Nie wszyscy spoczywają razem

  • 03.11.2016, 10:16
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Nie wszyscy spoczywają razem
Oława W nowym miejscu Licznie odwiedzający groby swoich bliskich, spoczywających na starym oławskim cmentarzu komunalnym przy ulicy Zwierzynieckiej w dniu Święta Zmarłych, zauważyli zapewne jedną ważną zmianę - nowy grobowiec, w którym pochowano kilku znanych i zasłużonych oławskich kapłanów Problem niszczejących nagrobków na mogiłach księży Franciszka Kutrowskiego, Feliksa Oko i Tadeusza Pilawskiego zasygnalizował w listopadzie 2014 nasz redakcyjny kolega Edward Bykowski, w felietonie pod znamiennym tytułem "Czy ktoś się zajmie?" ("GP-WO" nr 46/2014). Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Stanisław Jaśnikowski, przedsiębiorca zarządzający oławskimi nekropoliami, rozpoczął w tej sprawie rozmowy z księżmi kierującymi obecnie głównymi parafiami w Oławie. Skontaktowano się także z rodzinami pochowanych kapłanów i po tych rozmowach zrodził się pomysł pochowania wszystkich zmarłych księży, spoczywających na oławskich cmentarzach, w jednym wspólnym grobowcu. Finał mogli zobaczyć oławianie 1 listopada. Podczas świątecznej mszy na starym oławskim cmentarzu, ksiądz dziekan Janusz Gorczyca opowiedział o zrealizowanym  pomyśle. Podziękował Stanisławowi Jaśnikowskiemu oraz wykonawcy pomnika Jarosławowi Cichoniowi. Wyjaśnił także, dlaczego we wspólnym grobowcu nie ma księdza Irka: - Wolą tego kapłana było spoczywanie w rodzinnym grobie, obok rodziców i siostry... Jak nam powiedział Stanisław Jaśnikowski, z podobnych przyczyn osobną są jeszcze pochowani księża Podawca i Reguła. Razem natomiast, na miejscu dawnego pochówku  zakonnic z Rodziny Sióstr Maryi Panny, spoczywają teraz księża Jan Janowski, Stanisław Jaremczuk, Franciszek Kutrowski, Feliks Oko i  Tadeusz Pilawski. Poświęcenie nowego grobowca odbędzie się przy okazji wizyty w Oławie księdza arcybiskupa Józefa Kupnego, który ma przyjechać na otwarcie odbudowanego po pożarze kościółka świętego Józefa. Dokładna data tej uroczystości nie jest jeszcze znana. (KAT)
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
O pomniku
O pomniku 07.11.2016, 14:40
Wizualnie miałam z daleka wrażenie, że pomnik to jakaś tymczasowa forma podobna do tektury. Z bliska prezentuje się trochę lepiej ale i tak uważam że są ładniejsze kamienie. Kształt ciężki i toporny.
Bubu
Bubu 05.11.2016, 09:26
I dobrze się stało że obok dobrych kapłanów nie leży wybitny autorytet :):):):):)
olach,,,,,,,,,,,,,,
olach,,,,,,,,,,,,,, 04.11.2016, 14:33
Do cholery DAJCIE JUŻ TEMU ks.Waldemarowi Irkowi ,,,SPOKÓJ ,,,,, nie macie swoich problemów !!!!!! baba narobiła bigosu i TYLE,,, !! !!...,a po drugie NIE ON PIERWSZY i NIE OSTATNI ksiadz z dzieckiem ,, To był ksiadz dobry i wspaniały itd ,,, i TAKIEGO ksiedza w OŁAWIE JUZ NIE BEDZIE KAZDY ma COŚ na SUMIENIU ksiadz tez człowiek ,,na pewno sam za siebie odpowie tak jak każdy z nas .... przykre to wszystko ......
Obserwator
Obserwator 04.11.2016, 10:52
Nikt nie zmuszał was do składania ofiar. Datki były dobrowolne. Kto chciał to się dołożył do kosztów budowy pomnika. Więc po co ta mowa nienawiści ...
wierny
wierny 03.11.2016, 13:34
Mamy w Oławie 5 parafii, dlaczego proboszczowie tych parafii nie finansują tego pomnika tylko znowu publiczna kwesta , a skarbonka w kształcie urny wyborczej na cmentarzu to delikatnie mówiąc lekka przesada?
olavka
olavka 03.11.2016, 12:31
wygląda jak dykta, a to już taki wypaśny mieć musieli?
ojciec IREK
ojciec IREK 03.11.2016, 11:57
:) :) :) KSIADZ zostawil dziecko ......i klopotow synowi tylko narobil....umknol przed linczen w OLAWA a rodzicow i siostry tez nie oszczedzil ..mial wole u nich spoczywac..............
szkoda gadać
szkoda gadać 03.11.2016, 12:30
no przecież on nie godzien z innymi kapłanami w jednym grobowcu to co mieli powiedzieć?? on umarł nagle w młodym wieku i już niby miał wolę???
Krzysiek
Krzysiek 03.11.2016, 10:49
Fajny sobie zrobili grobowiec. Następnie wyciągnęli rękę po pieniądze do wiernych, tak jakby ich społeczność była nieliczna i uboga. Dlatego po wszystkim pozostaje raczej niesmak, niż pozytywne odczucie.
as
as 03.11.2016, 11:43
Mam ten sam "absmak" jak mówi klasyk.

Pozostałe