Jelcz w czasach przełomu

  • 03.09.2016, 17:34
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Jelcz w czasach przełomu
Wkrótce w księgarni najnowsza książka Wojciecha Połomskiego. Obejmuje lata 1990-1994 - najburzliwszy okres w dziejach jelczańskiego zakładu. Co wtedy produkowano i jak "kolos" zaczął się chylić ku upadkowi Książka "Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz 1990-1994" to czwarta z serii książek jelczańskiego autora, pasjonata motoryzacji i historii "Jelcza". Ukaże się na przełomie listopada i grudnia tego roku. Właśnie trwa skład. Książka, tak jak wcześniejsze, ukaże się nakładem Wydawnictwa Komunikacji i Łączności. - Okres, który obejmuje najnowsza publikacja, to czas przemian w Polsce, koniec gospodarki centralnie planowanej, to czas, gdy wszystko się zmienia, zakład szuka inwestora strategicznego - mówi Wojciech Połomski. - Następuje koniec Jelczańskich Zakładów Samochodowych, wreszcie przekształcenie w JZS "Jelcz" Spółkę Akcyjną. Książka kończy się w momencie powstania Jelcz "Zasada Group". Powiew świeżości okazał się zabójczy. Ze słowa wstępnego do książki (...) Smak "technologii zachodniej", który objawił się w małym mieście pod Wrocławiem, w Jelczu-Laskowicach, w postaci najnowszych wyrobów takich firm jak MAN i Volvo, prezentowanych przy okazji rozmów o przyszłej współpracy, stanowił niewątpliwe świadectwo zmian, które miały nastąpić... Dla Jelczańskich Zakładów Samochodowych wiązało się to przede wszystkim - w niedalekiej przyszłości - z unowocześnianiem i modernizacją produkowanych wyrobów, technologii wytwarzania, dostępem do najnowszych światowych metod produkcji i montażu, a także do sprawdzonych podzespołów jezdno-napędowych, które miały być udostępnione przez przyszłych partnerów jelczańskiego przedsiębiorstwa. Te zmiany miały pozwolić m.in. na dostosowanie produkowanych pojazdów do norm europejskich związanych np. z czystością spalin. (...)

Więcej w papierowym wydaniu "GP-WO".

(MON)  
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
oflex
oflex 22.12.2016, 11:55
Każda książka na temat Jelcza bezcenna tylko dlaczego kończy się kiedy zakład obejmuje Zasada ? czyżby niewygodna prawda o tym co Zasada robił z ta wielką fabryka ? i nie tylko z tą bo historia najnowsza z fabryka autobusów które też upadają jest taka sama.
Dana
Dana 03.09.2016, 19:32
Gratuluję brat, wujek byłby z Ciebie dumny.

Pozostałe