Wysłana z Oławy do... Oławy

  • 29.03.2020, 08:48 (aktualizacja 29.03.2020, 08:51)
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Wysłana z Oławy do... Oławy
W naszym cyklu o starych pocztówkach dzisiaj mamy widokówkę z ok. 1900 r. Adresowana była do panny Gizeli i wysłana została z Oławy do... Oławy (a właściwie - Ohlau).

Wydawcą był oławianin M. Neumann Tym razem całą jedną stronę karty pocztowej wypełniło zdjęcie, a korespondencja wraz z adresem znajduje się na rewersie. Fotografia przedstawia Friedrichsplatz nazwany tak na cześć cesarza Fryderyka III. To rozległy plac, przez środek którego wiodła aleja klonów, prowadząca wprost do Rynku (w osi alei widać było wieżę ratusza).

Dzisiaj jest to plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po lewej stronie zdjęcia widać gimnazjum. Szkoła ta założona została w 1853 r., a widoczny na pocztówce budynek oddano do użytku w 1873 r. Dzisiaj w tym miejscu mamy Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego. Jak widać funkcja budynku nie zmieniła się, poważnej zmianie uległa tylko jego forma, w latach 30. ubiegłego wieku poddano go bowiem gruntownej przebudowie nadając modernistyczny kształt.

Nieco dalej, jakby w drugim szeregu, widnieje pokaźny budynek - a raczej jego górna kondygnacja i dach. Był to hotel z restauracją "Preussische Hof" ("Pruski Dwór"). W przewodniku po Oławie i okolicy z 1935 r. czytamy, że lokal dysponuje: "cukiernią, słonecznym tarasem, wielką salą teatralną i koncertową, cienistym ogrodem z kolumnadą". Brzmi to naprawdę imponująco nawet dzisiaj.

Za "Pruskim Dworem" po prawej stronie widać dobrze nam znany budynek będący dziś siedzibą Urzędu Gminy. Przed wojną była to wielorodzinna willa, a w pierwszych latach powojennych nazywano ją "burmistrzówką", ponieważ pierwsi burmistrzowie polskiej Oławy otrzymywali tam służbowe mieszkania.

Zdjęcie było zrobione z pewnością w czasie przerwy między lekcjami - plac jest wypełniony gimnazjalistami w mundurkach. Oprócz kobiety z dziecięcym wózkiem nie widać żadnych pań. Nieco to dziwne, ponieważ gimnazjum było szkołą koedukacyjną. Ale w jednym z niemieckich opracowań dotyczących historii oławskiego gimnazjum znajduje się informacja, że w 1930 r. na 207 uczniów szkoły była... jedna uczennica. Chociaż warto wiedzieć, że w tym czasie w Oławie funkcjonowała tzw. Wyższa Szkoła dla Dziewcząt im. Doroty otwarta w 1905 r. przy Gartenstrasse (ul. Ogrodowej). Patronką szkoły była księżna Dorota Sybilla, żona księcia brzeskiego Jana Chrystiana. Od 1945 r. w budynku dawnej szkoły dla dziewcząt mieści się Szkoła Podstawowa nr 1.

Interesująca jest kompozycja zdjęcia na pocztówce, bowiem istotna "treść" pocztówki zajmuje tylko środkowy pas. Dwie trzecie powierzchni prezentuje niebo i trawnik. Wydawać by się mogło, że powinno ono zostać zrobione jako fotografia panoramiczna. Ale może byłoby to niepraktyczne ze względu na dominujący format kartki pocztowej - ok. 9 X 14 cm.

Marta Możejko Izba Muzealna Ziemi Oławskiej

Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe