Używasz OLX i WhatsApp - uważaj na to!

  • 07.04.2021, 12:14 (aktualizacja 07.04.2021, 12:32)
  • Źródło: policja.pl
Używasz OLX i WhatsApp - uważaj na to! Zrzut ekrany z korespondencją oszusta usiłującego wyegzekwować numer karty bankomatowej celem wyłudzenia pieniędzy od użytkownika platformy OLX
Oszustom wciąż udaje się wyłudzić pieniądze, posługując się platformą „OLX” oraz komunikatorem „WhatsApp”

Jeżeli korzystasz z zakupów w formie „online” bądź ostrożny. Oszuści nie próżnują i nie śpią, modyfikują oraz wymyślają nowe metody, aby wyłudzić jak największą kwotę pieniędzy. Niedawno pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą „OLX” i komunikatorem „WhatsApp”. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Oszust kontaktuje się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp, podając się m in. za serwisanta lub administratora strony, po czym wysyła do nieświadomego użytkownika link udający witrynę „OLX” pozwalającą na finalizację transakcji. W trakcie rozmowy oszust zachęca do uzupełnienia w fałszywym panelu „OLX” danych w postaci numeru karty bankomatowej, kredytowej itp., celem otrzymania wskazanej kwoty w ogłoszeniu na konto.

Poniżej podajemy przykładową korespondencję oszusta ze sprzedającym.

„Na platformie OLX sprzedawałem używany stół. Osoba zainteresowana zakupem skontaktowała się ze mną za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Nie miałem żadnych podejrzeń, aż do momentu, kiedy zaczęliśmy ustalać kwestie dotyczące płatności. Mój rozmówca wysłał mi link jakoby prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności. Jednak dostrzegłem, iż link jest nieprawidłowy, ponieważ zawierał domenę olx-oferta.pl zamiast olx.pl. Znając bardzo dobrze mechanizmy wykorzystywane przez cyberprzestępców sprawdziłem ten adres w odseparowanej maszynie wirtualnej i po kliknięciu w link okazało się, że to próba wyłudzenia”.

Przypominamy, że na oficjalnym blogu platformy „OLX” możemy przeczytać „Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.”

Pamiętaj!

Za każdym razem weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Ponadto nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty, a także nie klikaj w nieznajome linki do stron. Nie korzystaj nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach z niepewnych adresów e-mail. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Jeśli korzystasz jeszcze z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki. Co najważniejsze przed potwierdzeniem operacji zawsze sprawdź, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota, jaką chcemy przelać.

Źródło: policja.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Krzysztof
Krzysztof 07.04.2021, 16:07
Oszustów jest wiele i wyłudzają pieniądze na różne sposoby. Pani ze Scinawy otworzyla zbiórkę na pomagam.pl i zbiera pieniadze udając że jest chora na raka. Do opisu zbiórki dodała nieswoje zdjecie i czerpie korzyści.
Niestety zbiórki na pomagam.pl nie wymagaja dokumentacji medycznej ( do jakiejs kwoty) i kobieta mysli ze jest bezkarna.
Jednak prokuratura zajmie sie ta sprawa.


Pozostałe