Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 18:37
Reklama BMM
Reklama
Reklama
News will be here

Skarb Oławy (3) - materiał i znaki

Kiedy trzymamy w rękach przedmiot ze złota lub srebra, naturalna ciekawość (a może nawet troska) prowadzi nas podstawowego pytania - ile metalu szlachetnego zawiera ów przedmiot i jaka jest jego prawdziwa wartość?

Dawni złotnicy potrzebowali nieco czasu, aby wypracować jasny i komunikatywny dla nabywcy system informacji. Główna zasada jest aktualna do dzisiaj i polega na określeniu stosunku wagowego metalu szlachetnego w materiale, z którego wykonano przedmiot. Jest to znana dziś tzw. próba. Złoto czy srebro w stanie czystym były niezmiernie rzadko stosowane do wykonywania przedmiotów. Niewielkie dodatki innych metali zmieniały właściwości stopu, czyniąc go bardziej użytecznym. Złotnicy wykorzystywali do prac najczęściej stopy srebra z miedzią i cyną. Złoto, z racji ceny, stosowano przede wszystkim do wykonywania ozdobnych powłok (złoceń) w celach artystycznych lub użytkowych.

Zanim w XIX wieku wprowadzono wagowe jednostki dziesiętne, podstawową jednostką wagową używaną w przypadku srebra i jego stopów była grzywna (średnio ok. 250 g), która dzieliła się na 16 łutów. Gdy w stopie o masie 1 grzywny znajdowało się np. 14 łutów czystego srebra i 2 łuty innych metali, określa się taki stop mianem srebra 14-łutowego (współcześnie to próba 0.875). Przy innej zawartości wagowej srebra zmienia się automatycznie nazwa próby. Srebro 12-łutowe (obecnie próba 0.750) zawierało w stopie 12 łutów srebra i 4 łuty innych, nieszlachetnych metali. Wysokość próby przekładała się automatycznie na cenę. Im więcej łutów srebra zawierał stop, tym droższe były przedmioty z niego wykonane. Ustalenie przez cechy złotnicze próby oferowanej na rynku wiązało się jednocześnie ze sposobem oznaczania jej na przedmiocie. Była to tzw. cecha, czyli znak miejski (zwany też czasem puncą), umieszczany w widocznym dla nabywcy przedmiotu miejscu i gwarantujący zarazem jakość stopu.

Dla różnych prób ustalano różne znaki, których graficzną inspiracją był najczęściej herb lub litery nazwy miasta - siedziby cechu. Zasady znakowania ściśle regulował przywilej, ustanawiany przez władcę lub rzadziej przez rady miejskie. Za rzetelność oznaczeń odpowiadał cech. Znaki miejskie ułatwiają obecnie określenie miejsca powstania zabytku. W przypadku Oławy splot kilku niezależnych od siebie czynników dość mocno taką identyfikację utrudnił.

CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny w e-wydaniu "Powiatowej". Sprawdź tutaj: http://eprasa.pl/news/gazeta-powiatowa-wiadomo%C5%9Bci-o%C5%82awskie/2016-03-03

Grzegorz Seredyński (rysunki znaków na podstawie literatury i zachowanych zabytków wykonał autor, zdjęcia autora)  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOdszkodowania
KOMENTARZE
Autor komentarza: SpecjalistaOdWszystkiegoTreść komentarza: A dziękuję. To jednak można kupić bilet na IC i pewnie wydrukować, nawet jak się nie ma komputera?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 18:19Źródło komentarza: Biletomat jest, ale... bilety nie na wszystkie pociągiAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Bardzo słabe wypowiedzi, zero konkretów. Ciekawe też gdzie Pani studiuje MBA, zapewne Collegium Humannum albo coś podobnego. Swoją drogą pisanie pochlebnych komentarzy przez swoich ludzi jest bardzo słabeData dodania komentarza: 28.03.2024, 17:39Źródło komentarza: Dewerenda: - Czas, by gminą Oława zarządzała kobietaAutor komentarza: ogarniętyTreść komentarza: Wyimaginowane to są twoje zarzuty, ale jakby nie jestem zaskoczony, że hejt to jedyne co masz do zaoferowania. A wypowiedź Hadrysia prawdziwa, proszę link. https://www.tuolawa.pl/artykul/21949,hadrys-gdyby-partia-wygrala-to-w-olawie-byloby-kadrowe-tsunamiData dodania komentarza: 28.03.2024, 17:09Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: NieogarnietyTreść komentarza: Piszesz z różnych nicków to samo i o tej samej godzinie. Ogarnij się człowieku, bo to zakrawa na rozpacz i wygląda trochę żałośnieData dodania komentarza: 28.03.2024, 16:51Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: rolTreść komentarza: Przestań hejtować i wpierać ludziom, że nie hejtujesz!!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 16:22Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcomAutor komentarza: jednak nie udajeszTreść komentarza: I ty się chwalisz, że nie hejtujesz hejterska tubo.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 16:19Źródło komentarza: Czas przywrócić miasto mieszkańcom
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama