Robiła przedświąteczne zakupy, trafiła na oszusta

  • 22.12.2020, 09:07
  • Źródło: KPP Strzelin
Robiła przedświąteczne zakupy, trafiła na oszusta
Zakupy w sieci to już dla wielu z nas niemalże standard, a dla oszustów pole do popisu. Warto przeczytać ku przestrodze. Na znanych portalach aukcyjnych jest masa nieuczciwych sprzedawców, którzy tylko czekają na takie osoby, jak mieszkanka pobliskiego powiatu

Mieszkanka powiatu strzelińskiego, chciała dokonać zakupu online, na znanym portalu aukcyjnym, za pośrednictwem komunikatora nawiązała kontakt ze „sprzedającym”. Przez to straciła spore pieniądze. - Zatem bez względu na presję towarzyszącą przedświątecznym zakupom zawsze warto jest zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania - mówi mł. asp. Łukasz Porębski.
W minioną sobotę (19 grudnia) funkcjonariusz Zespołu Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie przyjął zawiadomienie ws. oszustwa. W tym przypadku pokrzywdzona po wybraniu przedmiotu na znanym portalu aukcyjnym za pośrednictwem komunikatora nawiązała kontakt ze „sprzedającym”. Zachęcił kobietę do skorzystanie z dodatkowej usługi oferowanej przez ten portal. Kupująca zgodziła się, oszust wysłał link, aby dokonania płatności. „Sprzedający” poinformował, także swoją przyszłą ofiarę aby podała numer karty kredytowej, a następnie wpłaciła należną kwotę za towar. Kupująca nic nie podejrzewając, kliknęła na podany link, wpisała numer karty kredytowej, a następnie wykonała przelew zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Sądziła w ten sposób, że płatność została wykonana, a przedmiot za kilka dni trafi w jej ręce. Po zalogowaniu się na stronę banku, okazało się że z konta zniknęło kilka tysięcy złotych.

- Powyższa sytuacja pokazuje, że zawsze musimy zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania - dodaje policjant. - Ponadto nigdy nie należy wchodzić w link niewiadomego pochodzenia, przesłany przez nieznaną nam osobę. Pamiętaj, że brak ostrożności może doprowadzić do utraty pieniędzy stanowiących oszczędności niemalże całego życia.
 Co jednak zrobić, gdy zorientujesz się, że padłeś ofiarą oszustwa?
Jeżeli wykonałeś przelew i stwierdziłeś, że coś jest nie tak, nie ma jeszcze powodów do paniki . Każdy przelew do pewnego momentu można wycofać, w tym celu nawiąż niezwłocznie kontakt z bankiem. W przypadku kradzieży danych z karty kredytowej, niezwłocznie zastrzeż ją. Szczegóły, procedura link poniżej:
https://zastrzegam.pl/
 
Przede wszystkim, jeżeli padłeś ofiarą przestępstwa internetowego, powinieneś ten fakt zgłosić w najbliższej jednostce policji, co ważne, powinno się to zrobić jak najszybciej, aby zminimalizować postęp ewentualnych szkód.

Źródło: KPP Strzelin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Michał
Michał 22.12.2020, 11:32
Nr z jakiego piszą to +48 518 264 386 niby Antoni, uważajcie potrafią dobrze zakręcić ludzi. Mnie również próbowali dużo tego jest w necie jak się poszuka.

Pozostałe