Jak się nie zgubić w lesie?

  • 22.07.2020, 08:36
  • Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu
Jak się nie zgubić w lesie?
Przede wszystkim nie panikuj! W lesie łatwo zabłądzić, zwłaszcza gdy podążą się poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Bardzo często przytrafia się to grzybiarzom, którzy zaoferowani poszukiwaniem leśnych skarbów z kapeluszami nie zwracają uwagi na charakterystyczne elementy terenu. Co zatem zrobić, gdy las wokół wygląda tak samo i nie ma w pobliżu nikogo?
Nnaładuj baterię telefonu i zainstaluj przydatne
App 📲 Ratunek ,📲 mLas mini, 📲mBDL 📲 Moja Komenda
Tak naprawdę wystarczy 📲smartfon i aplikacja, która po zapisaniu w pamięci naszego telefonu nie wymaga dostępu do Internetu. Zanim jednak wybierzemy się do lasu koniecznie zapytajmy w pobliskim nadleśnictwie czy udostępnia do pobrania odpowiednie mapy.
Przydatne będą ☎️ Telefony alarmowe☎️ 112
☎️997 Policja ☎️998 Straż Pożarna
☎️999 Pogotowie Ratunkowe
☎️985 oraz 601 100 300 GOPR
Gdy jednak nie mamy smartfona z GPS-em pod ręką pozostają nam... leśne drogowskazy
Już tłumaczę 😊
Las jest podzielony na specjalne sektory- oddziały leśne; na nizinach odziały te mają zazwyczaj kształt prostokąta, a w górach są nieregularne. Każdy taki oddział ma swój numer!
Gdy się zagubimy wystarczy kierować się w jednym kierunku a prędzej czy później dotrzemy na bezdrzewny pas wyznaczający tzw. linię oddziałową. Gdy podążymy wzdłuż tej linii natrafimy na słupek oddziałowy z numerem oddziału, przy którym się znajdujemy oraz z numerami oddziałów sąsiednich. Pozostaje nam tylko odszukać się na leśnej mapie (przy użyciu📲 App ) bądź zadzwonić na numer alarmowy☎️ i je podać 😊
Na każdym stosie drewna znajduje się plakietka (zazwyczaj czerwona), na której widnieją numery. Kod z plakietki może nam pomóc, gdy stracimy orientację w terenie. Cyfry na niej to zakodowany adres leśny. Będą one bardzo przydatne w ustaleniu Twojej lokalizacji. W kłopotliwej sytuacji możesz podać numer z najbliższego drewna, co w szybki i prosty sposób pozwoli Was namierzyć.
Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe