To trzeba zobaczyć! "Oskarżam" od uczniów oławskiego LO. VIDEO

  • 09.04.2020, 14:04 (aktualizacja 09.04.2020, 14:29)
  • Źródło: Piotr Wróbel
To trzeba zobaczyć! "Oskarżam" od uczniów oławskiego LO. VIDEO
Ten film ma już swoją historię, choć niewielu osobom udało się go obejrzeć…

Powstał w 2019 roku z inicjatywy uczniów klasy matematyczno-fizyczno-informatycznej LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie. Chcieli zrobić coś, co będzie wielkanocną (czy może raczej wielkopostną) odpowiedzią na bożonarodzeniowe jasełka, które w ogólniaku są już wieloletnią tradycją. Rok wcześniej temat ten zrealizowała klasa o tym samym profilu wystawiając sztukę pt. „Prawdziwie Zmartwychwstał”. Przedstawienie uznano za nadzwyczaj udane, co dodatkowo podgrzało ambicje ich następców.

No tak, ale kolejne przedstawienie?… Eee, nie, to musi być coś innego, nowego, wyjątkowego – stwierdzili i zrobili burzę mózgów. Pomysł na film pojawił w sposób dość oczywisty, bo w klasie są Janek Kamiński i Łukasz Nocoń, którzy z kamerą mają od lat do czynienia i mogą pochwalić się sporym dorobkiem i niemałymi sukcesami. Potrzebny jest jeszcze scenariusz… I tu od razu zgłosiła się Paulina Szewczyk, do której dołączyły też inne osoby z klasy.

Długo szukano pomysłu na to, co właściwie chcą pokazać. Pasyjny temat – ok., ale jak to zrobić dysponując dość skromnymi środkami i możliwościami. Mela Gibsona się przeskoczy, więc ekranizacja historyczna oparta o Ewangelie nie przejdzie. Trzeba szukać dalej…

A może osadzić fabułę w czasach współczesnych? Wykreować jakiś ludzki dramat i powiązać go z ostatnimi ziemskimi dniami życia Chrystusa? Pokazać ludzką małość i wielkość w obliczu zawiłości losu?  To jest to!

Prace nad ostatecznym kształtem scenariusza rozpoczęto na początku 2019 roku. Pierwszy klaps na planie filmowym rozległ się w lutym. I wszystko szło dobrze i zgodnie z przyjętym harmonogramem, aż do momentu strajku pracowników oświaty. Prace nad filmem spowolniły. Pokaz miał się odbyć w Wielkim Tygodniu, podczas szkolnych rekolekcji wielkopostnych, ale trwający protest nauczycieli to uniemożliwił. Ostatecznie nagrywanie scen zakończono w kwietniu, a później jeszcze długo montowano całość.

Premiera filmu odbyła się 31 października 2019 roku. W auli, w obecności uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości, uczniowie klasy 3d mogli wreszcie zaprezentować to, co powstawało z takim trudem. Ale warto było! Film i artystów długo nagradzano oklaskami. Szczególnie, że to pierwszy tak ambitny filmowy projekt zrealizowany w LO. Trudno będzie znaleźć godnych naśladowców…

Teraz film można obejrzeć na kanale YouTube. Link poniżej:

 

Źródło: Piotr Wróbel

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe