Rośnie centrum

  • 13.05.2016, 21:06
  • Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie
Rośnie centrum
POWIAT Inwestycja Między Gajem Oławskim a Bolechowem powstaje Centrum Badawczo-Rozwojowe Odnawialnych Źródeł Energii. Prawdopodobnie zacznie działać jeszcze w tym roku Już stoi sześć wiatraków. Wkrótce dojdzie elektrownia słoneczna. Andrzej Jeżewski ze spółki "Promet-Plast" (inwestor) wyliczył, że w ciągu roku jest tutaj 1040 tzw. "godzin świetlnych", dających możliwość pozyskiwania energii. Na 3 hektarach wkrótce staną ogniwa fotowoltaiczne o mocy 1 MW. Całość ma być połączona z wiatrakami, co da hybrydę wiatrowo-słoneczną o maksymalnej mocy ok.10 MW. W skład centrum, oprócz farmy wiatraków i fotowoltaiki, wejdzie magazyn energii, a potem dodawane będzie wszystko to, co najnowocześniejsze w technologii odnawialnych źródeł energii. Całość będzie w tzw. budynku pasywnym (już stoi), pokrytym panelami fotowoltaicznymi, zaspokajającymi całkowite zapotrzebowanie energetyczne przedsięwzięcia. - Naukowcy i studenci badaliby tam wpływ takiej hybrydy na sieć - mówi Jeżewski. Zdaniem inwestora prawdopodobnie nigdzie na świecie nie ma centrum badawczego w takim zestawie i w takiej wielkości - to ma być jedyna taka hybryda w Europie. Jedynie w USA jest podobna, ale mniejsza. Inwestor już wie, że jest zainteresowanie takimi badaniami, bo rozmawiał w tej sprawie z naukowcami politechnik w Warszawie, Opolu i Wrocławiu. Wie też, że na takie przedsięwzięcie można pozyskać pieniądze z wielu źródeł: - Mam nadzieję, że stworzymy centrum, udostępniające wszystkie możliwe badania, dotyczące uzyskiwania energii z wiatru i słońca. Jako jedyni w kraju będziemy udostępniać, także studentom, wszystkie dane z naszej hybrydowej farmy. Na własne oczy będzie można się przekonać, co, ile i kiedy produkuje energii elektrycznej, zanim podejmie się decyzję, np. w sprawie zakupu ogniw fotowoltaicznych na własny dach. Są już firmy komercyjne, chcące uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Ich przedstawiciele na miejscu mogliby prezentować swoje produkty, związane z pozyskiwaniem energii. - Chodzi o to, aby w centrum badawczym było wszystko, co związane z innowacyjnością w tym segmencie gospodarki - mówi Jeżewski. Jerzy Kamiński Fot. Jerzy Kamiński i Agnieszka Herba
Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (52)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
pis=lgbt
pis=lgbt 17.10.2019, 12:02
Czego chcecie od Jezewskiego?Za wasze to jest?Chce Andrzej po sobie coś pozostawic.
Mango
Mango 20.05.2016, 21:12
Jest ustawa wiatrakowa, teraz to się będzie działo...
Rolf Michałowski
Rolf Michałowski 19.05.2016, 21:32
Panie Andrzeju!

Również Panu życzę powodzenia i pozdrawiam. Dziękuję za kulturalną dyskusję.

Rolf Michałowski
Andrzej
Andrzej 18.05.2016, 22:36
Panie Rolfie
Zycze powodzenia i pozdrawiam. Obowiązki wzywaja.
Rolf Michałowski
Rolf Michałowski 18.05.2016, 20:37
Szanowny Panie Andrzeju,

naprawdę uważa Pan, że ja, prawie siedemdziesięciolatek, z obcym obywatelstwem i ze stałym miejscem zamieszkania za granicą, powinienem był startować w wyborach na wójta gminy Oława? Jestem tutaj tylko społecznikiem na emeryturze i to „z doskoku”, a ponadto uważam, że moje kwalifikacje są niewystarczające, abym mógł objąć i z powodzeniem sprawować urząd wójta. Tu trzeba wysokiej klasy fachowca obeznanego z wieloma dziedzinami prawa (administracyjnego, budowlanego, ochrony środowiska, socjalnego, edukacyjnego itd.) i jednocześnie doświadczonego ekonomisty.

Dlaczego Kownacki „wygrał” te wybory, to wszyscy wiedzą, poza Panem, jak się okazuje. Dowie się Pan szczegółów, jak nowoobsadzona prokuratura wznowi śledztwo w tej sprawie. Póki co, polecam nieco historii, która wiele wyjaśnia: http://stanowice-marcinkowice.… - tu szczególnie polecam publikację GP-WO pod tytułem „Kownacki wraca do gry”.
Ponadto: http://stanowice-marcinkowice.…
oraz: http://stanowice-marcinkowice.…

Jak Pan sobie porówna kwalifikacje „mojej” kandydatki na wójta w ostatnich wyborach, pani Ewy Reszki i Jana Kownackiego z Gaci, to chyba będzie Pan musiał „odszczekać” swoje twierdzenie: „Kownacki był najlepszym kandydatem”, chyba, że chodziło Panu o inne Kownackiego „kwalifikacje”, te opisane w rejestrze karnym, albo w raporcie NIK, albo w wyrokach WSA, bo te są rzeczywiście „znakomite”.

I jeszcze jedno na koniec. Ja nie „wygłaszam wciąż zarzutów przeciw wójtowi”, jak Pan to był uprzejmy pięknie populistycznie sformułować, lecz jedynie publikuję fakty potwierdzone przez organy kontrolne i sądy, opatrzone odpowiednimi komentarzami.

Pozdrawiam
Rolf Michałowski
Janek
Janek 19.05.2016, 07:44
Wyroki WSA, bo pęknę ze śmiechu, każdy rządzący w Polsce miał przegrane sprawy w WSA, nawet Lech Kaczyński i to nie za sprawy o udostępnienie informacji publicznej.
Gość
Gość 19.05.2016, 20:34
Jak śmiesz porównywać tego skorumpowanego (...) do ś.p. prof. Lecha Kaczyńskiego? To świadczy o twoim ignoranctwie i o twojej skrajnej nieuczciwości.
Janek
Janek 19.05.2016, 20:55
Wyluzuj Rolf, bo ci żyłka pęknie.
Gość
Gość 20.05.2016, 12:22
Jankowi Bondowi bardzo zależałoby na tym, żeby Rolfowi „żyłka pękła”. Janek mógłby spokojnie rozwijać swoje kryminalne energie – zobacz artykuł „Buraczana doktryna prawna Jana Kownackiego z Gaci” na stronie internetowej Marcinkowickiego Stowarzyszenia Mieszkańców pod bezpośrednim linkiem: http://stanowice-marcinkowice.…
Jednak nic z tego nie będzie, bo wiemy, że Rolf jest wytrawnym i doświadczonym wędkarzem i żyłka mu nie pęknie nawet przy odłowieniu tak grubej ryby, jak Janek Bond.
Andrzej
Andrzej 18.05.2016, 12:57
Panie Rolf,
Ja uważam ze wiatraki powinne byc budowane minimum 2km od zabudowy a te w Gaju nigdy nie powinne powstac.
Przekonywac pana do niczego nie mam zamiaru. Jak juz pisalem ma pan prawo do wyglaszania swoich opini i byc moze nie ktore z nich sa słuszne. Jeśli pan chce coś zmienic bo uważa że wie lepiej to tylko zachecam do dzialania. Wciąż pan wyglasza zarzuty przeciw wójtowi ale podczas ostatnich wyborów skrył sie pan za plecami swojej kandydatki.
Pan Kownacki jest wójtem dlatego że był najlepszym kandydatem.
Pozdrawiam.
MM
MM 18.05.2016, 11:24
Panie Andrzeju, proszę się nie przejmować i nie dyskutować z panem Rolfem - to nic nie da. Nigdy nic nie daje, zwłaszcza że pan Rolf dyskutuje na wszelkie tematy, od wiatraków w Gaju po budowę strzelnicy w Oławie, a wiedzę czerpie z internetu. Jeśli ktoś nie zauważa, że węgiel jest kopaliną, która nie dość że nas truje, to wkrótce się skończy, więc nie można na niej opierać rozwoju kraju (takie coś było dobre w Anglii, ale ze dwa wieku temu), a jednocześnie boi się nowych technologii, to już nic się nie poradzi...
Pozdrawiam
Rolf Michałowski
Rolf Michałowski 18.05.2016, 21:23
Drogi(a) MM!

Wyrażane przeze mnie publicznie opinie pochodzą najczęściej od innych członków SMSM, lub doradców SMSM – fachowców w swoich dziedzinach. Nie występuję tu jako prywatna osoba, lecz jako pełnomocnik, a wcześniej jako prezes zarządu stowarzyszenia mieszkańców.

Jeśli fachowcy skupieni w i wokół SMSM nie są dla Pana(i) autorytetami, to proszę zwrócić się ze swoimi mądrościami do najwyższego autorytetu w Polsce w sprawie energetyki i nowych technologii wytwarzania energii elektrycznej – do ministra Mateusza Morawieckiego.

Pozdrawiam
Rolf Michałowski
Pełnomocnik Stanowicko-Marcinkowickiego Stowarzyszenia Mieszkańców
Binio
Binio 17.10.2019, 18:57
Prezentujesz typowy dla partyjniaka, spowodowany nieuctwem i niedostrzeganiem zmian wokół ciebie zachodzących, punkt widzenia. Jeśli nie dostrzegasz zachodzących na naszych oczach zmian klimatycznych, sam okulista nie pomoże a do psychiatry dłuuugie kolejki. Jeśli wydaje ci si, że Polska jest potęgą węglową, to tylko wydaje ci się to. Jeśli jednak bzdurzysz po to, by więcej ruskiego (i innego) węgla do Polski sprowadzić, pomyśl że to i twoja progenitura z moimi wnukami w syfie który nam fundujesz zdychać będzie, przeklinając durnego dziadka. Mnie wisi kto na czym zarabia (samjestem gołym z "zasługi" solidurni emerytem), gardzę wszystkimi partyjniakami - tymi POpapranymi, jak i PISdniętymi, oraz wszystkimi innymi. Za nieróbstwo i wrodzoną głupotę. A lasy to ci twój zmarły minister wycinał na potęgę. Jak inni debile partyjniaccy z Puszczą Amazońską postępują. Jeśli bazgrzesz komentarz po chamsku, widać innego języka nie rozumiesz, stąd doza chamstwa w moim tekście zawarta. Nie rozwodzę się, bo logiczne argumenty do twojej głowiny nie docierają...
Andrzej
Andrzej 18.05.2016, 00:16
Panie Rolfie
Prosze pana bardzo aby ewangeli i mojej moralności w produkcje prądu pan nie mieszał bo kilowatów z tego nie przybędzie. Papiezem pan nie jest a to kto z nas kroczy drogą wyznaczona przez Ewanglelie to osądzi kto inny. Byłbym bardzo wdzieczny aby pan przytoczyl co w moim komentarzu było nieprawdziwe i przeczące faktom. Czy to że z drogiego węgla taniego prądu nie bedzie, (raczej logiczne) czy to że ceny energi słonecznej spadly przez ostanie lata (Dubai produkuje KWH za 16 gr) a może to że produkcja prądu bedzie sie opierac na wielu różnych żrodłach. Ja szanuje pana zdanie i oczekiwalbym tego samego od pana. Mam nadzieje ze ja także bede mógl pana uwązac za "agenturę uczciwości, sprawiedliwości i bezwzględnej walki z korupcją i z nieokiełznaną chciwością" i bedzie nas dwóch.
Pozdrawiam.
Rolf Michałowski
Rolf Michałowski 18.05.2016, 10:34
Szanowny Panie Andrzeju,

odpowiedź jest zawarta w moim pierwszym komentarzu do Pańskiej wypowiedzi. Nie chciałbym się powtarzać.

Oczywiście, że przybędzie nam kilowatów, jeśli polska gospodarka energetyczna będzie w rękach ludzi o wysokiej moralności, postępujących zgodnie z ewangelią, czego o dotychczasowych rządach postkomunistów, ani o kilkunastoletnich rządach Jana Kownackiego z Gaci niestety powiedzieć nie można w żaden sposób – vide najnowsze audyty w poszczególnych resortach, a także strona internetowa Stanowicko-Marcinkowickiego Stowarzyszenia Mieszkańców w Stanowicach.

Jeśli ma Pan inne zdanie, to będę je szanował, ale tylko wtedy, kiedy będzie oparte na zdrowych i prawdziwych argumentach, bo tylko takimi argumentami można mnie przekonać, do zmiany zdania włącznie. Inaczej jest to tylko wroga Polsce propaganda.

Proszę spróbować przekonać mnie do tego, że postawienie 200 metrowych wiatraków w Gaju Oławskim, 600 metrów od zabudowy mieszkaniowej, jest słuszna, bo polski węgiel jest za drogi. Słucham.

Również pozdrawiam
Rolf Michalowski
Rolf Michalowski
Rolf Michalowski 17.05.2016, 16:07
Drogi Panie Andrzeju! Jeśli ktoś powtarza, jak mantrę, nieprawdziwe i przeczące faktom wymysły pewnych grup interesu, których interesy stoją w rażącej sprzeczności z interesem Narodu i społeczeństwa, to albo jest agenturą tej grupy, albo jest po prostu głupi. Ponieważ jednak nie uważam Pana za głupiego człowieka, a jedynie za takiego, który moralnie zbłądził pod presją mamony, to wniosek nasuwa się sam.

Ja osobiście uważam siebie samego za agenturę uczciwości, sprawiedliwości i bezwzględnej walki z korupcją i z nieokiełznaną chciwością. Życzę opamiętania i powrotu na drogę wyznaczoną przez Ewangelię.

Rolf Michałowski
MM
MM 17.05.2016, 14:39
Panie Andrzeju, z czym do pana Rolfa. Zdrowy rozsądek, nauka, praca... Toż to zupełnie inna bajka. W tym środowisku ciężko znaleźć kogoś, komu się udało, kto pracą dochodzi do czegokolwiek, kto posługuje się argumentami naukowymi, a nie wiarą naukową. Pozdrawiam.
Andrzej
Andrzej 17.05.2016, 13:46
Panie Rolf
Ja pana nie nazywam niczyim agentem tylko dlatego ze ma pan swoje zdanie na jakis temat. Ma pan prawo do jego wyglaszania i ja to szanuje. Nie wiem czemu miałbym być czyims agentem dlatego ze nie wieze w to że PIS stworzy dochodowe gornictwo ktore bedzie wstanie wydobywac tani węgiel. Pewnie wiekszość społeczeństwa myśli podobnie. Nie jestem górnikiem tylko konsumentem. Program pana Morawieckiego nie musi do kadego trafiac. Daleko mi do retoryki PO czy PIS. Wieze w zdrowy rozsadek, nauke, prace, samodzielność, pieniądz i szacunek do ludzi. Pozdrawiam.
Gość
Gość 17.05.2016, 12:31
Prąd w Polsce to tak naprawdę tylko węgiel i w kilku procentach natura.
Andrzej
Andrzej 17.05.2016, 09:21
Nie będzie taniego prądu z drogiego węgla. Nic nie wskazuje na to aby węgiel w Polsce był kiedykolwiek tańszy aniżeli węgiel za granicą. Wiec na jakim węglu chcemy opierać produkcje naszej energii aby miec konkurencyjna gospodarke. Nie chce subysydiowac polskiego węgla płacąc za prad wiecej aniżeli reszta świata. Srednia cena KWH chocby w USA gdzie cena pradu jest cena rynkową to ok 20 gr w Polsce to prawie dwa razy tyle.
W ostatnich latach ceny energi produkowanych choćby z energii slonecznej spadły parokrotnie. Wiele sie tez dzieje jeśli chodzi o magazynowanie energii, przesyłanie jej i oszczedne zarządzanie. Produkcja energii napewno bedzie w przyszlości opierać na wielu rożncych żrodłach. Być może bedzie ona sie opieraC w pewnym stopniu na indywidulanej produkcji i mgazynowaniu. Wiele sie dzieje w tej dziedzinie. W Polsce nie dzieje sie nic i absolunie brak jakiejkolwiek długoterminowej strategi. Jest za to wiele polityki, tzw węglowego patriotyzmu, "prywaty" i bałaganu. PO zamiatało problem pod dywan i nie liczcie ze PIS zrobi cos sensownego.
Rolf Michałowski
Rolf Michałowski 17.05.2016, 11:08
Panie Andrzeju! To nieprawda. W Polsce nie sam węgiel jest drogi, lecz drogie były skorumpowane i złodziejskie spółki, które węgiel w Polsce wydobywały i sprzedawały. Są raporty NIK, które to stwierdzają. Wydobycie węgla w Polsce jest opłacalne, o czym niech świadczy chociażby fakt, że Niemcy właśnie budują swoją kopalnię węgla w Polsce.

