Dolnośląska Rowerowa Autostrada zahaczy o Oławę

  • 15.09.2020, 19:32 (aktualizacja 15.09.2020, 19:37)
  • Źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Dolnośląska Rowerowa Autostrada zahaczy o Oławę
Szykuje się coś większego. Parę dni temu pisaliśmy o malowniczym szlaku rowerowym dawną trasą kolejki wąskotorowej w okolicach Milicza, tymczasem dzisiaj...

Ponad pól tysiąca kilometrów długości, najwyższe standardy wykonawcze i malowniczy przebieg – tak będzie wyglądała Dolnośląska Autostrada Rowerowa. Dziś w Rudzie Sułowskiej samorządowcy i przedstawiciele instytucji zaangażowanych w projekt podpisali list intencyjny. Samorząd województwa reprezentowali marszałek Cezary Przybylski oraz Paweł Wybierała, członek zarządu województwa.

- Dzięki porozumieniu między województwem, samorządami i instytucjami państwowymi zrealizujemy inwestycję, która ustanowi nowe standardy budowy tras rowerowych. Wytyczne określone przez Instytut Rozwoju Terytorialnego pozwolą wybudować ścieżki bezpieczne, dobrze oznakowane i solidnie wykonane. Dzięki rozmowom i zawartemu porozumieniu elementy tras budowane przez poszczególne samorządy będą łączyć się w całość – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna, skupiające kilkadziesiąt dolnośląskich samorządów i od kilku lat wspierające rozwój społeczny, gospodarczy i kulturowy w regionie. Stowarzyszenie wśród swoich najważniejszych celów stawia łączenie wspólnot lokalnych, a także promocję i realizację wspólnych interesów jednostek samorządu terytorialnego.

- To wyjątkowa inwestycja integrująca samorządowców w różnych częściach Dolnego Śląska, którzy w ramach stowarzyszenia mogą realizować interesy i potrzeby swoich społeczności – wyjaśnia Dariusz Stasiak, Członek Zarządu Stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna i przewodniczący sejmikowej komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Partnerami przedsięwzięcia, oprócz dolnośląskich samorządów, są Wody Polskie, PKP S.A., Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i Lasy Państwowe, czyli instytucje, które są w części właścicielami działek przez które będzie przebiegać Dolnośląska Autostrada Rowerowa. Samorządy będą odpowiedzialne w szczególności za zapewnienie wkładu własnego do finansowania, wybór wykonawców projektu i robót budowlanych, a także późniejsze utrzymanie nowej infrastruktury.

Dolnośląska Autostrada Rowerowa uzupełni układ transportowy na Dolnym Śląsku i pozwoli ograniczać zjawisko wykluczenia komunikacyjnego. Projekt nada także nowy impuls lokalnym planom rozwoju ruchu turystycznego, promocji, a także pozytywnie wpłynie na dynamiczny rozwój lokalny i regionalny.

Zawarte dziś porozumienie wpisuje się w lokalne strategie rozwoju, a także w Dolnośląską Politykę Rowerową. Realizacja wspomnianej inwestycji jest oczekiwana przez mieszkańców zarówno w aspekcie dostępności transportowej, jak i rozwinięcia wachlarza usług turystycznych.

Źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gddkia
Gddkia 17.09.2020, 15:14
Najpierw niech zrobią porządną droge z pasem awaryjnym do wrocławia ,jelvza i strzelina bo te co są zagrażają bezpieczeństwu użytkownikom
J23
J23 18.09.2020, 08:42
robią to do czego mają kompetencje, a że mają ich niewiele, no cóż, jak wybraliście tak macie
anonim
anonim 16.09.2020, 22:12
to już jest chore z tymi drogami rowerowymi, dla niedzielnych kierowców, są dukty leśne i polne i wszędzie można dojechać, ale trzeva przecież wszystko zabetonować autostradami rowerowymi po co komu to potrzebne i jaka przyjemność z jazdy po kostce, wystarczy że jeździmy po nich po mieście czy naprawdę poza miastem muszą być betonowe ścieżki.
Cerberek
Cerberek 16.09.2020, 09:22
Oby na deklaracjach się nie skończyło.
kazik
kazik 16.09.2020, 08:17
Czyli teraz ścieżka stała sie faktem.

Pozostałe