kimś, ale jak to już mnie dotyczy to jak to tak można .... NIE "tajest" chyba tak właśnie z tobą jest .... ważne żeby mi było dobrze a inni ? no co niech się martwią ... i widzisz tu nie chodzi o to kogo bardziej stać.... tylko żeby nie być drugiemu człowiekowi uciążliwym...ale nie wiem czy wiesz o czym ja piszę ...
tajest
tajest 15.11.2016, 18:58
piszesz o uciążliwości , więc zadajmy sobie pytanie czy właśnie Twoje zachowanie i pisanie na forach o takich pierdołach nie jest uciążliwym, nękanie sąsiada że ci dymi chłopie weź się w garść nie płacz , pogadaj z człowiekiem po ludzku a nóż ci przyzna rację, ale pewnie będzie dalej palił węglem bo mu WOLNO rozumiesz WOLNO,a wiadomo nie od dziś że polak zawsze będzie okoniem stawał choćby nie miał racji. Tyle w temacie.
tajest
tajest 15.11.2016, 10:56
aaa jeszcze jedno od cwaniaczków to ty się odczep bo któryś to przeczyta i co będzie?
gość
gość 15.11.2016, 11:22
Mark ma rację, tacy sąsiedzi są uciążliwi. Spróbuj zyć w smrodzie cały rok. I co do twojego prostego cwaniactwa też ma rację.
tajest
tajest 15.11.2016, 12:24
uderz w stół a .... się odezwie
MARK