Policja na kliknięcie. Co zgłaszali mieszkańcy?

  • 11.01.2021, 15:25
  • TuOlawa (AH)
Policja na kliknięcie. Co zgłaszali mieszkańcy?
Wiesz o wykroczeniu, coś od dawna przeszkadza w twojej okolicy, ktoś źle parkuje, nielegalnie wyrzuca odpady, jeździ za szybko, a może masz dość dziurawej drogi? Warto to zgłosić, żeby to zrobić nie musisz wychodzić z domu

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pojawiła się pod koniec 2016 roku. Za jej pomocą zgłaszamy zjawiska społecznie uciążliwe i wymagające interwencji policji, ale trzeba pamiętać, że nie natychmiastowej! Nie powinniśmy z niej korzystać, gdy ktoś pilnie potrzebuje pomocy, czy jesteśmy świadkami włamania, pobicia itd. Zgłoszenia są anonimowe, nie podajemy imienia i nazwiska, po prostu ściągamy aplikację na smartfona lub wchodzimy na internetową stronę policji i klikamy. Oczywiście każde urządzenie ma swoje IP, więc jeśli ktoś będzie robił sobie żarty i notorycznie wprowadzał policję w błąd, taką osobę można ustalić. Przez lata mapę udoskonalano, dodawano nowe opcje. Z jednego IP można dokonać jednego zgłoszenia na dobę. Jest aż 27 kategorii, spośród których wybieramy. Oprócz łamania przepisów ruchu drogowe można zgłosić też m.in. akty wandalizmu, nielegalne rajdy samochodowe, niewłaściwą infrastrukturę drogową, niszczenie zieleni, znęcanie nad zwierzętami, żebractwo, niestrzeżony przejazd kolejowy i wiele innych...

Co mieszkańcy powiatu oławskiego zgłaszali najczęściej w ubiegłym roku i ile tego było? Informacji udzielił  zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Jelczu-Laskowicach, kom. Krystian Wiżgała. Od 1 stycznia do 30 grudnia 2020 odnotowano 743 zgłoszenia zagrożeń na naszym terenie i dotyczyły one wszystkich kategorii zagrożeń możliwych do zgłoszenia za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. - Większość, bo 395 stanowiły te z zakresu ruchu drogowego i były to w szczególności: przekraczanie dozwolonej prędkości (220 zgłoszeń), nieprawidłowe parkowanie (114 zgłoszeń), niewłaściwa infrastruktura drogowa (47 zgłoszeń)  - wymienia komisarz Wiżgała. - Z zakresu prewencji odnotowano 348 zgłoszeń, z których 164 to spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. 43 zgłoszenia dotyczyły grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, natomiast 24 to wskazania miejsc używania środków odurzających.

Ile policjanci potwierdzili? Spośród wszystkich 743 zgłoszeń potwierdzono 273, co stanowi 37,4 %. Trzeba pamiętać, że klikając w mapę i zaznaczając dane wykroczenie policja nie jedzie tam natychmiast, na weryfikację jest kilka dni. Więc jeśli zgłaszasz źle zaparkowany samochód, to funkcjonariusz nie jedzie na miejsce natychmiast, owszem może tak być, że pojedzie od razu po odczytaniu zgłoszenia, ale zgodnie z regulaminem mapy, ma na to kilka dni. - Aż 157 zagrożeń uznano za wyeliminowane - dodaje kom. Krystian Wiżgała. 

Zastępca komendanta wskazał też jeszcze jeden ważny aspekt. Dzięki mapie kierowcy mogą wskazywać drogi, które są w złym stanie i zagrażają uczestnikom ruchu. Policja sprawdza takie zgłoszenie i jeśli się potwierdzi, przekazuje sygnał do odpowiednich jednostek. - 10 zgłoszeń dotyczących niewłaściwej infrastruktury drogowej przekazaliśmy do realizacji właściwym zarządcom dróg, którzy realizują inwestycje w ramach własnych możliwości budżetowych  - dodaje.

W których miejsca policja najczęściej potwierdza zgłoszenia internautów? Dla przekraczania dozwolonej prędkości - ciągi dróg - krajowej K-94, wojewódzkiej W-346, powiatowej 1535D i 1540D. W przypadku nieprawidłowego parkowania większość zgłoszeń dotyczy pl. Zamkowego w Oławie, głównie w niedzielę i święta w trakcie mszy w pobliskim kościele. Zgłoszenia dotyczące spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych dotyczą głównie skwerów i parków na terenie Oławy i Jelcza-Laskowic.

(AH)

TuOlawa (AH)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gsb
gsb 12.01.2021, 10:45
Na tej mapie jest wiele zgłoszonych i potwierdzonych miejsc w których jest spożywany alkohol i tylko tyle, bo policja i straż miejska nie umie sobie poradzić ze zbierającą się w tych miejscach patologią.
Kiedyś zgłosiłem spalony wrak samochodu, nawet zdjęcie dodałem. Po ok 2 tygodniach zgłoszenie zostało uznane jako niepotwierdzone, a wrak nadal tam stał!
Wniosek jest taki, że ta mapa jest dla picu i tyle.
UE
UE 11.01.2021, 22:11
Jakie są STATYSTYKI PEDOFILI & PRZEMOCY NA DZIECIACH W Oława...?
KW
KW 12.01.2021, 15:04
Są eleganckie statystyki

Pozostałe