Cenę prądu w Polsce dyktowały właśnie te spółki i skorumpowany rząd PO-PSL. To się teraz zmieni, ale nie z dnia na dzień. Nie subwencjonował Pan węgla, lecz zwykłych złodziei i skorumpowanych polityków PO-PSL.

Mamy własny węgiel w Polsce i to wysokiej jakości, więc nie ma żadnych podstaw ku temu, aby kupować kiepski węgiel od Rosjan, jak to robił rząd PO-PSL.

Jak może Pan wyrokować, że PiS nie zrobi nic sensownego w tej materii? Jest Pan jasnowidzem, czy może jednak agentem rosyjskich koncernów węglowych, albo niemieckich koncernów energetycznych? Proszę poczytać sobie Program Morawieckiego, zrozumieć go, przeanalizować i dopiero wtedy zabierać głos.

Wracając do wiatraków, to poza ich bardzo wysokim kosztem, SUBWENCJONOWANYM PRZEZ OBYWATELI i małą, a także bardzo nierówną wydajnością, ich wielką wadą jest wysoka szkodliwość dla zdrowia, jeśli stoją zbyt blisko siedlisk ludzkich. Dlatego nie można ich stosować w krajach o dużej gęstości zaludnienia, jakim jest niewątpliwie Polska.

W interesie Polski i Polaków leży energetyka oparta na polskim węglu i ironiczne stemplowanie tego „węglowym patriotyzmem” jest przynajmniej nie na miejscu, żeby nie użyć bardziej trafnego sformułowania. Polska jest dużym krajem w sercu Europy i nie może być wasalem innych krajów, lecz powinna być ich równorzędnym partnerem.

Rolf Michałowski
Pełnomocnik Stanowicko-Marcinkowickiego Stowarzyszenia Mieszkańców
Fotograf
Fotograf 16.05.2016, 21:34
Zdjęcia są tak zrobione, że wygląda to tak, jakby wiatraki stały w szczerym polu, jakieś kilometry od domów. Zdjęcia tych samych wiatraków na stronie Stanowicko-Marcinkowickiego Stowarzyszenia Mieszkańców pokazują zupełnie co innego, a przecież wiemy, że 200-metrowe wiatraki stoją 600 metrów od domów. Tak wygląda „obiektywna” relacja redaktorów naszej jedynej gazety w powiecie.
Obywatel
Obywatel 16.05.2016, 19:36
TAK dla elektrowni wiatrowych, NIE dla atomowych !!!
Gość
Gość 16.05.2016, 21:39
Co wy z tym atomem? Pogięło was? Tu chodzi o polski węgiel, a nie o żaden atom.
Andrzej
Andrzej 16.05.2016, 17:15
Argument przeciw wiatrakom? Obniżają wartość nieruchomości w ich okolicy. Ilu z was kupiłoby dom w okolicy wiatraków? Jeden się bogaci bo stawia wiatrak a wielu traci bo mieszka w jego sąsiectwie.
Alina
Alina 16.05.2016, 14:45
Jeżeli awarii ulegnie elektrownia jądrowa np. w Niemczech, to powiat oławski także ulegnie skażeniu i to na wiele lat, a ludzie pozapadają na nowotwory. Precz z atomem!
Krystian
Krystian 16.05.2016, 19:53
Sam dałeś podpowiedź, która argumentuje, że atom jest OK.
Warto mieć takie źródła energii jak największe kraje świata - Japonia, USA, Niemcy, Francja, Rosja etc
Jerry
Jerry 16.05.2016, 18:29
Ze szczerą sympatią i akceptacją podziwiam dzieło Andrzeja Jeżewskiego. Jego pomysły i plany rozwojowe hybrydy słoneczno-wiatrowej, to już nie jest tylko "szaleństwo" pasjonata z pieniędzmi. Moc 10 MW mówi sama za siebie, podobnie jak i koncepty innowacyjno-kształceniowe dla wyższych uczelni i ich studentów. Brawo !.
WAT
WAT 16.05.2016, 22:33
Po pierwsze, te 10 MW to tylko moc zainstalowana. Efektywna produkcja energii z tego barbarzyńsko drogiego projektu wygląda bardzo mizernie i jest mierzona w KWh. Po drugie, to nie są jego pomysły i plany rozwojowe, tylko mafii wiatrakowej z główną siedzibą w Niemczech. Drogowskaz dojazdu do farmy wiatraków w Gaju Oławskim jest tylko w języku niemieckim (w Polsce!). Jeżewski jest tylko tzw. słupem. Studentom też już kitu nie wciśniesz, są dużo mądrzejsi niż kiedyś, kiedy nie było Internetu. Potrafią sami liczyć i wyciągać wnioski. Uczelnie niech się lepiej zajmą rozwojem technologii oczyszczania spalin węgla, bo węgiel jest w Polsce priorytetem a nie durne wiatraki czy jeszcze droższe solary. Taki moloch za ciężkie publiczne pieniądze w bezwietrzną noc nie produkuje żadnej energii, ani jednej miliwatogodziny, w tym czasie elektrownie klasyczne (węglowe, może w przyszłości gazowe) muszą zatkać tę dziurę w zasilaniu. Twój zachwyt jest zatem nadętym balonem, na który wystarczy zwykła szpileczka.
patriota
patriota 16.05.2016, 13:11
Wolę wiatraki niż SMSM.
Gość
Gość 16.05.2016, 21:46
Ja tam zaś wolę dobrą muzykę od sr…czki, albo, jak kto woli, uczciwych społeczników od skorumpowanych polityków i postkomunistycznych oligarchów. Wolna wola!
Wiechu
Wiechu 16.05.2016, 12:49
Czyli mieszkaniec to pan Rolf. Sposób pisania i słownictwo takie samo.
Gość
Gość 16.05.2016, 21:40
Nic mądrzejszego nie potrafiłeś wymyślić? A może byś tak coś napisał o przedmiocie sprawy? My tu dyskutujemy o wiatrakach, jakbyś zapomniał.
turbina
turbina 16.05.2016, 12:04
Na szczęście u władzy jest już PiS, tak ukochany przez Mieszkańca, i pewnie wreszcie pozamyka wszystkich, zaczynając od wójta Kownackiego i jego urzędników, na właścicielach wiatraków kończąc. Uff... Co za ulga, nie ma nikogo. Nie ma nic...
Mieszkaniec
Mieszkaniec 16.05.2016, 21:23
Turbina! Pewnie turbina przemieliła ci mózg. Nie chodzi o to, żeby nic nie było, tylko o to, żeby nie było korupcji i żeby politycy i przedsiębiorcy byli gospodarzami a nie złodziejami. Tak ciężko to pojąć? Miejsce przestępców jest w pierdlu a nie na wójtowych fotelach i nie ma w tym nic nadzwyczajnego.

Pozostałe