Chcą wskrzesić historię zamku. Zaczęli od porządków

  • 03.10.2020, 13:09
  • (tk)
Chcą wskrzesić historię zamku. Zaczęli od porządków
Lokalna Grupa Zwiadowców Historii wspierana przez harcerzy i mieszkańców postanowiła oczyścić ruiny i okolice zamku nad Odrą
- Archeolodzy badający teren wyspy w 1979 roku proponują zagospodarować i udostępnić ruiny dawnego zamku jako obiektu rekreacji niedzielnej, docelowy punkt rowerowych wycieczek krajoznawczych, stacje rybaków, harcówkę itp - mówił niedawno Piotr Kutela. - Zastrzegli jednak, aby w trakcie takich prac w miarę możliwości nie niszczyć i nie zmieniać nic z tego, co jeszcze się zachowało.I tak myślę i na pewno się ze mną zgodzicie, że w tym celu należałoby oczyścić ruiny i okolice z zarastającej roślinności, aby nie zasłaniała reliktów piastowskiego zamku, wytyczyć ścieżki, postawić tablicę informacyjną. Dobrym pomysłem byłoby też przerzucić most w tym samym miejscu, w którym stał kiedyś, co widać na starych mapach. W latach 90. przy niskim stanie wody można było zobaczyć wystające kołki po mostku. Jeśli chodzi o teren dziedzińca, należałoby odsłonić do samego bruku, budynki odgruzować, obsiać trawą, mury oświetlić. Można by było je troszkę nadbudować do wysokości 1 metra, aby były widocznie zarysowane.Natomiast precyzyjnie wykonana rekonstrukcja wschodniego pomieszczenia oraz sklepienia trzynastowiecznego domu nie przyniosłaby szkody wartości historycznej obiektu. Podobnie odtworzenie sklepień i okien piwnicy zachodniej, dokąd wchodziłoby się od strony zachowanych pomieszczeń, nie powinno sprawiać większych trudności. Minęło 41 lat od badań archeologicznych. Warto by było się zastanowić nad realizacją takiego zamierzenia i równocześnie wykorzystaniem miejsca położonego w uroczym miejscu nad Odrą i interesującego pod względem historycznym, tym bardziej że niewiele miejscowości może poszczycić się posiadaniem ruin potężnego i znaczącego w przeszłości średniowiecznego zamku piastowskiego.
 
 
(tk)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gdzietojest
gdzietojest 04.10.2020, 12:03
nad Odrą..., myślę że wielu chcialoby sie dowiedziec gdzie jest "nad Odrą"
pytam
pytam 03.10.2020, 19:44
gdzie ten zamek dokładnie się znajduje ?
Zorro
Zorro 03.10.2020, 16:24
A dokładniej gdzie to jest?

Pozostałe