Ratują serce wsi...

  • 16.03.2020, 21:03
  • Źródło: Kościół pw Św. Jana Nepomucena w Minkowicach Oławskich - ratujmy zabytek
Ratują serce wsi...
Strona na FB "Kościół pw. Św. Jana Nepomucena w Minkowicach Oławskich - ratujmy zabytek" powstała z inicjatywy członków Stowarzyszenia Nasze Minkowice, dla których kluczowym priorytetem było podjęcie działań mających na celu ratowanie naszego "małego kościółka". Nie byłoby to możliwe bez pomocy firmy "GEOPROJECT" (Waldemar Tutaj) i radnego Marka Starczewskiego. Kościół ma szczególne znaczenie sentymentalne, zwłaszcza dla najstarszych mieszkańców wsi i okolic, którzy w tym miejscu przeżywali najważniejsze momenty swojego życia. To świetna inicjatywa

Większość elementów zabytku jest w katastrofalnym stanie technicznym, występuje ryzyko zawalenia, szczególnie w zakresie prezbiterium i zakrystii - czytamy na FB. - Bardzo ważne będzie powstrzymanie postępującego zniszczenia obiektu, stabilizację i rewaloryzację ustrojów przy maksymalnym wykorzystaniu oryginalnej konstrukcji oraz trwałe zabezpieczenie przed wpływem warunków atmosferycznych.
Kościół pw. św. Jana Nepomucena został wzniesiony w stylu barokowym w roku 1716 w miejsce pierwotnego średniowiecznego kościoła katolickiego, przejętego w roku 1534 przez protestantów. Teren wokół kościoła stanowi dawny cmentarz.
Obiekt jest budowlą o konstrukcji szachulcowej, założoną na planie prostokąta, nieorientowaną, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium od strony północnej oraz dostawioną do niego zakrystią od strony wschodniej. Od strony południa wieża wzniesiona na planie kwadratu, w dolnej części murowana, a w górnej betonowa, zwieńczona baniastym hełmem.
Ściany obwodowe prezbiterium i nawy głównej zachowały oryginalną konstrukcję muru pruskiego, z regularnym i symetrycznym układem słupów, rygli i narożnych zastrzałów zwieńczonych oczepem i opartych na podwalinie. Pola fachów wypełnia mur ceglany. Wnętrze przykrywają stropy fasetowe i belkowe. Zwarta bryła budynku nakryta dachem dwuspadowym (nawa i prezbiterium) i trójspadowym (absyda) oraz pulpitowym nad zakrystią.
Budynek zachował niezmieniony rzut, bryłę i oryginalną konstrukcję murów obwodowych oraz elementy wystroju architektonicznego. Przy ścianie południowej nawy głównej zachowała się empora muzyczna, na którą prowadzą zabiegowe schody ze snycersko wycinaną balustradą.
Nasz "mały kościółek" pozwolił ludności napływowej po 1945 roku umocnić tożsamość narodową i kulturową.

*

Dziś kolejne informacje na temat postępów prac przy remoncie naszego "małego kościółka". Wiadomo, że to będzie długi proces, ale obiecaliśmy na bieżąco informować o wszystkim, co się dzieje wokół naszego "serca wsi".
W ostatnim czasie zostały przeprowadzone badania geotechniczne, wykonano odkrywki fundamentowe i wiercenie geologiczne wokół kościoła.
Trwa również inwentaryzacja geometryczna obiektu oraz prowadzone są badania określające stan techniczny poszczególnych elementów konstrukcyjnych.
Zwracamy się także z wielką prośbą. Bardzo prosimy o zbieranie materiałów archiwalnych dotyczących wystroju wewnętrznego oraz elewacji kościoła. Materiały te będą bardzo przydatne przy opracowywaniu projektu i badaniach stratygraficznych. Osoby, które mają zdjęcia bardzo prosimy o kontakt z nami.

Źródło: Kościół pw Św. Jana Nepomucena w Minkowicach Oławskich - ratujmy zabytek

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe