Odznaczeni zasłużeni dla pamięci o historii

  • 07.11.2019, 10:20
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Odznaczeni zasłużeni dla pamięci o historii

OŁAWA. Podczas odbywającej się 6 listopada konferencji historycznej w Sali Rajców oławskiego ratusza wręczono odznaczenia dla osób propagujących i pielęgnujących pamięć historyczną w Oławie

Wyróżnienia to replika krzyża obrońców Lwowa, która wręczana jest na wniosek regionalnych oddziałów IPN. Wśród odznaczonych znalazł się nasz redakcyjny kolega Edward Bykowski. Oprócz niego medale otrzymali burmistrz Oławy Tomasz Frischmann, zastępca burmistrza Małgorzata Pasierbowicz oraz dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Janina Kordys. Wręczając te odznaczenia prowadzący całą konferencję dr Tomasz Gałwiaczek, przypomniał krótką genezę krzyży. - 100 lat temu rozpoczęły się walki polsko-ukraińskie we Lwowie. W obronie miasta bohaterską kartę zapisała ochotnicza młodzież gimnazjalna. W szeregach obrońców Lwowa, znalazło się przeszło 6 tys. osób w tym 427 kobiet. 1422 obrońców Lwowa nie miało ukończonych 17 lat. Nazwano ich "Orlętami Lwowskimi". W listopadowych walkach zginęło 439 obrońców Lwowa. Największą grupę poległych stanowili uczniowie szkół średnich. W drugą rocznicę listopadowych walk o Lwów, 22 listopada 1920 roku marszałek Józef Piłsudski odznaczył herb miasta orderem Virtuti Militari. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, oraz obrony miasta, zawsze wiernego, stąd przydomek semper fidelis, odział IPN oraz komisji ścigania zbrodni przeciwko narodowi polskiemu we Wrocławiu, ustanowił pamiątkową replikę krzyża obrońców Lwowa dla uhonorowania osób fizycznych i prawnych, za wybitne zasługi położone państwu i społeczeństwu, zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej, szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju a także szczególne zasługi dla upamiętnienia historii narodu polskiego wspierające działalność statutowe IPN-u w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym. Tomasz Gałwiaczek w imieniu IPN-u wręczył też burmistrzowi Oławy pamiątkową statuetkę z popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego w podziękowaniu dla całego samorządu za pomoc w edukacji, propagowaniu i pielęgnowaniu pamięci historycznej. Po tej wyjątkowej uroczystości, mieszkańcy, młodzież szkolna i zaproszeni goście uczestniczyli w oławskiej konferencji historycznej "Rzeczypospolita wielu narodów". (GK)
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Adam
Adam 07.11.2019, 16:31
Najlepiej we własnym sosie.

Pozostałe