Gospoda „Pod Rucianym Wiankiem”

  • 15.10.2016, 11:25 (aktualizacja 03.03.2020, 14:41)
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Gospoda „Pod Rucianym Wiankiem”
Prezentowana dzisiaj pocztówka przedstawia kolejny oławski lokal służący odpoczynkowi, pokrzepieniu oraz rozrywce (także kulturalnej): gospodę "Zum Rautenkranz" ("Pod Rucianym Wiankiem") znajdującą się przy Mühlstrasse (ul. Młyńskiej). Zdjęcie pochodzi z początku XX wieku, a kartkę wydało wrocławskie wydawnictwo Maxa Engela. Adresatem pocztówki, wysłanej z Ohlau jest Max Sawade, zamieszkały w Beuthen (Bytom). Na stemplu pocztowym widnieje data 18.10.1911 r.

Gospoda "Pod Rucianym Wiankiem" należała w tym czasie do Hermanna Woischniga. Karta pocztowa była jednocześnie reklamą gospody - widać na niej nazwę i nr telefonu 77 (dość wysoki, jak na pierwsze lata XX w.). W gospodzie była wielka sala z balkonami, imponujących rozmiarów żyrandolami oraz sceną wyposażoną w kurtynę. Była to więc zarazem sala bankietowa, balowa i teatralna. W 1923 r. właściciel zorganizował w gospodzie kino. I bynajmniej nie było to pierwsze, lecz już trzecie (!) kino w Oławie. Dostało ono wiele obiecującą nazwę "Palast-Theater". W przewodniku z 1935 r. jako właściciel widnieje jeszcze Woischnig, wiemy jednak, że pod koniec lat 30. lokal wraz z kinem przejął Walter Umpfenbach - właściciel "Zentral-Kino" znajdującego się przy Brauhausgasse (ul. Browarnianej).

Wróćmy jeszcze na chwilę do fotografii na naszej pocztówce. Widać zapraszająco otwartą bramę dla pojazdów - oczywiście wówczas jeszcze wozów konnych. Przy skrzydle bramy stoi para - być może to gospodarze-właściciele, którzy osobiście witają gości. Od ulicy Młyńskiej jest wejście do restauracji, po schodkach. Wydaje się, że liczba przechodniów jest dość znaczna. Przy dokładnym przyjrzeniu się fotografii można zauważyć 14 osób: ośmioro dzieci, cyklistę, dwie kobiety (nie licząc domniemanych gospodarzy). Jest jeszcze jedna postać w mundurze. To najpewniej oławski brunatny huzar z koszar znajdujących się po drugiej stronie ulicy - widać szablę przy boku i czako z charakterystyczną kitą na środku. Niewykluczone, że całe to towarzystwo wyległo zainteresowane widokiem fotografa wyposażonego w stojący na statywie aparat.. Dzisiaj w budynku przy ul. Młyńskiej 3 znajduje się Centrum Sztuki - z salą jednocześnie kinową, koncertową i teatralną. I choć po ostatniej przebudowie stary budynek częściowo uległ rozebraniu, a dostawiono nowe mury - jego historyczna funkcja w dużej mierze została zachowana.

Marta Możejko Oławska Izba Muzealna

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
olevianin67
olevianin67 31.05.2020, 22:02
W mej pamieci pamietam kino z kasa i dużym holem poczekaknią kasami i kioskiem--barem gdzie serwowano piwo...i...hałwe....a po prawej srtronie od ekranu-sceny kulisy,elegancka garderoba z lustrami dla artystow....
kuba48
kuba48 11.12.2016, 19:07
Po ortografii widać,że jesteś fachowcem w branży...
oławianin
oławianin 02.08.2021, 14:03
Pewnie jak poszedł do teatru to wyłysiał. ;-)
Anonim
Anonim 02.08.2021, 14:54
Myśli pani że to ten sam
Nie tamten już wyłysiał
swinski ryj
swinski ryj 10.12.2016, 21:52
A co mnie to morże obchodzic jak tanie wino potaniało ZNOWU w biedronce.Z landrynek wino.!!!

Pozostałe